Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос от любопитство!


Recommended Posts

Искам да попитам дали може да се изработи лампово кубе, без предусилвател? Тоест - ламповия ми преамп просто да се озвучава от лампово стъпало и говорител или нещо такова. За пример, може и да не е правилен и уместен, посочвам входа Return, през който не се използва предусилвателя на главата (кубето) и, съответно, неговите лампи, а само крайните лампи. Дано сте схванали какво искам да кажа. Благодаря за отговорите предварително и ако някой от модераторите изтрие темата, моля който я прочете да пише на ЛС. Успех на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересен въпрос :slap: .

Обаче е непълен. Остава да се определят мощност, вид, ценови диапазон... Подтекстът който се набива е: не да се купи, а да се направи. Защо ли? Прозира идеята за по-евтинко. Може би съм мнителен и бъркам в преценката.

Хайде сега да видим доколко ценовата преценка на питащия ще е адекватна на едно "Custom" лампово крайно стъпало.

А след това ще видим колко хора ще се заинтересуват от неговото предложение. Иначе въпросът остава да виси като спам, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, мислех да си правя или някой да направи, но не знаех, че се произвеждат такива! Въпросът не е спам или поне не е с такава идея!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще гониш тънка цена можеш да започнеш от едно солид стейт крайно стъпало. Такава е концепцията на хибридните китарни усилватели и кубета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам откъде изникна въпроса за цената? Авторът не е споменавал нищо за евтино, тънко... просто питаше дали може да се изработи лампово, крайно стъпало, нищо повече.

 

Отговорът е: може, както да се изработи, така и да се купи фабрично произведено такова. Преди време, във форума се продаваше едно, мисля че беше Marshall.

 

По принцип, не разбирам откъде се е появила у някои хора, занимаващи се с изработка, убеждението, че музикантите се обръщат към тях с цел да минат тънко. Вероятно има и такива ползватели, но в общия случай нагласата е обидна.

 

Аз си поръчвам нещо когато и поради:

 

- Съм убеден в качеството на продуктите, изработвани от съответния човек.

- Имам нужда от нещо специфично, без точен аналог при фабричните изделия.

- Разчитам на безупречен, гаранционен и извънгаранционен ремонт и поддръжка, както и бъдещи upgrades (ако такива се предлагат). Едно е техниката ти да бъде отремонтирана от лицето х във фирмения сервиз у (без да искам да обиждам хората, работещи там), друго е това да се направи от създателя на изделието.

- Съм с убеждението, че в България този вид дейност е на високо ниво и е добре да използвам български продукти.

 

Никога не съм се замислял дали съм спестил или похарчил повече пари по този начин.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако човек следи форума достатъчно дълго, подобно мнение почти няма да намери.

Опитът ми е доказал, че идеята на подобни запитвания винаги цели да се избяга от реалността и да се мине именно по-евтино. Всеки, който тръгва с теми да си направи някаква апаратура или да хване някой да му я направи има тази мисъл в главата си. Не са малко хората на които съм отказал, виждайки как се усукват за смешни пари. Дори има люде, които си мислят, че като консултирам pro bono във форума, същото се отнася когато искат да им се свърши едно или друго.

Разбира се че има хора, които са сериозни, а не измекяри, и те получават от мен всичко което е възможно. Нека обаче не бъркаме декларациите във форумното пространство със реалния живот.

Нека да дефинирам какво е Custom изделие -

Това е нещо, което се прави от професионалисти и има специфичност, която липсва в серийните изделия. То е по-скъпо, до пъти в повече от серийното, защото се изработва ръчно, отделя му се повече внимание и отнема много повече време за да се постигне крайния резултат. Прави се обикновенно в единична, уникална бройка и дори само това му повдига цената.

Сега да кажа какво не е Custom -

Нещо, което се прави от НЕпрофесионалисти, без да знаят какво правят и без да разбират сериозните последици от своето поведение.

В момента се занимавам с един подобен усилвател, с добра горе долу външна и вътрешна визия и отвратителен като резултат. Не само като звук, а и като конкретна конструкция. За да се оправи, се налага да се преправи почти от начало, дори да се сменят повечето елементи, да се направи наново окабеляването и да се промени конструкцията.

Ето това е евтиното решение, което е опасно за използващия го.

Правя тези уточнения, защото цената има значение! Тя е олицетворение на изделието, на правещия го и показва отношението на желаещия го.

Когато се задава въпрос във форума, не може да остава да виси във въздуха. Самото минаване метър, без да се отговори в дискусията доказва, че наистина съмненията са основателни.

Толкова теми има , които се започват от някой, който след това се скатава, а коментиращите правят колоквиум без смисъл. На това му се казва замърсяване на средата.

Тъй като съм против форум приличащ на селски хоремаг, поставих разни доуточняващи въпроси, които да коментира автора на темата. Отговор няма. На нито един въпрос.

Но защо ли от всичките направи впечатление само този за цената? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега да кажа какво не е Custom -

Нещо, което се прави от НЕпрофесионалисти, без да знаят какво правят и без да разбират сериозните последици от своето поведение.

 

Какво да кажем варианта за не Custom" изделие, произвеждано в ограничени серии, без представителство в магазинната мрежа, най-често по заявка на клиента, без да се налагат уникални модификации. Изделие разработено от съответния човек и предлагано "as is" Примери в този форум има достатъчно. Аз съм притежател на две (скоро вероятно ще станат повече) такива и съвсем не смятам, че са направени от непрофесионалисти и т. н.

 

Опитът ми е доказал, че идеята на подобни запитвания винаги цели да се избяга от реалността и да се мине именно по-евтино. Всеки, който тръгва с теми да си направи някаква апаратура или да хване някой да му я направи има тази мисъл в главата си. Не са малко хората на които съм отказал, виждайки как се усукват за смешни пари. Дори има люде, които си мислят, че като консултирам pro bono във форума, същото се отнася когато искат да им се свърши едно или друго.

Разбира се че има хора, които са сериозни, а не измекяри...

 

С това няма да се съглася! Самото значение на думата "форум" предполага подобни дискусии. Никой не кара никого да коментира, отговаря или консултира, когото и да било "pro bono" или не. Аз бих предпочел да пропусна, пред алтернативата да използвам епитети от рода на "измекяри", но... това съм аз. В днешно време и по нашите географски ширини, арогантността е издигната до добродетел, жалко!

 

 

Но защо ли от всичките направи впечатление само този за цената? ;)

 

Чисто статистическа причина. От трима отговорили, двама засягат именно този въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно и тук, както във всички БГ форуми, като попиташ нещо и всички ти обесняват колко си тъп. Никога няма да се промени този манталитет. Колкото и да е компетентен колегата, едва ли не БОГ в темата, такива, а и други коментари са просто недопустими. Питам може или не. Отговора е "да, може" и "не, няма как, защото...". Нали затова е форум! Нали затова хората питат. Както и да е. Махат се теми, заключват се теми от рода на "кое е по-добро" и т.н. Сигурно за повечето от Вас може да са елементарни, да са лесни и очевидни, но има и хора които не разбират тези неща и с подобни коментари от рода "я, пак Явор" няма как да стане. И сега ще кажете "ми то го има написано". Като го има написано, защо въобще е форума? Да се коментират теми от рода на "Кой каква китара има", "Кой какви перца обича?", "Кой Ви е любимия китарист" и т.н Благодаря на колегата който отговори на МОЯ въпрос. Попитах дали може да се направи, не "колко ще струва 20 W такова кубе в ценови диапазон 200-300 лв" примерно. Дерзайте!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се направи, но не и на тази цена. На практика ще е малко по-евтино от кубе с предусилвател, защото ще трябва да се закупят скъпи компоненти, като говорител, трансформатори и лампи. А отделно да се изработи и подходяща кутия. Много може да се разисква по темата, но май се поизчерпа с поставената ценова граница.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За моженето - може.

Обаче след това има още сигурно 20-30 въпроса покрай това "може ли - може".

Според мен първо трябва прецениш (и то много добре) за какво къде/как ще го ползваш, съответно какво ти трябва като мощност. И оттам вече да се търси изх. и захранващ траф. Останалото е относително лесна работа за човек, който разбира.

Но 200 лева е нереално ниско, по-скоро бих казал 400-500 лева...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак не го прочетохте младежа както трябва, а той и кавички даже е поставил. За цена все още никой не е говорил бре хора. Темата наистина отиде съвсем не накъдето трябва.

Към автора,

Свържи се с Галин (Gregg от форума), обясни му точно какво искаш (преди това ще трябва да почетеш, кое какво и как) и си го поръчай от него.

 

Със здраве.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено са единици хората, които четат какво пиша. Благодаря на blr за предложението, ще се свържа с Галин и ще говоря с него директно. Поздрави и успех на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.