Jump to content
Българският форум за музиканти

По какви школи учите Джаза?


Recommended Posts

Ахм и аз това рекох да попитам.. Някой може ли да сравни книгата на Везнев и тая на Ливайн (не оня с наколенниците:) )?

Книгата на Ангел Везнев си заслужава най-малкото , защото е на практика единствената българска книга такава, и е написана с много хумор и чувство...има много събран материал в нея...за съжаление е ужасяващо несистематична...много съм се блъскал по нея и не става...но е хубаво да я има човек защото има много музика в нея...ако някой ме пита( а не бива да ме пита щото не ми е работа) бих препоръчал школите на Бъркли за хармония + Ливайн + Аеберсолд+ Банд ин а бокс...а да , след това можете да досаждате и на джазмените....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Благодаря! Верно книгата на Ангел Везнев има много чувство за хумор и между другото - нещо не маловажно според мен - опит за поставяне на философско-езотерични-мистични основи в музиката. Не случайно повечето известни джазмени (а и не само) рано или късно отиват към езотериката/религиите.. иначе и на мен малко несистематична ми се струва доколкото съм прочел от нея..

Редактирано от ecmjazz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Интересно ми е тези, които са в Консерваторията с джаз какво точно учат, по какви учебници(ако има) или пък професорите какво им обясняват. Може би е подобно на тази комбинация Ливайн + Аеберсолд и т.н. Някой ако има наблюдения или знае от личен опит може да сподели.

 

Мисълта ми е: Разминава ли се много с това което примерно джаз любителят музикант свири и това което те правят или просто те се занимават повече и по професионално :unsure:

Аз например си упражнявам скалите за да не губя техника(доколкото я имам) чета книжки за хармония да се образовам(когато имам време) и свиря с Банд ин а бокс или Аеберсолд.

 

Любопитно ми е да науча какво учат вишистите :)

Редактирано от stan4oo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами освен във висшето, академично джаз май никъде другаде (имам предвид в средно) не се преподава.

Предполагам, че не учат по-различна теория, тя реално е същата, подобно на Бъркли и т.н...

Vlad, сигурно ти би могъл да кажеш повече? :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мисля, че Консерваторията може и да даде, и да попречи на желаещите да се занимават с джаз. Примерно знам, че поп и джаз факултета е пълен с чалгаджии - това как ви звучи? В момента се преподава хармония, но класическа - това пък как ви звучи?

Предимство пред самостоятелната работа са лекциите по история на джаза примерно. Както и тези по звукотехника - трябва да се знаят общите положения. И най-важното - възможността да свириш с колеги! Тоест - средата.

Аз не съм учил джаз в Музикалната академия. Всички, което знам за него, съм научил с помощта на брат ми Анастас Михайлов, Мони Венков, Милчо Левиев, Китаратапешо, Митко Гумата и други музиканти. Много ми помагат дори просто разговорите по темата. Защото джаза не е просто музикален стил. Той е начин на мислене!

За поглед към живота и мисленето на един джазмен горещо препоръчвам книгата на Ачо Везнев.

 

Най-важно за музикантите, независимо в какъв стил, е да имат система на работа. Това е, което различава професионалния музикант от другите такива. Ясното съзнание, че за да изсвириш добро соло не трябва да го заучаваш наизуст, а да развиваш уменията си с помощта на скали, технически упражнения, теория, плейбеци, транскрибиране от записи, анализ и т.н.

За да се достигне да висшата цел на музиката - свободата на интерпретация и импровизация.

 

 

Успех, колеги!

 

Влад

Редактирано от Vlad
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е тези, които са в Консерваторията с джаз какво точно учат, по какви учебници(ако има) или пък професорите какво им обясняват. Може би е подобно на тази комбинация Ливайн + Аеберсолд и т.н. Някой ако има наблюдения или знае от личен опит може да сподели.

 

Мисълта ми е: Разминава ли се много с това което примерно джаз любителят музикант свири и това което те правят или просто те се занимават повече и по професионално :godbless:

Аз например си упражнявам скалите за да не губя техника(доколкото я имам) чета книжки за хармония да се образовам(когато имам време) и свиря с Банд ин а бокс или Аеберсолд.

 

Любопитно ми е да науча какво учат вишистите :godbless:

здравей

 

не знам какво се учи в консерваториата,имал съм разни приятели там но не сам се интересувал достатъчно,но това което се учи в други училища с които съм запознат са основно умения целяши да дадат на музиканта умения които да му помогнат да се реализира в конкурента среда/като учител,студиен музикант ,сайдмен или бендлидер/в програмата основно се включва

 

специален предмет/на каквото свириш/2,3 а понякога и 4ти допалнителен инструмент,хармония /теория и прилагането и на практика/четене на ноти на примависта и примависта транспониране,джаз солфеж,аранжимент за комбо,смолбенд и бигбенд,джаз ритмика,компютри и нотопис ,различни практически ансабли/уъркшопове/ и тн.

 

според мен,не всички тези работи определят дали даден музикант е добър

аз почнавам много хора които свирят страхотно без да са учили такива неща в някакво училищете /те просто са талантливи и ги откриват и научават за себе си/и други които са завършвали без да са постигнали нищо повече освен някои основни умения и голямо самочуствие. .аз мисля че най важното за музиканта е средата в която се намира,тоест да имаш с кого да обсъжда и практикува.от тази гледна точка едно такова училище дава предимства

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...аз мисля че най важното за музиканта е средата в която се намира,тоест да имаш с кого да обсъжда и практикува...

Tова е най-големия плюс!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди два дена случайно попаднах на една книга на български език-на унгарецът Янош Гонда "Джазът-история,теория,практика" от 1975-та...случайно някой да има впечетления от нея? :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Знам, че е единствената книга за джаз импровизация на български. (или поне до скоро е била, защото не знам какво е излизало наскоро) Бях питал Симо Банана за книга за импровизация и той ми каза за нея. Но може би ми я е дал като име, защото е единствената на български. Иначе тези, който споменаха по-горе са май на (как да се изразя) световно ниво, тоест може да си сигурен, че са изпитани от много хора. Ако си на "ти" с английския хвани тази на Марк Левайн. А ако ти е трудно, знам че и тази на Янош Гонда може да даде добра основа.

 

Не мога да дам много компетентно мнение, защото само съм преглеждал какво има в нея. Но както се подразбира и от заглавието. Тя не е само за теория и импровизация. Така, че може би ще са ти от по голяма полза книгите, който се занимават само с теория.

Редактирано от stan4oo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Знам, че е единствената книга за джаз импровизация на български. (или поне до скоро е била, защото не знам какво е излизало наскоро) Бях питал Симо Банана за книга за импровизация и той ми каза за нея. Но може би ми я е дал като име, защото е единствената на български.

Малко по-горе ПламенМ спомена друга, според мен много добра, книга за джаз импровизация на български език.

 

Автор: Ангел Везнев - Ачо;

Пълното и заглавие е:

Начини за импровизиране в съвременната музика.

Издателство: Петрум & Ко, 1994 г.

 

В нея има не само теория, а и разкази, някои интервюта и други материали, доближаващи ни до начина на мислене и живот на един от най-добрите български саксофонисти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Aнгел Заберски- младшие преподавател в НБУ,много е строг (:,ама за джаз импровизации ако става въпрос...не е зле да го потърси 4овек(:.Успех в джаза,слава Богу,че съм просто певица :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.