Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно пикинг


Peter_ESP

Recommended Posts

Привет. Случая е такъв... заучавам Trilogy на Ингви. Една от най-популярните фигури там е следната :

 

ла до ми (х2)

си ре фа (х2)

сол# си ре (х2)

ла до ми (х2)

и т.н.....

 

 

Свиря ги на първите две струни и ми е показано (и наблегнато), че начина е със суийп. Т.е. надолу, надолу, нагоре (х2) и т.н.

Проблема е, че така не мога да вдигна темпото. По-удобно и леко се движа, ако е нагоре (2-ра струна), надолу (1-ва), нагоре (пак 1-ва).

 

Не зная как се нарича моя начин, но ми е по-удобен наистина. Проблем ли е, че се получават два последователни удара нагоре при повторенията на фигурата? Да упорствам ли да мъча суийпа или и по моя начин ще стане? И ако не съм го обяснил много разбираемо, директно да попитам...Как бихте го изсвирили вие, за да е бързо, но и чисто?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен така ми е по лесно, поне ритмически ми е по равномерно, въпреки че при акцента с удара нагоре не ми излиза много чисто заради синхронизацията на двете ръце, нещо се обърква.

Така дори е по суиип (по точно економи пикинг), защото само веднъж прескачаш втора струна (след като си свирил на самата нея :))

---

При варианта които ти е казан може да се получава ритмически една триола + пауза заради скока от 1up-2down и е трудно да го свириш равномерно.

Предполагам целта е да развиеш алтернат пикинг, което когато стане може да свириш всякакви неща без да те интересува последователността на движение.

---

При една развита координация на ръцете, трябва да може да го свириш и по двата начина. Ще има леко различен динамичен нюанс - акцента при up и down ще звучи малко различно, но това не значи че не може да акцентираш при upstroke.

Ако е чисто и ритмично - какво ти пука, това е целта

(ритмично по нотната трайност на оригинала, иначе пак може да е чисто и да става, но е интерпретация).

---

Гледай да го изсвириш както е оригинално, в тази посока, има си педагогическа цел.

п.п.

- абе сега като го пробвам, нагоре е по-омазано, въртя перото и не става толкова чак равномерно, надолу(sweep) е по стегнато, само се концентрирай да намалиш паузата и да е равномерно.

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емо, послеписа ти казва всичко. Аз цял ден това правя. По-чисто е надолу, но ритмически ми се получават просто триоли с ...паузи. Които ми бъркат всичко. Ще бачкам да ги махна, ама трябва много чегъртане. Мерси, че си пробвал парчето. Просто съм в дилема, как да почна да го свиквам. Сега се почва...пред ТВ-то, на масата, в леглото, само тоя пиниз. Самоубедил съм се, че тялото (ръцете в случая) помни механически и се привиква по-лесно след около поне безброй повторения на даден пасаж. Дори и трениран леко, небрежно, докато зяпаш новините. ...така процедирам с неща, които трудно ми се получават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако съм разбрал правилно..

http://www.youtube.com/watch?v=pX5REBkRKC8

 

П.П. - Аз доколкото знам Ингви оплюва здраво sweep-a.

Редактирано от Lathron
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И от къде ги разбирате тея неща? То това му е една от основните техники, които използва, като не в едно видео е казвал, че не знае какво свири, дали алтернейт суип или еконъми. Единственото, което аз съм видял да казва е "mostly alternate". Дайте някво видео дето го оплюва тоя суиип!

 

По темата:

Тези арпежи, най-оптималното е да се свирят 2ра, 1ва - надолу (суиип), 1ва - нагоре.

Ако мога да дам някакъв съвет от мен, то дръж перото по-хлабаво, поне при мен върши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то си е микс пикинг тази фигура така или иначе

чак суиип.... само на две струни...

въпроса е дали акцента и последователната част (економи) е надолу или нагоре

надолу е по стегнато, но прекалено бързо става и после се получава пауза.

но така или иначе имаш в по-голямата му част економи пикинг или суиип през 2 струни последователно и само едно алтернейт прескачане от едната на другата, което бави работата :blush:

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.