Jump to content
Българският форум за музиканти

Вашите 10 критерии за избиране на китара


Evtim Djerekarov

Recommended Posts

Здравейте, кажете по какъв ред (по важност)оценявате достойнствата и недостатъците на една китара.

 

Ето моите лични съображения:

 

1. Дали е абсолютно вярна

2. Дали ми е удобна

3. Дали е от добри материали.

4. Дали е с добри адаптери(не като марка, а как звучи с тях, и шумят ли)

5. Дали адаптерите са точно за нея(винтчетата дали са точно под струните)

6. с колко прагчета е, и лесно ли се достигат

7. дали ми харесва формата на китарата.

8. с какви аксесоари е.

9. какво е състоянието на лака.

10. Накрая, колко струва, и каква марка е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

1. Дали е абсолютно вярна

такава китара поне в българия едва ли има - или аз поне не съм пипал

 

моите критерии -

1.като я пипна дали изпитвам някаква лична връзка с нея - нещо като жена или я искам или не - това вкл твоето - дали ми е удобна

2 -колко струва, и каква марка е - за мен това също има значение

3- цвят, форма

4 - как звучи акустично - адаптери се сменят и много не ме бъркат

 

дали е износена, с колко прага, има ли флойд и други екстри вече не ме впечатляват - толкова колкото когато бях на 20 и

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми мойте:

1:дали е красива за6тото о6те от самото на4ало като вида една китара и ми става ясно дали е удобна и т.н.

2:звука

3:дали 6е ми е удобна

4:ква марка е

:guitar: :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Дали е абсолютно вярна

такава китара поне в българия едва ли има - или аз поне не съм пипал

Доста амбициозно твърдение! Все пак,в България има не малко китари.(друг е въпросът,какво точно да се разбира под "абсолютно вярна",когато става въпрос за китара и подобни стр. инструменти).

 

Иначе,критерият за избор на китара,може и да се припокрие донякъде с начина,по който се свири или твори. Напр: един инструмет може да те привлича силно,друг - да те респектира,трети - да те дразни...и това да помага,да се подчертае определена изразност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Дали е абсолютно вярна

такава китара поне в българия едва ли има - или аз поне не съм пипал

Доста амбициозно твърдение! Все пак,в България има не малко китари.(друг е въпросът,какво точно да се разбира под "абсолютно вярна",когато става въпрос за китара и подобни стр. инструменти).

 

ето какво разбирам аз-

да няма абсолютно никакъв фрет бъз и ПЕРФЕКТНА АКЦИЯ!!!

тоест никъде - ама никъде да не се чува това гадно биене

а че китара трудно се темперира - имаше тема за Бъз Фейтън системата

но поне с някакъв не много претенциозен тунер - като куик тюн - който не е зле но не е и като рак тунерите на Корг

да не показва никакво отклонение по целия гриф

 

Ако някой от форума ми покаже такава китара - негова или на негов приятел - тоест реална китара - а не някаква от сайт в чужбина

да я пипнем и проверим

ЩЕ ГО ЧЕРПЯ каквото там пие :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Дали е абсолютно вярна

такава китара поне в българия едва ли има - или аз поне не съм пипал

Доста амбициозно твърдение! Все пак,в България има не малко китари.(друг е въпросът,какво точно да се разбира под "абсолютно вярна",когато става въпрос за китара и подобни стр. инструменти).

 

ето какво разбирам аз-

да няма абсолютно никакъв фрет бъз и ПЕРФЕКТНА АКЦИЯ!!!

тоест никъде - ама никъде да не се чува това гадно биене

а че китара трудно се темперира - имаше тема за Бъз Фейтън системата

но поне с някакъв не много претенциозен тунер - като куик тюн - който не е зле но не е и като рак тунерите на Корг

да не показва никакво отклонение по целия гриф

 

Ако някой от форума ми покаже такава китара - негова или на негов приятел - тоест реална китара - а не някаква от сайт в чужбина

да я пипнем и проверим

ЩЕ ГО ЧЕРПЯ каквото там пие :)

Пак не можах,да се ориентирам много добре,какви точно изисквания имаш(причината сигурно е при мен),но ако искаш - заповядай на оглед.Ако установиш,че това което се предложи,не става,поне ще се разбере защо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Под абсолютно вярна имах предвид толкова вярна, колкото да не може да се усети фалш(около +-1%) по целия гриф, и добре темперована. Дори такива китаяри са рядкост, без значение от цената им.

 

За мен ако китарата не е доста вярна е направо за лютиер(или за кофата).

А не много верни китари да се продават в магазините е абсурд.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1.трябва още като я видя да ми е привлекла вниманието

2.да ми допада като тип китара (форма на тяло, модел, конфигурация на адаптерите и т.н)

3.какъв външен вид и финиш има

4.да няма проблеми с хардуера и да е добра изработка

5да ми е удобна - форма на тялото, гриф

6.как звучи ънплъгед

7.да звучи добре в амп или не много зле, ако ампа е смотан

8.трябва да е що годе вярна

9.да е на добра цена

10.да не е измислена марка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Да ми хареса като визия /форма, финиш и т.н./...знам че това далеч не е най-важното, но за мен има голямо значение при избора...за да седна да я пробвам трябва да ми привлече вниманието /както каза колегата по-горе/

2. да е наистина удобна, особено грифа

3. да няма проблеми с хардуера и електрониката

4. да звучи добре на чиста китара, защото после с ефекти всичко е относително

5. от какви материали е, какви са хардуера и електрониката, с флойд, с тремоло ли е, без тремоло ли е..

6. качество на изработка

7. цената, разбира се, въобще не е маловажен или краен фактор...даже в повечето случаи е първостепенен :lol:

 

дотук май стига с претенциите :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Да ми хареса на външен вид.

2. Да ми е удобна - и тялото и грифът, защото не може 100% да се свири прав, а има някои форми, които не позволяват, или поне е много трудно да се свири седнал (затова "стрелите/акулските опашки" не ми харесват - нямам упора на дясната ръка, а седнал е доста неудобно :metalist: )

3. Да звучи добре чиста и да няма шумове.

4. ДА Е ОТ СОЛИДНО ДЪРВО! Попадали са ми китари направени буквално от някви пресовани картони или някакви материали от сорта... Ми, каквото и солдно дърво да е, пак е по-добре от пресован картон!

5. Цената да е реалистична и отговаряща на това, което предлага китарата.

 

За мен марката няма значение, ако ще и да е някоя световнонеизвестна, но ако китарата е качествена - защо да не си я взема. Да не говорим и, че правените по поръчка при някой лютиер нямат марка даже ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Преди избора на конкретна китара, най-важното е да се знае за какъв стил музика 6те бъде използвана ... От там следват вариациите на вси4ки други критерии ...

_____________________________________________

2. Първото, но не най-важното по което аз се заглеждам, а и 99% от форума вероятно е - китарата да е "лоу-ак6ън", т.е. с ниски струни. Макар, 4е и да не е, е лесно поправимо, макар и не винаги ... Разбира лоу-ак6ън-а не трябва да води до хай-бъз ефект ;)

_____________________________________________

3. Избор на материал от който е направен грифа - зависим от ве4е избрания стил и необходимост от специфи4ен тон ...

_____________________________________________

4. Конфигурация на адаптерите и на4ина по който зву4ат - отново зависим от то4ка 1 ...

_____________________________________________

5. Да е със "солиден" хардуеър, т.е. със стабилно и балансирано тремоло (ако е с такова, с трудно разстройва6ти струните клу4ове, с надежден лок-нът и т.н.) ...

_____________________________________________

6. Нали4ие на допълнителни екстри като специални превклу4ватели или активна електроника, които евентуално биха подобрили или поне разнообразили вариацията в тона ...

_____________________________________________

7. Форма и цвят на китарата (визирайки нейната атрактивност). Не трябва непременно да е ки4, а да си има своето о4арование ...

_____________________________________________

8. Не6то на което аз обръ6там специално внимание (но може би за много хора не е от интерес) е цялостния баланс на китарата - т.е. центъра на тежестта ;) Целта е грифа и хардуера по него да не е по-тежък от тялото и обратно. Т.е. като си сложите китарата да колана и я вземете - да не се килва насам или натам, а да е добре балансирана като маса ...

_____________________________________________

9. Резонансната способност на един инструмент зависи от правилните пропорции на 4астите от които е направен. Това важи с пълна сила и за солид-боди ел. китари, та това за мен е от голямо зна4ение. Като си свирите без китарата да е вклу4ена се усе6тат тия нуанси в резонанса ... Добре е да имам много от него (състейн).

_____________________________________________

10. Понякога някои малки детайли по инструмента - като дизайн, окраска и от сорта, които на практика могат да нямат зна4ение за саунда, биха могли да ме инспирират допълнително и да ме накарат да заоби4ам о6те пове4е един инструмент ... Та добре е да има такива ... ;) Това е последното не6то за което се се6там ... Даже не знам как ги докарах до 10 :metalist:

_____________________________________________

 

Има и други фактори като цена и т.н., но те са субективни и следствие, когато става дума за избор на истински инструмент ... Т.е. първо бих огледал една китара дали ми харесва, и 4ак тогава би попитал за цената - И НИКОГА ОБРАТНОТО! ;)

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, кажете по какъв ред (по важност)оценявате достойнствата и недостатъците на една китара.

 

Ето моите лични съображения:

 

1. Дали е абсолютно вярна

2. Дали ми е удобна

3. Дали е от добри материали.

4. Дали е с добри адаптери(не като марка, а как звучи с тях, и шумят ли)

5. Дали адаптерите са точно за нея(винтчетата дали са точно под струните)

6. с колко прагчета е, и лесно ли се достигат

7. дали ми харесва формата на китарата.

8. с какви аксесоари е.

9. какво е състоянието на лака.

10. Накрая, колко струва, и каква марка е

Ето моите лични съображения:

 

1. Дали е абсолютно вярна

2. Дали ми е удобна

3.

4. Дали е с добри адаптери(не като марка, а как звучи с тях, и шумят ли)

5.

6. с колко прагчета е, и лесно ли се достигат(по-скоро дали е с високи или ниски прагове)

7.

8. с какви аксесоари е.(това кво значи)

9. какво е състоянието на лака.(ако е нова,въпроса е излишен)

10. Накрая, колко струва, и каква марка е(ако отговаря на горе описаните условия,марката ми е все тая :( )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8. Не6то на което аз обръ6там специално внимание (но може би за много хора не е от интерес) е цялостния баланс на китарата - т.е. центъра на тежестта :( Целта е грифа и хардуера по него да не е по-тежък от тялото и обратно. Т.е. като си сложите китарата да колана и я вземете - да не се килва насам или натам, а да е добре балансирана като маса ...

_____________________________________________

Хехехехе,

Имаше навремето(говоря 92 ,93 година,когато още свирех на бас)

едни бас китари Пълдин...както ти е на врата,пуснеш ли я от ръцете си и главата на грифа издрънчаваше в пода.Наистина баланса е много важен. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.