Jump to content
Българският форум за музиканти

Имате ли любим акорд?


7thString

Recommended Posts

 

Това, което 7thString е описал си е sus2. Терцата е suspended. 2 и 9 "се отнасят за едно и също нещо "( в различни октави ) .

 

 

Права си въпреки, че в случая изсвирено така на китара 2-то си е в различна октава ,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) sus2 и sus9 са различни акорди (аз поне както ги разбирам). Sus2 е 1-2-5, 2 се разрешава в 3, sus9 e 1-3-5-9 (2 в следващата октава), 9(2) се разрешава в 1. Показаното в таб-а (пръстовката) си е sus2, имаме 2, а не 9 - това имах предвид :). Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама аз не съм го оспорвал това. Научно издържано вероятно 2 и 9 са доста различни ... но някак си в моята проста бабешка аритметика си ги приемам за едно :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок, приемам, че не съм разбрала правилно какво си написал :) .

Ясноо, 2 и 9... Говорим за акордите sus2 и sus9.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опа, я да сверим часовниците. Според мен sus акордите подменят 3-та степен с 2-ра или 4-та(ако не е указано изрично се разбира 4-та). 2 и 9 са ми съвсем еднакви, предполагам идеята да се пише така е, че в единия случай заменя 3 а в другия е разширение на акорда на терца нагоре от 7-ма степен. А sus9 го чета като 9sus, т.е. 9 в който трета е подменена с 4-та.

Или в литри, метри и секунди:

  • Csus2 = C-D-G
  • Csus4 = sus = C-F-G
  • Cadd9 = C-E-G-D
  • C9 = C-E-G-Bb-D (=C7add9)
  • Csus9 = C-F-G-Bb-D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми помогне с наименованието на моя любим акорд? :D Сериозно. E, G#, D, F#.

 

Много го харесвам, понеже с него най-лесно проверявам дали има някакъв крънч в чистия канал. Бях го взел от някакъв джаз урок, от който май само това запомних. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май по-точно е да се говори за любимо обръщение на акорд. И за прогресии, защото сам по себе си отделният акорд е нищо.

 

Да, по-скоро, защото различните обръщения си звучат доста различно :)

 

^ Това не е ли някакво ми9?

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както каза Румен обръщенията са по-интересни.

Познатият като Джими Хендрикс акорд E7#9 има много обръщения.

Ето три от тях.

Х,Х,2,1,3,3;

Х,7,6,7,8,Х;

Х,11,12,12,12,Х.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това по - скоро е Em add9, иначе трябва да има и септимата :) Ако фа диезът е качен октава горе и го свириш на 2 прагче на първа струна, а 4 струна ти е свободна и тогава се получава пълен Em9. Eто така : 0-2-0-0-0-2

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.