Jump to content
Българският форум за музиканти

Електронни схеми


Recommended Posts

П.П. Ох усещам кви глупости пиша ама ми се спиии :)

И ние усещаме!!! :green:

 

Имаше една готина статийка на БГ по темата. Аз лично оттам четох и пробвах и ми се получи! Ето метода накратко:

1. Вземаш самозалепваща се А4 хартия за принтер/скенер. Разлепяш я и лепкавото го мяташ през джама.

2. Върху лъскавото (и то точно върху лъскавата страна) принтваш това, кето е като схема в .ПДФ файла. Обаче правиш 5-10 копия, щото обикновено 1 не стига. И гледаш да не мачкаш и гънеш листа, защото лесно се лющи!!!

3. Вземаш една платка за ецване дето е, шкуриш малко, почистваш с корисилин ор самтинг и слагаш листчето с принтнатите пътечки върху платката така, че тонера да е към платката.

4. Вземаш ютия, включваш я на вълна ( :green: ) и гладиш. Държиш ютията върху платката, тя се нагрява и от това тонера се втечнява и попада върху платката. Оптимално време за гладене при мен бе около 20-30 сек. Ако държиш малко не се пренася тонера, а ако прекалиш се размацва супер много.

5. Вземаш перманентен маркер за ецване (тоя за СД/ДВД надписване не става) и ако има нещо да не се е отбелязало добре (тонера да не е "хванал") с маркера го минаваш.

6. Пробиваш с подходящо свредло. За предпочитане с настолна бормашина, защото с ръчна дрелка аз лично обикалям по 3 пъти платката, докато уцеля точно дупката... :green:

7. Накисваш платката с тонера, който е отгоре й в киселина (аз ползвам смес от кислол и малко перхидрол, като съотношението не мога да го кажа точно, сипваш на око, но перхидрола трябва да е 2-4 пъти по-малко). Чакаш да падне излишната мед и да останат само пътечките.

8. Запояваш и се надяваш да стане! Успех!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 57
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ми в тоунпад-а имаше едно фото есе за няква хартия която мисля съм я виждал и по софийските магазини. Там се казва: Press 'n Peel Blue. a бтв предполагам че щом тонера е важен можеш да пробваш и със стара фотохартия за експонация обаче !!! Принтираш и гладиш... Щях да си правя на китарата някви гаври само дето не се съобразих че лака се разтапя на по-ниска температура от тонера от принтера :)

 

К мерси за инфото. Тъкмо се чудех отде да си намеря железен хлорид :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Железен трихлорид се продава в магазините за електроника.

 

Малко пояснения и споделяне на опит по метода, описан от колегата горе:

 

1. Може да се направи и с гланцово блокче, от българските. Гланца се отлепя много лесно и точно заедно с тонера от хартията.

 

2. Трябва принтера да е лазерен, и да печата ПЛЪТНО. Тоест да не е засвършващ тонера.

 

3. Може с ютия, но аз правя следното - пускам котлона на печката на 4, докато се нагрее, после го смъквам на 2, поставям платката върху него, и отгоре хартийката с печатаното, и я притискам с помощта на долната страна на лъжица(много обла е:greenball:).

 

4. Ецвам с железен трихлорид, като разтвора нагрявам до около 55-60 градуса, така, че реакцията да стане по-бързо. Докато ецвам връзвам платката с жичка през нарочно направена за целта дупчица, и активно я раздвижвам в разтвора, за да се ецва равномерно.

 

5. Дупките е най-добре да се пробият СЛЕД ецването. Така самите дупчици, вече са се разяли от трихлорида, и бургийката се центрира сама в образувалата се лека падинка. Още едно предимство е, че така няма опасност да нараним тонера с бургията.

 

6. Ако си намерите от много тънкия, млечно бял, едностранно фолиран стъклотекстолит, можете да си правите и двустранни платки, като ги залепвате една за друга. Единствения недостатък е, че нямате метализирани преходи между двете страни, и трябва да запоявате компонентите и от двете страни на платката. Обаче чрез двустранни платки, шума, осцилациите, и микрофоничните ефекти могат да се сведат до минимум, поради наличието на "ground plate" oт долната страна на платката.

 

Друго нещо, което можете да направите е, да поставите малки хартиени кръгчета където ще има спойки, и да пръснете платката с температуроустойчив лак. После махате кръгчетата, и си имате платка със solder маска, спойките ще стават кръгли, няма да се разливат по пистата, нито пък ще се опитват да "прескачат" най - подло в съседни писти. :headbang:

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз кат нямам принтер се изживявам като художник. :wall:

Между другото с колко дебела бургия правите дупките?

Аз ги правя с 1,4 мм(такава намерих),само че ги троша като солети. :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе мисля че някой мод ако отдели последните няколко мнения в отделна тема от сорта на "печатни платки, методи за ецване" или нещо от сорта няма да му се разсърди никой :curse:

 

Иначе чупиш бургиите, защото предполагам че дупчиш на ръка а не с настолна бормашина :curse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото с колко дебела бургия правите дупките?

Аз ги правя с 1,4 мм

резистори и кондензатори с 0.8

някои други с 0.9

и 1 или 1.2 за потенциометри, тримери и други такива.

 

За да не ги трошиш трябва бормашината ти да ти бачка на високи обороти.

 

Ето мойта DIY стойка за бургиите ;)

12.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Baby Thomas" за тази статия ли става дума?

http://bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=49

 

Аз от там видях за метода и от тогава само така си правя плятките и съм много доволен от резултата - направо си стават като фабрични.

 

А ето още малко по темата на руски -

http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CO...le&article=1044

http://vrtp.ru/index.php?act=categories&CO...le&article=1045

Редактирано от kokowoz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе чупиш бургиите, защото предполагам че дупчиш на ръка а не с настолна бормашина :bravo:[/color][/i]

Мдам на ръка... :dance:

Нема пара за настолна.

А машинката нямам идея на колко оборота бачка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Baby Thomas" за тази статия ли става дума?

http://bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=49

Да, точно за това!!! Благодаря! :green:

 

Има малки бормашинки за по 10-ина лв. Няма смисъл да се използва голяма бормашина.

Настолни ли?!?!! :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Около 2 пъти по-широки са от многоцветна химикалка. Иначе са толкова дълги, и са много високооборотни. С тях се работи лесно, все едно със зъболекарска машинка, и са много леки, около 200 грама. Работят на 12 Волта.

 

В конрад често имат от тях.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не говориш за някакви комплекти с борчета и шлайф глави? :dance: И викаш в конрад 10 кинта... Ми най-много като минавам у другиден за потенциометри и ключе да си зема една ако има :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.