Jump to content
Българският форум за музиканти

Книга за елементарна теория на музиката?


Recommended Posts

Лошото при нашите учебници е, че са написани на малко прекалено академичен стил, и са трудни за четене, а не че не са съдървателни. Все пак, да не забравяме, че и те са кои - преписвани, кои - синтезирани от чужди учебници. Лошото им е, че са синтезирани от чужди учебници от началото на миналия век, и това прави четенето им малко по-трудничко. Има една книжка "Общо учение за музиката". Тя е написана на добър език, има всичко необходимо, и не е твърде взискателна относно предварителни познания(както книгите на П. Хаджиев).

 

Относно учителя - има МИДИ програми за солфеж, които са бая полезни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Евтиме приателю смея да твърдя, че за добри възможности и за

добра подготовка по солфеж ти трабва учител с доста опит и сташ за да може да ти извади първо морковите от ушите /така казва Професор д-р Пенка Минчева/ и да ти даде основи в солфежа, да ти разкрие хитрини за по лесно

слушане на интервалите и да ти поведе слухът към изтинско чуване,

не само на ноти като запълнени и не запълнени кръгчета а като мелодия

Редактирано от f1_sound
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нека и аз се включа в този спор като още един човек с музикално образование :read:

просто искам да кажа че елементарната теория на Парашкев Хадвиев е много добра и изобщо не е на никакво академично ниво, щом аз и моите съученици навремето, както и всички петокласници в музикалните училища могат да я разберат невярвам някои по голям да има проблеми с разбирането и, просто трябва малко да се съсредоточи човек. Това е по този въпрос

 

Искам само да кажа и на f1_sound, 4е между теория и солфеж има малко разлика, предполагам че човека иска просто да се запознае с елементите на музиката за обща култура а не да става музикален теоретик, което никак не е лошо.

 

п.с. има и една теория на музиката, която е от Пенка Минчева и още някаква Пенка, ако я намериш също не е лоша

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си мисля, че за солфежът специално е по-добре с учител, за да вървят по-гладко нещата, все пак тук не става дума толкова за разбиране и мислене, а за разработка на слухови качества и т.н., където е нужен внимателен подход и следене отстрани. За елементарната теория може по учебник само. Ползвай на Паро. Ако искаш и нататък, за другата част от музикалната теория (хармония, контрапункт и т.н.) е най-хубаво по повече от един учебник за една дисциплина, от различни автори (според мен, теорията ми е интерес) + акустика при желание - нещо по принцип пренебрегвано, но за мен ключов момент, може да допринесе за разбиране природата на музиката и теоретичните дисциплини.

И накрая, за да приключа с моя скромен принос по темата, мога да ти дам учебник на Пол Хиндемит (англ.).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де не съм казал, че не трябва да се ходи на учител, просто, че при липса на финанси, човек може и с програми да си тренира слуха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че тази книга ти трябва само за да те научи да превръщаш чувствата си в ноти. Но ако се задълбаеш много има опасност да загубиш чувството в музиката. Книгата не е лоша, но ти реши. :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

" Абсолютно съм съгласен! Музиката е била и тогава музика, е и ще бъде. Политика, религия и т.н. са си хвърчащи аргументи и единствено строят забавни въздушни кули."

 

това имах предвид :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Евтиме приателю смея да твърдя, че за добри възможности и за

добра подготовка по солфеж ти трабва учител с доста опит и сташ за да може да ти извади първо морковите от ушите /така казва Професор д-р Пенка Минчева/ и да ти даде основи в солфежа, да ти разкрие хитрини за по лесно

слушане на интервалите и да ти поведе слухът към изтинско чуване,

не само на ноти като запълнени и не запълнени кръгчета а като мелодия

Или Лили Ненкова,преподава ми в университета,много гони ама що добри музиканти е изучила

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам през КОМУНИЗМА,теорията на музиката да е била друга!!!Относно учебника на П.Хаджиев,супер добър,но трябва да имаш някакъв фундамент на,който да стъпиш преди да започнеш четенето!!!Това все пак е наука!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Темата е разделена,като мненията,засягащи "профсионалните" музиканти и прочие са обособени като отделна тема в "Говорилня"-та.Там е подходящо място за чесане на езици,тук се постарайте да ограничите създаването на офтопик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

еее как бе и аз май го имам тоя прословут учебник дето гледам толко много сте изписали за него.преди две години учех по него за изпити.ако на някой му трябва,да се поразровя освен...само да не е отишъл за подпалки ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси за изчерпателните отговори, интересната дискусия и препоръката. купих си учебника на Хаджиев и да открих че трябва да 'загрея' с някои материали от интернет защото започвам от абсолютната нула и ъм.. не мисля че начина по който е написана книгата и са представени знанията са _толкова_ лесни за възприемане. соц стайл е или нещо такова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смешно е да се говори за "соцстайл", когато става въпрос за теория в музиката. И преди, и сега елементите и термините са едни и същи. Както и преди съм казал в тази тема - не мисли, че като прочетеш думата "септакорд" и тя ще предизвика някакви музикални представи в главата ти, без да си чул или изсвирил много примери за такъв акорд. Но това няма нищо общо със "соц"-а, а по-скоро с нивото на практическата подготовка. Мисля, че няма спор, че теорията и практиката в музиката вървят заедно. Учебникът на П. Хаджиев, както и всеки друг, разглеждащ същите въпроси, не са роман, който се прочита от кора до кора и читателят вече е готов за въпроси.

 

Успех!

 

п.п.

@ная

Използването на книги за подпалки си има специално име. Ако обичаш реална фантастика - препоръчвам ти романа на Рей Бредбъри "450 градуса по Фаренхайт". Има и филм по него.

 

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, мисля си, че учебникът на П. Хаджиев е много добър, но не забравяйте, че той е писан за преподаване по него, т.е. не е тип "самоучител", както средната американска школа-бързоходка. :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.