Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукоизолация


Recommended Posts

Здравейте! След дълго време ходене по репетиционни, биене по падове и всичко друго, за което се сетите реших да си звукоизолирам мазата. Стаичката, която искам да направя е сравнително малка, точно за едни барабани (искам да подчертая, че тя е под земята, и над нея не живее никого, има партер.). Обадих се на di-tradebg.com и от там ме свързаха с техен колега (барабанист). Говорих с него, разясних му всичко и той ми каза, че ми трябва каменна вата - за пода и стъклена вата за стените. Също така ми спомена, че ако след звукоизолацията ще се чува ще трябва да се сложат пирамидки. Каза ми и ниски цени, така че не ми се видя проблем до тук.

Но днес се зачудих едно нещо. Ще се звукоизолира ли напълно? Защото не ми се иска да си хвърля парите на вятъра. И още нещо - как ще звучи вътре? Искам да кажа, стаичката е малка, както казах достатъчна за едни барабани и ще остане малко (на мен ми е супер, защото не ми трябва повече, няма да свиря с група там), но няма ли да е твърде шумно, да има кънтене или някакви такива?

Знам, че във Форума има специалисти и се надявам да помогнете. Не един барабанист е минавал през тези работи, все пак от някъде се тръгва :) Благодаря ви предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писали сме по темата няколко пъти, потърси и ще откриеш темите. С една дума, истински ефективна звукоизолация се прави трудно и е скъпа. Минералната вата ще помогне, но няма да звукоизолира напълно. Ако няма да притесняваш никого, по-добре си спести разхода.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Колега,

Аз съм китарист, не барабанист, но с години съм се занимавал с доставка и монтаж

на звукоизолиращи и звукопоглъщащи системи и материали и подкрепям напълно blr.

Познавам добре Дитрейд и не схващам защо разделят под/таван на различни продукти.

От звукоизолационна гледна точка бих те насочил към системи с каменна вата, въпреки

че преградните стени на новите кина Арена примерно са изпълнени само с лека стъклена

вата с дебелина (сумарна) около 45 см. А така наречените "пирамидки" са звукопоглъщащ, а не

звукоизолиращ материал и не участват сериозно в уравнението за звукоизолиране.

Те (простичко казано) ще ти намалят "кънтенето" и ехото в помещението при свирене.

За ефективна звукоизолация ти трябва система "кутия в кутия", като се иска прекъсване на

всички твърди връзки на новата "кутия" със старите под/стени/таван. Темата е дълга и е писано много

по нея.

Общо взето, с инвестиция базирана на малко гипсокартон и

4-5-6-10см вата резултата ще е почти незабележим.

За повече се иска доста пари и сериозен изпълнител.

Поздрав и дано да съм помогнал малко,

Явор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви и на двамата. От коментара на jabs разбрах, че няма смисъл да се занимавам. От фирмата ми казаха, че слагам САМО стъклена вата по стените с гюбели и съм готов. Явно не е така... Благодаря ви :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен ако изрично не си ги питал за звукоПОГЛЪЩАЩ материал за директен монтаж на стена, моя единствен коментар на тяхното предложение е: напълно непрофесионално... но защо ли не съм изненадан. Ако искаш стаичката да не кънти при блъскането на барабаните и поне малко да укротиш звука, препоръчвам ти да си вземеш стъклена вата на плочи 1200х600, със стъклофибър от едната страна, обемно тегло 23-25кг/м3. Най-добрия подобен продукт е ватата FDPL на ISOVER. Нея можеш да закачиш с дюбели на стената без проблем. ДИТРЕЙД продават турски продукт (бивш лиценз) на ISOVER, така че по-добре търси оригинала. Поздрав !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз все си мисля,че една добре изолирана кабина би свършила ,отколкото да се прави ремонт на цяло мазе.Отиди на някой безплатен концерт в националното радио и виж там има една такава кабина,можеш да влезнеш и да вземеш идеи,дори и да попиташ.

Другият вариант който ти предлагам,ако си от София,можем да вземем някое помещение под наем и да свирим на воля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не знам аз ли съм в грешка, но доколкото знам стъкловатата съдържа (стъклен?) прах, който е вреден (казват че е канцерогенен) при поглъщане и не се препоръчва да се използва в човешко присъствие - използва се на места където е изолирана от други неща, тоест няма пряк достъп до въздуха. Иначе съдейки по личен опит - в студиото правихме звукоизолация с друг тип вата (забравих и името, пък и колегата пазаруваше материалите), но тя според мен не играе съществена роля за звукоизолиране от външната среда, по-скоро върши добра работа за звукопоглъщане, за да се намали кънтенето/резонирането в помещението. Ватата сме е залепили за стената, а после отгоре посредством няколко вертикални летви сме опънали плат по цялата повърхност на стената облепена с вата.

В собствената ни репетиционна пък сме изградили отделна кабинка за барабаните за да не се налага да усилваме прекалено останалите инструменти и да не ни се надуват главите - това като че ли е най-подходящия вариант - в самата репетиционна барабаните се чуват съвсем глухо (даже ги озвучаваме леко като свирим), а в останалите помещения на къщата на практика не се чуват. Кабинката сме я изградили с разни подръчни материали - изграден е скелет с летви, отгоре са наковани парчета шперплат, който сме облепили с парчета стиропор, дунапрен и отгоре кори за яйца...наистина не е най-ефективния и красив вариант :blush: , но пък върши приемлива работа при ограничен бюджет.

Иначе преди няколко години в Балкантон гледах нещо за което преди това бях чел и изглежда че върши добра работа като изолация и поглъщане - по стената пак е налепена някаква вата, но отгоре са опънати дървени плоскости, в които начесто има отвори - това според теорията (която навремето четох, но вече съм забравил :blush: ) спомага за по-добро поглъщане на ниските честоти. Извън самите акустични кабини нищо не се чуваше (макар че няма как да съм сигурен от какво е направена стената и дали няма и някакви други звукоизолиращи материали под ватата която съм видял).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така...

Явно не ме е пуснала старата краста.

И понеже ми се очертава доста писане, преди това няколко

уговорки:

 

1) Не съм акустик. Познанията ми в тази област идват от практиката и от

наученото след години работа за един от най-големите

производители на минерална вата в света. А и след доста обекти,

минали през ръцете ми. Буквално.

2) От опит: където се съберат двама акустика обикновено има поне три различни мнения.

Не започвам полемика,а и няма да полемизирам или споря с когото и да е,

просто искам да споделя каквото знам, вярно или не, колкото и малко да е то.

3) Според мен, както във всичко друго, преди да се метнеш да

изолираш или обработваш помещение акустично, помага да почетеш.

Преди години водих лекции в катедра Архитектурни Конструции на ВИАС по темата. На този линк

който се интересува, може да изтегли една от тях, изрових я от старите дискове:

 

http://www.megaupload.com/?d=CFR3D073

 

Това е А-Б-В и не е висш пилотаж. "Копирайт-а" си е мой :)

 

Оттук нататък, и конкретно към master_gamgee:

 

Звукоизолация (ефективна) става по два начина: или с МНОГО маса (разбирай бетон),

или със системи на прицип "маса-пружина-маса". Пример: гипскартон+вата+гипскартон.

Втория почин винаги има проблем с ниските честоти и там започват акробатиките.

 

Всичко изброено от теб (вата+перфорирано покритие и т.н.) е фокусирано върху поглъщането на звука.

Поглъщане и акустична обработка може да се направи и само с перфорирана плоскост, поставена пред основната

стена. Ако не ме лъже паметта, имаше един термин "Хелмхолцов резонатор", старите църкви и джамии са имали гърнета

зазидани в стените и куполите, с гърлата отворени към интериора, точно с цел акустична обработка.

 

Минералните вати са два типа: каменна и стъклена. Каменната се прави основно от базалт и всякакъв друг трошляк, в определена

комбинация. Стъклената - от пясък и, все повече - от рециклирано стъкло. Стъклената вата НЕ Е канцерогенна.

Иначе отдавна да съм гушнал букета :)

Сериозно: има определен размер на вдишваните фибри, който не може да се абсорбира или отхвърли от

белите дробове (отхвърли = обвива се със секрет и се изхрачва, ще простите).

Фибрите на стъклената вата не попадат в този размер. Малко известно е в горната графа на таблицата

за опасност е примерно прахът получаващ се при рязане на твърда дървесина. Да му мислят лютиерите :)

 

Стъклена vs. Каменна вата: вечния въпрос...

И двете имат плюсове и минуси. И при двете обемното тегло е от стратегическо значение. Ако искате

да сравнявате продукти, търсете съотношение 1:2, тоест, стъклена с обемно тегло около 11-13кг./м3 е

с почти същите качества с каменна около 23-25кг./м3. И нещото, което никой ватаджия няма да си признае, но пък

аз като бивш такъв мога да споделя: забравяте за всичко под 13кг (стъклена) и 25кг (каменна).

За мен оптималните тегла са около 23-25кг за стъклена и съответно 50-55кг. за каменна. И от звуко- и

от топлоизолационна гледна точка. Разбира се,

остава въпроса, че различните тегла се ползват за спиране на различните честоти, тоест една добре изградена

изолационна конструкция има 2-3 вида вата, стигайки до тегла от рода на 120-150кг/м3.

И пак: ЗАВИСИ ! Кината АРЕНА са с преградни стени със сумарна дебелина (ако правилно помня) около

45см, и САМО със 13кг/м3 стъклена вата (рулонна). Но пък цялата конструкция е доста тегава и

сложна за изпълнение, тъй като мостовете се прекъсват по няколко различни начина.

На сайта на КНАУФ могат да се намерят в електронен вариант брошури с изпитвани системи, респективно

точни показатели.

 

Оффф... надявам се всичко това да е от полза на хората които се интересуват.

Не ме взимайте на нож, дори да имате мнение различно от моето или да съм сгафил някъде.

Не се имам за Всемогъщия Брус, в края на краищата

идеята на този форум е взаимопомощ :)

 

Поздрав,

 

Явор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимков мат'рял отпреди две години, качеството е кофти, тия дни (може би утре) ще изчистя кочината и ще кача снимки и на двете помещения. Single-car garage studio construction (control room + vocal booth):

 

5708738518_cfe057fd3f.jpg5708755932_d62ee57c65.jpg5708755852_771fa8b890.jpg

 

5708755900_fe13483339.jpg5708755804_f4db177418.jpg5708181327_ae5b35274e.jpg

 

5708173479_70e40eb85c.jpg5708742274_cf2b4f65f8.jpg5708177267_5fb38c71e5.jpg5708183273_808061cee5.jpg

 

Яд ме е, че не снимах контролното помещение с bass trap-овете преди да го покрия с плат, но тогава не ми беше много до това. :)

Ако има конкретни въпроси - питайте. Ще гледам да кача по-нормални снимки по-късно.

 

 

5708755974_95b675d7f1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много cool !! Подозирам че без кучето нямаше да е толкова добре:)

 

С какво са покрити стените на control room-a (не ватата и т.н., а финалното черно покритие)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много мераклийски пипнато и изглежда страхотно.

Кучето пазач вероятно изпълнява и тонрежисьорски функции :))

Един въпрос и от мен: пода бетона на гаража ли е или има нещо друго?

При това ниво на изолация чува ли се нещо нагоре (виждам че основните жилищни помещения са над гаража ти)?

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.