Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY preamp...къде сбърках?


Recommended Posts

Единствения най близък резистор, които имах беше 3к9. След това замерих дрейна и...мамка му, 8,3В :D Сваления Т1 го сложих на мястото на Т3 и имаше пак 7,6В на сорс-а. Веднага включих баса и наистина нещото свирна като хората :) Всички потове и сюитчове работят, а звука е на много добро ниво. Особено много ми харесва лекото изкривяване, когато врътна гейна повечко надясно. Много учуден останах и от стария Лариос, които на един канал извади такъв силен звук, че чак се тресе и къщата. Изобщо останах много доволен от постигнатото

 

И тук е мястото да ви благодаря, г-н Валяк, без вашата помощ не бих успял да направя абсолютно нищо. Благодаря че ми отделихте толкова много време и взехте проблема ми присърце :)

 

Сега остана единствено да докарам малко по лицеприятен вид на кутията и да екранирам около трафчето, както и да взема да се упражнявам по сериозно. Също така и нивото ми"от обща култура" не ме задололява, така че е време да обърна повечко внимание и на това

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тази тема е пример за това как един млад човек може да получи висококомпетентна помощ и да реши конкретен проблем, когато въпросът е зададен както трябва! Удоволствие е да се четат такива теми защото те са доказателство за това, колко полезен може да бъде този форум.

 

Зарадвах се да видя като един млад човек, необичайно зрял за възрастта си, така и Parni_Valjak, който предоставя помощ на много високо ниво.

 

Поздравления и на двама Ви за урока по форумно общуване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и на двамата за добрите думи. Радвам се, когато се получава диалог. За това обаче трябват двама.

Искренни поздравления за Стоян, който е за пример, макар, че е само на 15. Толкова много по-възрастни не могат да се сравняват с него нито по възпитание, нито по култура на общуване.

Мат'рял, мат'рял и пак мат'рял...

Моите теми са ставали добри само с качествени хора. Да са живи, здрави и да помагат за един по-добър форум!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тема за пример,за момент си помислих че съм в хамерикански форум.Благодаря че вдигате нивото на общуване тук.@

rbtrjll

 

Може ли да пуснеш някоя снимка и семпъл по-натам ако не е проблем

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1. Пусни нещо ако можеш, да му чуем характера.

 

Междувремнно rbtrjll, ако имаш нужда от помощ и съвет относно всичко свързано със свиренето на бас, техники, инструмент, струни... каквото се сетиш, съм насреща. Удоволствие е да се помага на момче като теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново извинения, че не можах да пиша по -рано....кой да ти предполага, че майка ми ще се върне по рано от работа и ще ме хване с цигара в ръка :Д Едномесечния червен картон ми се размина, пак имам достъп до компютър :)

Днес доста опитвах да запиша някои sample, но неуспешно...компютъра ли ми е зле, или звуковата карта незнам, но има много шум и няма почти нищо общо със действителния звук. Колкото до снимки ще кача, като дооправя външния вид на кутията, че все още имам и потове без нобове :)

Отново благодаря за помоща, предусилвателя се държи много добре, май ще трябва и кабинетче да си скова някакво.

@ blr - благодаря, ще се възползвам, имам ли някакви въпроси или нужда от съвет. Няма да се срамувам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесна тема, както беше споменато по-горе - направо за пример - с удоволствие бих прослушал семпли.

 

Как се опитваш да запишеш семплите - директно в компютъра? В кой вход? С какъв кабел и каква аудио карта?

 

 

И накрая ще си позволя един съвет - от заклет пушач - остави тази гад докато е време, че после е трудна работа. Една от грешките ми в този живот. Голяма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и ще ме хване с цигара в ръка ...

Аааа, това ако го знех преди, сещаш се какво бих направил, нали :butcher: !!!

...потове без нобове :)

Не ми разваляй впечатлението! Няма нобове! Имаме си български език! Копчета.

...и кабинетче да си скова някакво.

Няма сковаване. Озвучително тяло (ОТ) не се прави като шкаф за чинии! Прегледай една също хубава тема за правене на кутия за китарно ОТ

Проектиране и изработка на китарен кабинет

...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за критиката! Полезно е когато човек бъде критикуван от някои с много по голям житейски опит от него! Важното е критикувания да се вслуша, а не да си своеволничи....както смятам и да направя.

Та поред да отговоря....записвам през линейния, компютъра ми е стар 10 годишен настолен, на баща ми стария компютър. не е с външна звукова карта, пък и едва ли ще може да "носи" външна. Кабела си го сглобих от метър "Проел" , 1/4 женски жак(понеже Лариоса е с такъв вход и използвах за изход на педусилвателя 1/4 мъжки) и 3,5 мм мъжки за вход в картата, но нищо общо откъм звук

А за цигарите...нещо не им се радвам май и аз особено....едно, че 2 дни не ям на училище, да си купя една кутия, ами и инцидентите почнаха вече.Не се оправдавам, ама сигурно повечето сте опитали на 15 какво е да пафкаш :) , та и аз по реда си, ама като гледам от цялата работа нито поумнях, нито по голям се почуствах....

А в Българския наистина има достатъчно думи, г-н Валяк, че да заимствам чуждици, даже врътки по ми допада, щото се връткат :) Наистина ще се постарая занапред при писането във форума :) А колкото до кабинета имам много да изчета, преди да се престраша, благодаря за темата която ми посочихте. Наистина не е шкафче, извинете за тинейджърските изрази, които употребявам.

 

P.P. По нагоре имам предвид, че ще се вслушам, а не да своеволнича :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:)

Има хляб, може да стане човек от теб ;-)

И аз подавам ръка на басист - ако решиш, че мога да съм полезен с нещо, свързано със свирене или оборудване ми пиши на ЛС. Дотогава чети, слушай различна музика, свири, общувай със стойностни люде и извличай удоволствие от всичко това. Успех!

 

П.П. Този преамп ми е любопитен от много време, надявам се да стигна и до тест на живо някой ден.

Редактирано от разбойник
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Здравейте и за много години! Много здраве и късмет на всички!
След доста време наи накрая намерих време да обърна внимание на предусилвателя,който успях да подкарам благодарение на помоща,която получих тук. До седмица ще бъде готова кутията му,която е 19 инчова с височина 1,5U. Незнам принципно дали има такъв размер, но на височина е точно между 1 и 2U.
Та да не пускам нова тема исках да попитам (понеже предусилвателя директно е в стерео крайно стъпало и ползвам само единия му канал), възможно ли е стъпалото да се ползва мостово и има ли смисъл от това? Т.е. да ползвам и двата му канала? Стъпалото е Dave Larios STA-800, единствено знам за него че е с по 8 KD503 на канал. Та възможно ли е, и има ли смисъл? Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЧНГ!

Защо такъв малогабаритен проект ще е в огромна кутия, при това нестандартна? Ако е готова, ОК, ама щом се прави сега можеше да е не само 1U, но и half rack (241mm).

Стерео крайно стъпало може да се използва по много начини, и те зависят от наличните озвучителни тела - колко им е импедансът и колко им е номиналната мощност.

Дали ще е само един канал, двата паралелно или мостово свързани се смята. Смята се и какво дава усилвателя при един канал, при два канала и мостово.

От тук нататък пак ще съм назидателен. Прочети пак темата и виж кога получваш правилни отговори. После задай правилните въпроси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добър вечер,

Като цяло питането ми е донякъде информативно, защото едва ли имам нужда от такива мощности дори ако е възможно да се получи, но това което ме накара да попитам е че имено вече се сдобих с озвучително тяло(почти),защото е закупено но все още не е при мен, а в чужбина(Чехия). Подарък от брат ми който живее там, и ще го праща насам по приятел с автовоз, който ходи...бла бла,това няма връзка. Та въпросния кабинет е 4х10 hartke,закупен много изгодно на старо,но в перфектно състояние, с параметри 1000в/8ома, с един вход(спикон),което подсказва че не мога да ползвам 2та канала,а само един,а от друга страна мощноста пък ме наведе на мисъл че ако може в мостов режим няма да е проблем(въпреки че четах, че при мост мощноста ставала повече от х2), та да кажем май повече от любопитство питах.

Кутията пък се наложи да е с такъв размер по 3 причини-първо исках и усилвателя и предусилвателя да са монтирани в общо шаси(май че рак се казваше),освен това много ми харесаха и си взех копчета кокоша глава, които са с около 3,5см диаметър,а са 6 на брой,плюс 5 ключа,плюс два входа,пък ми се искаше да е на един ред всичко и да не е наблъскано едно в друго. Иначе странната височина дойде от трансформатора-никъде не открих 15-0-15 със страна,по малка от 5 см

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Здравейте, да извадя темата малко от прахта  с един въпрос...сложих най накрая клипващия светодиод, но не работи....всички врътки и на преампа и на китарата насукани максимално в дясно, но изобщо не дава сигнал че съществува. Единствено като изклучвам предусилвателя премигва след 3-4 секунди. Свързано ли е с тримера P7 на схемата и ако да как да го регулирам, да получа сравнително вярно отчитане на клипването? Ина ли значение какъв светодиод използвам, в момента съм с такъв доста ярък от запалка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Свързано ли е с тримера P7 на схемата и ако да как да го регулирам, да получа сравнително вярно отчитане на клипването?

Когато плъзгачът на P7 е в долно положение (на маса), светодиодът трябва да реагира и на най-малък сигнал. Колкото по-нагоре, (към плюс) отива плъзгачът, толкова по-висок сигнал ще е необходим за запалването на светодиода.

За точна настройка са необходими уреди, които предполагам нямаш. Използва се постоянен сигнал от генератор, или звукова карта, Обикновенно се използва осцилоскоп, на който се набюдава формата на сигнала. При начало на ограничение (като се повишава нивото, с GAIN-а например), се остава това ниво и с P7 се регулира от горе, надолу докато светне светодиода.

При липса на апаратура, може да се работи с итерации - удря се струна, следи се дали изкривява сигнала на слух (обикновенно излиза 2ра хармонична (октава отгоре) и се регулира P7, така че да светва при атаката, и да изгасва, когато изчезва 2-ра хармонична. Това се прави на стъпки, с последователно приближение. Няма да е прецизно, но ще върши работа.

Ако не работи схемата по посочения начин, явно има нещо нередно , което трябва да се изследва и оправи. Важно е да се спази посоката на свързване на светодида.

Ина ли значение какъв светодиод използвам, в момента съм с такъв доста ярък от запалка :)

Да, има. Различните светодиоди имат различни токове на работа, различен КПД, различно излъчване и т.н.

Добре е да се използва чувствителен светодиод, за 2...5 мА ток. TL072  дава нормално 2...5 мА, а при нужда от по-висок ток в изхода може да не го осигури.

Подходящи са 3мм червени светодиоди с висок интензитет.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.