Jump to content
Българският форум за музиканти

Звукоизолация


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

Супер, радвам се че мога да бъда полезен. ^_^

Значи, гаражът е няква ужасно стара дървена конструкция, покрита накрая с тънък слой от един материал "stucco" му викат тук. Подът е покрит с бетонни плочи. Първоначално вътрешните стени нямаха никаква изолация (гипсокартон), а направо се виждаха основните греди, които крепят конструкцията, имаше и дупки. Абе ужас. Наложи се да ги позакърпя, след което облепих стените и тавана със стъклена вата Owens Corning R-13, общо взето най-евтиния вариант тогава. В последствие се оказа добро решение, но тогава не очаквах кой-знае-какво. След това закачих и гипсокартон по стените и чак тогава започнах работа по вътрешната конструкция.

 

Намерих един много полезен форум онлайн, където има куп информация и съвети от професионалисти в тази област. Там ме насочиха към един софтуеър на google (sketch up), който ползвах за reference. Във форума намерих 3D планове на Sketch Up за single car garage studio construction и горе-долу се водих по тях. Естествено, моята конструкция се оказа малко "партизанска", като се има предвид финансовите и други ограничения, но в крайна сметка се оказа стабилна - след 2-3 земетресения все още няма поражения :)

Проблемът е, че тук в USA за такъв проект ти трябва building permit, което е скъпо, отнема време и двойно повече материал (дъски, греди, пирони etc.) Така че, малко минахме метър там. :ph34r:

 

Гаражът е разделен на две помещения както вече споменах. Vocal/guitar room-а е с малко странна форма, няма паралелни стени и таванът е малко по-висок от контролното. Mixing room е с формата на трапец, като таванът е с лек наклон - малко по-висок е откъм бюрото с компютрите. Двете помещения нямат обща стена, а са съвсем отделни конструкции с 2 различни тавана. Подът е покрит с един слой carpet padding и отгоре с дебел килим. В контролното помещение има и диван, който допълнително изолира отраженията от пода. Speaker-ите по принцип трябваше да са вградени в стената, но накрая не остана материал, пък и щеше да скъси стаята допълнително, затова ги оставих на стойки.

 

@synchu: Това е най-обикновен черен плат, спазарих го от един мексиканец за $100 - 100 square feet. Абе като цяло, резултатът е доста добър за парите, които вложих ($2200-2500 някъде, но щеше да излезе по-малко ако не трябваше да се занимавам с тъпия стар гараж в началото).

 

Помещението е изцяло dead room. Нищо не влиза-излиза, с изключение на някой супер ниски честоти от рода на 60Hz и надолу, които по-скоро се усещат, отколкото чуват. Естествено това е най-cheap вариант, с малко повече средства и усилия може да се получи доста по-добър резултат.

Редактирано от trendkiller
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

P.S. Също искам да отбележа, че съм пробвал и вариант за изолация на репетиционна с "професионална" изолация тип "eggshells" налепена по стените и тавана, но нямаше абсолютно нищо общо с това, което е в момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязах влиянието на Джон тук ;) Форумът го преглеждам от години - изключително полезен - и Скечъп-а виси от версията преди Гугъл да ги купи. Прескочил си някои стъпки, но са важни резултатите и че изглежда добре :)

В момента и аз направих подобна конструкция с една допълнителна добавка - Битувер Фонас мембрана, която е изключително ефективна.

Разбира се основните проблеми си остават прозорците и вратата в моя случай, но и на това му намерих решение - под формата на завеси и уплътняване на вратата със слой вата и споменатата мембрана (към момента нямам желание да се занимавам с майстори - втора врата и т.н. - т.е. така както трябва да е.

След съответното подходящо акустично третиране (Ауралекс + aixfoam.de), на което съм към края, резултата е отличен според моите критерии (хем донякъде добра контролна стая хем доста добра и контроlирана лайв стая за записи).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Synchu, любопитен съм къде точно сложи Фонас-а, тьй като принципно е мислен

за плаващ под. Иначе те подкрепям напълно: продукта е чудесен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Навсякъде - цялата стая. Бях доста скептичен честно казано, но типа който ми го оферира го беше пробвал и си беше направил цялото жилище с него (поради други причини - просто обича да му е тихо :) ).

Честно казано като отидох след като го сложиха стаята беше почти като безехова камера - направо те болят ушите (познат ефект - но не го очаквах от тази тънка мембранка, тъй като общо взето това е третото помещение, което третирам за собствени цели).

Изпълнението след това е гипс картон отгоре, вата + гипс картон и след това е акустичното третиране. Ефекта е много добър.

Не съм целял абсолютно обезшумяване, поради малките размери на стаята и практическата невъзможност да го направя по "съвсем правилния" начин, както е описано на сайта на Джон Сейърс (стая в стаята) + че 4х12" китарна колона 100Вата усилвател изисква доста усилия.

Но съм доволен от ефекта.

Проблемна остава вратата, както е в повечето случаи, но решението разбира се е ясно от векове - така че е въпрос на време (и да ми мине малко от последните ремонти) ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Врата наистина е проблем, както и да се монтира прозорец (2), които да гледат към recording стаята. Затова тази стъпка я пропуснах. :) Иначе при мен са 2 врати откъм vocal booth и една за exit от контролното, като всичките са облепени с вата от двете страни + плат (всъщност изглежда яко, някви мутирали дебели врати :D) както и вата на самата гаражна sliding врата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам само да вметна че ако имаше начин щях да дам на trendkiller 5 плюса

минимум само за линка на сайта на Джон Сейърс... от три дни чета посред нощите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Synchu, пусни снимки ако имаш, че ми стана интересно!

За съжаление от процеса на строежа няма :/ Не се сетих, а и нямах време честно казано (а и снимането на черни стаи си е предизвикателство от фотографска гледна точка :) Но тия дни (седмица/две :))като го завърша ще нащракам на резултата - а се надявам и някоя музичка да пусна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.