Jump to content
Българският форум за музиканти

имам тръсрод :)


Recommended Posts

здрасте , някой ще помогне ли понеже отрких ,че имам това желязото в грифа нали това е тръс род ?????? и понеже китарата е орфей не е кой знае какво и се чудя дали може да я настроя тая пръчка железна та да си седят струните на нужната височина , зависи ли от дебелината на струните , и междудругото грифа няма фингерборд ,незнам и това така ли се казва дето е прагчетата ,моето е направо от грифа не е като пласт както е на повечето китари , е вие сте :

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то няма смисъл да я пипа6 тая пръ4ка в грифа а по-добре си дигни струните от мост4ето долу 6ото мое да се преебе грифа така ако мноо я навие6. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пръчката(ТЪС-РОД) се настройва така, че грифа да е прав, или едва забележимо исвит накъм струните, но в никакъв случай назад. Дори да е идеално прав, струните пак може да са на доста високо, има китари, при които самия гриф е така поставен, че е наклонен леко напред спрямо самото тяло. Ако грифа е изправен, струните са на ниско от тялото, но са на високо от грифа - то случая е такъв. Тогава гяифа се подпира отдолу с подходящо изрязано парченце дърво, така, че да стане почти успореден на равнината на тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тръс рода няма почти никакво отношение към височината на струните, както каза Евтим. Това зависи от моста

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-добре я занеси на майстор за да не пускаш утре тема 'гриф, имам си крив гриф' 

 

+1

 

с две ръце "За"!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда мерси за поясненията , аз така и така няма да пипам , май трябваше да пусна 2-3 снимки да видите как стоят нещата ама няма да е сега щото я ремонтирам и незнам как се пускат снимки в форума , а и то те струните си стоят добре след като купих китарата просто свалих магаренцето дето беше с дръбце отдолу и му сложих по-тънко дръвце и струните застанаха добре , и номера със слагането на подходящо тънко дръвце- подложка съм го правил при грифа дето се закрепва ама с друга цел

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

опа тука да не отварям нова тема , реших да постна снимки с проклетия гриф и да попитам какво мислите ,че може да се направи , става въпрос да стане грамотен гриф , как да го направя ? и без да се променя формата на главата на грифа , така ми харесва , питам за това фингърборда май му се вика ,тука нема такова чудо и ключове , кви пари излиза къде да търся ,изобщо ако е ваш какво ще му сторите за да прилича на нещо , тука включваме и пребоядисване щото черен не ми харесва много , айде някой с компетентно мнение ,ако нещо трябва да се види или пита питайте и искайте снимка ще добавя понеже не станаха мн ясни,благодаря ;)

 

http://img56.imageshack.us/my.php?image=pic01600hs.jpg

 

http://img217.imageshack.us/my.php?image=pic01614cf.jpg

 

http://img217.imageshack.us/my.php?image=pic01628nv.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност наистина е Тръс-род. Извинявам се ако съм объркал някой, в една книжка беше написано tuss rod, и така съм го запомнил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само леко вмъкване, че объркванията станаха доста според мен поне.

+11324123 гласа а я занесеш на някой, който разбира ;)

 

Тръс-рода има отношение към височината на струните - не толкова значително, колкото магарето (или други елементи при електрическите китари - пак части от магарето) - но определено има влияние в рамките на 1-2мм, което хич не е малко ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И все пак тръс-род-а се ползва обикновено за регулиране и изравняване на напрежението на струните и грифа, а не за промяна на височината на струните :headbang: Пич не бърникай по нищо дето има капак отгоре! Повярвай щом са го сложили не е като да трябва да се бърника за щяло и нещяло ;)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе хора имах предвид какво да го правя тоя гриф щото мислех да го заменя с някъв от squer , но понеже незнам откъде да го намера и нз къде продават грифове реших да питам тука дали знаете какво може да му се поправи ,това фингърборд как се прави , исках да го направя да изглежда нормален като на фендер или на дъщерната squer поне , зарежете т'ва с тръсс рода просто неисках да отварям нова тема , ако някой знае къде продават грифове и какви пари са ще свърши работа ,този е дебел както се вижда от снимките мн е ял и нестава ,макар че съм му свикнал понеже на кремоната (ак.) ми беше почти 2пъти по-дебел ,айде благодаря се пак за отговорите

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Резервни грифове можеш да си купиш при Капъша(Конан).

Musicjam

 

Обаждаш се и питаш: Ало, Конан Варварина ли е на телефона? :ph34r::D

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
тръс рода няма почти никакво отношение към височината на струните, както каза Евтим. Това зависи от моста

 

Евтим го обясни много точно и ДА, тръс рода е един от компонентите, от които зависи каква ще ти е височината на струните и особено това тя да бъде равномерна по цялата дължина на грифа. (ако нямаше род - щеше да е невъзможно да се постигне равномерност на височината без бъзз дори и нът-а да беше с регулаж на височината)

 

ЕДИТ: то и сънчу го е споменал преди мен ...

и занеси китарата при човек с опит, защото пренавиването на рода носи до обратно измятане на грифа, което е скъпо за оправяне, а и не винаги възможно. особено за орфейка това ще е равносилно на бракуване на инструмента.

Редактирано от wolfgang
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.