Jump to content
Българският форум за музиканти

Адаптер (захранващ) за дисторшън BOSS


RZArector

Recommended Posts

Здравейте, напоследък често започнах да използвам дисторшън екекти, но проблема е, че с тия батериики джоба взе да ми поолеква лека-полека. Kамиончетата, които ползвам са BOSS DS-1 и BOSS Metal Zone MT-2. С единия свиря неща на Нирвана, с другия Металика... но това няма значение. Тъй като батериите се изтощават бързо мисля да започна да използвам захранващ адаптер (зарядно). На листовките към камиончето пише, че изходното напрежение на захранващия адаптер трябва да е 9V/200mA. В нас имам подобен адаптер със същия жак (oт рутер ТП-Линк), чието изходно напрежение е 9V, но 0,6А (предполагам това са 600mA??). Даже наскоро в един магазин за китайски стоки видях също подобен адаптер за 6-7лв, предполагам пак за 9 волта, но незнам колко милиампера е. От стационарен телефон също имам подобен адаптер, пак 9 волта, но едва ли е точно 200 mA.

 

Въпросът ми е ако използвам друг захранващ адаптер (примерно този от рутера) ще стане ли и най-важното има ли опастност да ми прецака ефектите?

 

PS: разгледах за подобни теми тук, но не открих! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига да е 9V, полярността на захранването да е същата и да е добре филтрирано(да не ти бруми), всеки адаптер с максимален ток над 200мА(или сумарно, токовете на педалчетата, които ще захранваш) ще свърши работа.

Максималният ток на адаптера обозначава какъв ток може да снабди той безопасно(без да почне да прегрява или да изгори). Това не значи, че този ток трябва да се консумира целия.

Педалчето може и 2мА да дърпа, няма проблем.

При нестабилизирани захранвания има известна зависимост между тока и напрежението. Без товар(на празен ход, без консуметор) или при много малък товар(например 50мА), изходното напрежение е по-високо,отколкото при максимален товар(примерно 600мА). Така един 9-волтов адаптер, може да дава дори 15 волта на празен ход. За повечето ефекти това не е проблем, но има някои, които могат да се повредят. Този проблем се избягва със стабилизирано захранване. Затова е най-добре да си вземеш един мултицет за 5-10 лева и да измериш изходното напрежение и полярност. Например, има едни китайски адаптери, чието изходно напрежение може да се изменя от 3 до 12 волта, обикновенно на 5 или 7.5 волта и малък товар, изходното напрежение е около 9 волта.

Тия захранвания обаче, рядко са добре стабилизирани и могат да ти вкарат брум. Ако си намериш стабилизиран 9В адаптер(конрад, разни други магазини) с подходящ куплунг, ще стане добре. Ако намериш такива евтино, можеш да си вземеш няколко, за всеки ефект, който ползваш.

 

Има и друг въпрос - не е добре да захранваш много ефекти от един и същи адаптер, защото там започват да играят едни феномени като "ground loops" което може да вкара брум допълнително. Ако имаш бюджет за това, можеш да отделиш и за специализирано захранване за ефекти. В подфорум "Изработка и ремонт", съфорумниците Nikifena и Parni_Valjak имат хубави решения. Има и захранвания на популярни марки, различно качествени в зависимост от цената и други фактори.

 

ПС: "Стабилизирано" и "Филтрирано" са две различни неща. Филтрирано на разговорен език, означава, ще посредством кондензатори захранването е филтрирано и има по-малко брум(по-малко колебание в изходното напрежение). Стабилизирано означава, че в захранването има активна схема- стабилизатор, която поддържа напрежението на изхода едно и също, без значение от входното мрежово напрежение(то се колебае също) и товара(на празен ход или с максимален товар). На практика, стабилизираните захранвания са и филтрирани, поради тази причина стабилизирано захранване е най-добрият избор.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето някои примерни:

Трансформаторен, стабилизиран:

http://www.tpetrov.com/search.php?prod=%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D1%80+3-12V%2F0%2C4A+ST

 

Toзи е импулсен, но ако е стабилизиран и филтриран добре, също може да стане:

http://www.tpetrov.com/search.php?prod=%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D1%80+3-12V%2F1%2C0A+SW

 

Този бне пише, дали е стабилизиран:

http://www.tpetrov.com/search.php?prod=%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%BE%D1%80+9V%2F0%2C5A

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за изчерпателния отговор :)

Сега видях, че на този адаптер от рутера, който смятах да ползвам полярността му е наобратно, т.е. плюса му е в средата, а на БОСС трябва минуса да е в средата. Добре че не го включих :slap: . Май ще трябва да търся друг. Иначе в Кауфланд гледах един универсален, който имаше различни по размери приставки, копченца за промяна на волтажа и т.н. ... май ако не намеря друг ще трябва такъв да си взема.

Редактирано от RZArector
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен за ефекти с ниска консумация (wah, boost, drive, dist) е добър вариант да си караш на батерии. Можеш да си купиш 1-2 зарядни батерии от тези по новите технологии (тип eneloop), една бройка струва колкото 4 алкални, а ще те изкара... вечно. :)

Sanyo имат и едни баш китарджийски варианти... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sanyo имат и едни баш китарджийски варианти... :)

 

Това изглежда интерсно, главно за студийна работа. Предполагам, че са 3 клетки с номинал от по 3.7 В, с реглаж на 9В на изхода. Не съм го виждал у нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, ако не ти харесва полярността на адаптера, отрежи кабелчето и запояваш едната жица с другата. Така се обръща поляритета. После добре изолираш и си готов. Аз така ги лекувам. Аз също свиря с босчета. Един от адаптерите ми е от рутер, но е обърнат поляритета по този начин. На BOSS "+" е външното, а "-" е вътрешното на жакчето, ако не се лъжа.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре, де, тия "рутерските" не брумят ли яко?!?!?

Аз в офиса имам поне 10 суича/рутера и ни един не бих пробвал за аудио...  :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтим е прав. Ако адаптера е трансформаторен леко бруми, защото кате се изправи едно променливо напрежение с честота 50 херца и се филтрира с кондензатор, формата на изправеното напрежение е като на вълнички. Но ако адаптера е импулсен и работи от 20 KHz нагоре т.е. ако се изправи едно променливо напрежение с честота 20 KHz и нагоре, само да се филтрира с един кондензатор, формата му е почти права черта. Може да се каже че е стабилизирано. Ей такива адаптери ръгайте на педалчетата - импулсни. Те са едни тънки и леки. Трансформаторните са едни като кубчета и са тежки.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак зависи от конкретната схема филтрацията. Освен това, зависи с каква степен на защита са. При евентуален пробив през импулсното трансформаторче, могат да бъдат опасни. А то е наистина мъничко при повечето от тия захранвания - изолацията между слоевете е Mylar лепенка, която трябва да е поне 3-4 слоя, за да има добро изолационно напрежение. Как е при китайците, можем да гадаем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтим е прав. Ако адаптера е трансформаторен леко бруми, защото кате се изправи едно променливо напрежение с честота 50 херца и се филтрира с кондензатор, формата на изправеното напрежение е като на вълнички. Но ако адаптера е импулсен и работи от 20 KHz нагоре т.е. ако се изправи едно променливо напрежение с честота 20 KHz и нагоре, само да се филтрира с един кондензатор, формата му е почти права черта. Може да се каже че е стабилизирано. Ей такива адаптери ръгайте на педалчетата - импулсни. Те са едни тънки и леки. Трансформаторните са едни като кубчета и са тежки.

Поздрави!

Браво не бях се замислил.Мислех даже че е обратното.Просто мислех че рябва трафа да е по качествен.

Някои знаели как се цитират постове?

Редактирано от taktun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи. Има импулсни, които вкарват едни ужасни високочестотни шумотевици, които я могат да се оправят, я не. Докато брума от траф се лекува лесно посредством стабилизатор и кондензери на обща стойност левче. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип високочестотните шумове се филтрират по-лесно в сравнение с брумовете, в смисъл, с по-малки конрензатори(при RC low-pass филтри). Обикновен филтър от 1-ви ред има стръмност 6dB на октава, което означава, че при филтър с честота, да кажем доста под 50Hz(да вземем за пример 22Ohm/1000uF с честота около 7.2Hz), смущенията с честота 50Hz ще бъдат потиснати с 42dB по-слабо, в сравнение с тези с честота 6.4kHz.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здравейте и аз имам два вьпроса пьрво аз сьщо ползвам 4 камиончета на бос на батерии за сега та пьрвият е когато камиончетата са навьрзани и забучени кьм кубето и кубето и ефектите са в изключено сьстояние тогава имали някькво дьрпане на напрежение от батериите на ефектите вторият е мисля да си купувам някькво захранване по евтиният вариянт кьм които сьм се насочел е BEHRINGER PSU-HSB-ALL ето и линк http://www.musicworld.bg/bg/c_544/i_27881/BEHRINGER_PSU_HSB_ALL.html понеже кьм него има и кабелчета за включване на няколко ефекта с които няма да давам пари допьлнително за тях

вторият вариант е по скьп но незнам дали си оправдава парите а тои е Boss PSA 230S ето и линк http://www.musicworld.bg/bg/c_544/i_32093/Boss_PSA_230S.html отделно кабелите за него Boss PCS20A които струват 24 лева

та ако ми дадете насока кой от двата или някькви други по евтини които да вьршат сьщата работа

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.