Jump to content
Българският форум за музиканти

Упражнения за бързина


rumi19

Recommended Posts

Напоследък се занимавам с една програмка, която доста помага за развиването на бързина и различните пикинг техники.Иначе има безброй уроци из нета специално за това.

http://www.guitarspeed.com/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да си прав :) Но съм пробвал различни упражнения, разнични техники и точно в тази област нямам почти никакъв напредък от време оно. А е напълно възможно и някаква грешна постановка или подход да ми пречи генерално, което би било кофти щото тия се изкореняват трудно :D

 

Не знам точно какво имаш предвид с изчистване и каква техника използваш (суип, легато, алтернейт) като свириш арпежите, но предполагам, че би имал напредък, ако се замислиш какво точно причинява проблема ти. Например ако става въпрос за суип, проблемът, който най често съм срещал е, че дясната ръка изпреварва лявата. Ако при теб става въпрос за това, лесно би могъл да провериш, като свириш арпежите с 16тини на темпо 120-140 . Това е доста бавно, като за суип, но при хората с тенденция, да разминават двете ръце (като обикновено дясната бърза) това е доста трудно, особено ако трябва да се свири чисти и ритмично.

 

Ако говориш за арпежи с алтернейт, то те са си трудни и искат години целенасочена и търпелива работа. Тези пък с легато обикновено са въпрос на подходящи пръстовки за да проработят.

 

Пиша съвсем напосоки разбира се ( и спамя темата :-)) , представа си нямам какъв точно ти е проблема (и до каква степен имаш такъв, някои хора са много самокритични)

 

п.п. Не приемай, че ти давам акъл, просто споделям на какво съм попадал често и най вече, с какво съм си блъскал главата много години (аз съм много несхватлив на тема техника и уча изключително бавно)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Kато натискаш нещо прекалено много, и почва да се забатачва... после го оставяш малко и хоп, малко по-добре е. (поне в общия случай)

Гледай от много упражнения за техника, да не се окаже че имаш 0 парчета реперотар, неприятно ти е да се назориш да извадиш 3 акорда по слух, дори изобщо се дразниш да свириш акорди...

Дефакто не може да свириш в никаква група (ако изобщо искаш да свириш в група :) )

И в крайна сметка пак не си толкова бърз/а, само отвреме навреме може да свириш по-бързо, но не винаги достатъчно чисто и ритмично..

Някой неща не могат да станат по-бързо отколкото е 'необходимото' време за да станат :(

В крайна сметка, работата на педагога е да те насочва да се развиваш в различни направления, колкото можеш за момента.

Но не всеки е добър педагог.

п.п. да, може и ученика да не е в разположение да се учи :)

 

най-зле ако и двамата са зле/не им се занимава 'правилно'

специално за арпежите - доста са трудни в бързо темп, наистина. Но са и малко тъпи (лично мнение) показваш техника като 'барбальокаш' нагоре надолу, но все пак идеята на градеж и развитие на мелодия не е да свириш акорди разложено.

Гледах видео на джо пас, който сигурно разбира от хармония и свири акорди, където просто казва че... не му харесва. Арпежите не правят готина мелодична линия като ги наблъскаш бързо един след друг. Страшно мн. техника иска и наистина е трудно, но никаква мелодична линия не правят. Просто ти пръсват мозъка, даже е досадно :greenball:

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kolio_k

точно за sweep става въпрос и като че ли само на връщане(upstroke) ми се разминават ръцете. Шантавото е, че колкото по-дълъг е арпежа по струни, толкова по-точно ми излиза - примерно в ла минорна форма арпеж на 5 струни почти си го изкарвам безгрешно, но тия където се въртят бързо на 2-3 струни са ми ад :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kolio_k

точно за sweep става въпрос и като че ли само на връщане(upstroke) ми се разминават ръцете. Шантавото е, че колкото по-дълъг е арпежа по струни, толкова по-точно ми излиза - примерно в ла минорна форма арпеж на 5 струни почти си го изкарвам безгрешно, но тия където се въртят бързо на 2-3 струни са ми ад :)

такъв пример за много гадни търкалящи арпежи на 1вите 3 струни се сещам на малмстеен парчето блитзкриг там е мн гадно за свирене

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колкото по-дълъг е арпежа по струни, толкова по-точно ми излиза - примерно в ла минорна форма арпеж на 5 струни почти си го изкарвам безгрешно, но тия където се въртят бързо на 2-3 струни са ми ад

 

:mellow: При мен е точно обратното.

Проблема е, че се учих да свиря на китара с рифовете на Slayer и Sepultura, където баладите са кът.

Не случайно правя аналог с акустичното разлагане на акорди, защото именно там се придобива този навик за двупосочно и последователно движение с дясната ръка, което напрактика се използва и при изпълнение на арпежи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо което все повече и повече разбирам с времето! Свиря от около 4 ри години и всичко до което се докопах беше "- Научи се да свириш бавно и правилно" Барзината сама ще дойде. И е много вярно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята цел е бая по голяма,аз се опитвам да достигна 220 бита на осминки(Master of Puppets), като за целта упражнението ми е следното:

Заглушавам струните и пускам метронома на 100 бита и свиря осминки с дясната ръка само на даун пикинг,като чуя че съм овладял темпото,засичам 1мин. след това същото но на ъп пикинг, и качвам с 10 бита,и повтарям.

За сега успявам до 200 :Д.

А за лява ръка свиря гами попринцип

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно е да си прав :) Но съм пробвал различни упражнения, разнични техники и точно в тази област нямам почти никакъв напредък от време оно. А е напълно възможно и някаква грешна постановка или подход да ми пречи генерално, което би било кофти щото тия се изкореняват трудно :D

 

Сядаш и свириш всеки ден по 3-4 часа минимум поне 4-5 годинки и ще видиш напредък.

И най важното поне за мен е да вадиш парчетата по слух а не по таболатури и прочие.

И не на последно място - желание и добър учител

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.