Jump to content
Българският форум за музиканти

Paul Masvidal за "птичките и скаличките"


Recommended Posts

http://www.metalsucks.net/2010/04/07/metta...side-my-window/

 

Ако разбирате родния език на Нейно Величество, непременно прегледайте това материалче от God himself, дет' се вика :) Необичайно, задълбочено и.. абе то се вижда кой го е писал. Много ще се радвам на мнения от теоретично по-ограмотените колеги. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Птичките са наистина чудесни музиканти - 99% природен талант към 1% труд, за разлика от хората, при които съотношението е обикновено обърнато. Авторът на анализа не ми е особено познат, :thumbs_up: но ми печели симпатиите с него, беше ми приятен контактът с това свежо четиво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Анализа прилича на анализ на класическа индийска музика. Там се срещат същите елементи и същата концепция на повторения и ритмични модулации. Поредното доказателство за произхода на музиката - имитацията на звуците от природата. Единственото което липсва в анализа е целта на тази "птича импровизация"- нейният смисъл и предназначение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен птиците не пеят, а си говорят по тоя начин, някаква птича морзова азбука. В смисъл - за мен това не е изкуство и импровизация, а по-скоро е просто тяхната комуникация. "Гот ми е, *** ми се, няма ли да дойде някоя, щото много почна да ми се ***. Притежавам следните хромозомни подредби: ......"

 

Но това е моя хипотеза, може пък наистина нещо да творят, знае ли човек, дано някой ден разберем със сигурност :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

Няма противоречие - музиката е също комуникация (както ивсяко изкуство). С музиката (и другите изкуства) нещо казваме на слушателя (зрителя, читателя). За разлика от птичките, ние имаме малко повече неща, за които да комуникираме. (Ама само малко повече, предимно и ние все за същото пеем :D )

 

И както с речевата комуникация, мнозина 'комуникират' без да има какво да кажат. За текстовата форма на същото - този форум е пълен с примери. (Като току-що написания от мен, извинявайте :( )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен птиците не пеят, а си говорят по тоя начин, някаква птича морзова азбука. В смисъл - за мен това не е изкуство и импровизация, а по-скоро е просто тяхната комуникация. "Гот ми е, *** ми се, няма ли да дойде някоя, щото много почна да ми се ***. Притежавам следните хромозомни подредби: ......"

 

Но това е моя хипотеза, може пък наистина нещо да творят, знае ли човек, дано някой ден разберем със сигурност :(

Изкуството е дума която определя определена човешка дейност или резултата от същата. Все още не знам и не съм убеден от къде произлиза думата - от изкусен или от изкуствен - според мен и двете са вярни. Ако става въпрос за продукт на не- човешка дейност обикновенно изкуство се нарича нещо на което е придадено качеството изкусност.

На английски - art - изкуство, artificial - изкуствен.

Определението за импровизация от своя страна може да се сведе най-общо казано до комбинативност и вариране. "Комбинативност и вариране" не са задължително продукт на човешка дейност. В природата е това е постоянен процес.

Творчество - означава създаване. Човека както знаем не е нито първия нито единственият творец.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Доколкото знам, Paul е един от "бащите" така да се каже на Techical Death-Metal или Fusion Metal-a.

Направил е и патент за устройство за комуникация и обгрижва тежко болни хора преди да умрат.

Истински човек, безкрайно интелигентен и смирен.

Редактирано от CyberGene
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще те помоля в бъдеще да не ползваш болднат текст и друг цвят на шрифта, ако не е необходимо за подчертаване на отделни части на текста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Месиен /Oliver Messiaen/ е един от композиторите, вкарал птичи песни в композициите си и дори е разработил лека теоретична подложка за този процес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Месиен всъщност има цяла книга ("Техниката на моя музикален език"), в която описва композиционните техники в музиката си - ритъм, мелодия, хармония, ладовете с ограничено транспониране и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.