Jump to content
Българският форум за музиканти

Soldano x88r и 7-струнна китара


Recommended Posts

Здравейте !

Преди няколко дни завърших един преамп по схемата на Soldano x88r.

Оказа се че със 6-струнна киара си звучи добре,но включа ли седмака и се почва едно яко гъгнене.

Подобен момент съм имал и с Marshall MG50 транзистурен амп.

 

Някой може ли да даде съвет какво мога да променя от схемата,че да звукне и със седмака.

Схемата по която съм работил е тази:

soldano_x88r.pdf_1.png

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за останалите, но аз лично нищо не виждам :) Доста е ситничко, как си работил ми е неизвестно....:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали не е възможно проблема ти да е в китарата/адаптерите? Пробвал ли си с амп, който да е звучал добре?


Едит: Иначе - да - картинката е абсолютно неразбираема :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбира се,че съм я пробвал.

Имам един ENGL E530 отново самоделка и китарата там маха глави направо.Пробвал съм китарата и на доста други места и си звучи ОК.

Както казах имал съм подбен проблем само с Marshall MG50.

A това Soldano го тествах с една кремона :metalist: понеже нямам друга 6-струнна китара под рака

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще е хубаво да дадеш някакъв звук да се види - по принцип описанието ти ми напомня на настройка на амп, който има твърде много бас или depth, но в твоя случай нямаш такава контрола. Ако сложиш, може и да реши проблема, но нека компетентните колеги се изкажат :) Аз съм само свирач

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А каква е седменструнната китара?

На първо четене, нивото на сигнала и импеданса не пасват на предусилвателя.

На второ четене предусилвателя може да не е изпълнен както трябва, схема, елементи, режими...

 

ПП Вижда ми се един съмнителен кондензатор в анода на втория триод на LEAD канала.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето схемата: http://www.prowessamplifiers.com/schematics/post/soldano_x88r.pdf

Всичко е изпълнено както трябва и многократно проверено от мен и от още един.Напреженията на лампите са си границите.

Преампа реално си работи,но не и със седмака

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПП Вижда ми се един съмнителен кондензатор в анода на втория триод на LEAD канала.

 

Той всъщност е третия поред и няма нищо съмнително - този кондензатор е там стандартно в схемата.

Относно отчетливостта на ниските на много хора не им харесва как се се представя този вид лийд канал, обаче това е въпрос на вкус и на стил. Същото се отнася и за ролята на втория катоден повторител. Разбира се преди да се произнесе човек върху един компонент от звуковата верига трябва да е сигурен, че останалите му са наред.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих няколко схеми със същото лошо качество. При тях кондензатора беше неполярен и смътно се четеше 102к, а тук го гледам електролитен. Та затова беше и съмнението.

http://www.prowessamplifiers.com/schematics/post/soldano_x88r.pdf

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема, както се спомена може да идва от комбинация(китара+адаптери) които носят много ниски "запушващи" преампа.

Разбира се, това е предположение, което е в сила само ако схемата е изпълнена коректно.

Ето го предложението ми:

Първия триод - този, който е общ за трите канала – промени съпротивлението и кондензатора на катода.Сегашните смени с 2,7К съпротивление и 680nF неел.кондензатор(за по-добър ефект стой настрана от керамични).

Пиши дали така по ти допада.

p.s.това е малко а-ла маршал мод :)

Разбира се има много други варианти.А и забравих да питам на колко часа беше гейн потенциометъра, защото и това има значение.Ако е бил усилен повече от грубо казано 12 часа на логаритмичен пот(многоо грубо казано, защото различните потенциометри имат различна крива), дори и с активни ЕМГ81, които имат доста стегнати и прибрани ниски се получава този "запушващ" ефект.

И още два въпроса: Пробва ли да стегнеш ниските с буустър тип ТС?А адаптерите пасивни ли са?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има още няколко разпространени модификации на този канал, някои до степен, че вече прилича на нещо друго.

Подобно на споменатата от Марин модификация, с цел намаляване на ниските можеш в катода вместо 1uF да пробваш 470nF. Също между кондензатора на първия триод и R5/C3 пробвай  да сложиш кондензатор 2,2nF или 1nF. Още ако BRIGHT LEAD е изключен (стандартно в СЛО100 и други ампове, където го има този канал няма такъв ключ и е все едно постоянно включен) ще "влизат" повече ниски, тъй като без кондензатора няма филтър и съответно подрязване на ниските.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам читава схема, добре си се чете всичко. :)

 

Успех с начинанието, бих се изкефил на снимков материал и семпли. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.