Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли реализация на добрите музиканти в България


Recommended Posts

Нещо повече - в България етикетът "JAZZ" се разлепя масово и невежо.

Муха за размисъл: Какво е добър музикант?

Интересен въпрос, но за съжаление много всеобхватен. ето няколко насоки:

 

Инструменталист- човек който владее технически инструмента/ите, на които свири.

Аналитик - човек, който има необходимите познания по история на музиката, хармония, полифония итн, което му да позволява да разбере кое е подходящо за даден стил и кое не.

 

Ето и една забавна дефиниция:

 

Този, който знае какво да НЕ свири пред публика. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Аналитик - човек, който има необходимите познания по история на музиката, хармония, полифония итн, което му да позволява да разбере кое е подходящо за даден стил и кое не."

 

То на това не се ли казваше музиковед /вместо хъм аналитик/!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Аналитик - човек, който има необходимите познания по история на музиката, хармония, полифония итн, което му да позволява да разбере кое е подходящо за даден стил и кое не."

 

То на това не се ли казваше музиковед /вместо хъм аналитик/!

 

Може и да си прав, аз получих музикалното си образование в западна европа и понякога може да сгреша с българските термини. Нямах предвид тесен специалист, макар че доколкото знам се използва и понятието музиколог...поне на запад. Имах предвид, че един "добър" музикант трябва да владее техническите аспекти на инструмента си, но и да има достатъчни познания и в областите споменати в определението за аналитик. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Аналитик - човек, който има необходимите познания по история на музиката, хармония, полифония итн, което му да позволява да разбере кое е подходящо за даден стил и кое не."

 

То на това не се ли казваше музиковед /вместо хъм аналитик/!

 

Може и да си прав, аз получих музикалното си образование в западна европа и понякога може да сгреша с българските термини. Нямах предвид тесен специалист, макар че доколкото знам се използва и понятието музиколог...поне на запад. Имах предвид, че един "добър" музикант трябва да владее техническите аспекти на инструмента си, но и да има достатъчни познания и в областите споменати в определението за аналитик. ;)

 

Музиколог е човек които се занимава със проучвания в областа на музиката такива са например хората в музикалния институт към БАН,тези които обикалят България да събират народни песни и да ги нотират също са музиколози.

 

Да съгласен съм че е добре да имаш познания по теория,хармония,полифония и тн. това все пак развива общата ти култура като музикант. :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да съгласен съм че е добре да имаш познания по теория,хармония,полифония и тн. това все пак развива общата ти култура като музикант. :hysterical:

 

Според мен не е просто добре, а задължително. Музикалния анализ не е нещо много трудно, нито пък прекалено сложно, но е необходимо, ако човек желае да бъде добър музикант. Иначе постоянно трябва да пита другите дали това трябва да се изсвири така или иначе. Обаче ако знае сам какво и защо се случва в едно произведение, може да бъде самостоятелен и няма да има постоянна нужда от наставления и може да си състави собствено аргументирано собствено мнение по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази логика циганите по кръчмите, които не знаят теория/солфер и т.н не са музиканти или грешно съм разбрал?

 

Я кажете кой е музикант според вас - обобщена дефиниция.

 

Аналитик - човек, който има {...} което му да позволява да разбере кое е подходящо за даден стил и кое не.

Това ми звучи като инженерна задача. Дай на някой зубър тези неща - ще ги научи, но това няма да го направи музикант.

Не се заяждам и се извинявам, ако звуча обидно на някого. Просто да изясним понятията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По тази логика циганите по кръчмите, които не знаят теория/солфер и т.н не са музиканти или грешно съм разбрал?

 

Я кажете кой е музикант според вас - обобщена дефиниция.

 

Въпроса беше да се дефинира понятието "добър музикант", а не свирджия. Зубърите са на мода в момента в Hollywod...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Всичко е бизнес. За да има реализация, такава за каквато говориш трябва да има развит музикален бизнес. Казано по образно ако до себе си имаш гьол и в него можеш да плуваш само с лодка, е малко наивно да смяташ, че можеш да плуваш с кораб, който плава в океана например. Така, че реализация има, но в рамките на нашия гьол. Ако някой ден се събудим и вместо гьол открием море - тогава ще сменим лодките си с малки корабчета. Ако не... ще си цопкаме в гьолчето и ще си мислим,че правим вълни в океана. Хубаво е все пак, че имаме мечти и можем да мечтаем за океана :)

 

А за това че живеем в гьол донякъде сме си виновни и ние... Но това е друга тема. Сигурен съм обаче, че вървим на прав път. Може да е бавно, но вървим. Ето вече си имаме форум. Скоро ще си имаме и сайт. И така бавно и полека ще покажем, че има музиканти в България. Музиканти, които са способни да предлагат продаваща се продукция. Важното е да не се депресираме а да бачкаме здраво. :)

 

P.S. Ице, къде си сега да кажеш да ни пратиш да свириме вместо много да говорим ;-)

 

напълно съгласен

 

В БГ няма мегдан , да си известен .. не можеш да си изкараш достатъчно $ ,да си псевдо-възвърнеш "нормалния" живот .

До такава

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо повече - в България етикетът "JAZZ" се разлепя масово и невежо.

Муха за размисъл: Какво е добър музикант?

 

 

Този, който знае какво да НЕ свири пред публика. :)

 

О да ,. но това е по-скоро добър музикант . :)

Музикант е може би това животно което като се събуди с трепет търси инструмента ( музикалния :thumbs_up: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

Както беше казала Упи Голдбърг в Sister Act 1 или 2,

"Ако сутринта първото нещо, за което се сетиш, е пеене, значи си певица".

Колко пъти съм се хващал да си мисля за инструмента (музикалния разбира се!) дори в просъница...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз най-много харесвам следното определение:

 

Музикант е не човек, който може да свири, а човек, който не може да не свири.

Добрият музикант може да изсвири това, което чувства така че и другите да го почувстват.

 

Всичко останало са различни техники, стилове и т.н.

А пък това дали си учил 10-15 дена или 20 години са биографични подробности.

Пътища колкото щеш, ентусиасти още повече. :metalist:

 

Тия неща са доста извън темата, затова:

 

Убеден съм, че в България може да се намери реализация за добрите музиканти. Но е зор, както показва практиката. :metalist:

Иии не ща да повтарям всичко дето се изписа дотук, затова спирам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

академиците по д о б р е ли свирят киу4еци от мангалите?

или

мангалите свирият класика по д о б р е от академиците???

 

истината е някъде там......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

та...изчетох голяма част от постовете...не се изненадах особено от повечето мнения.И понеже определението "добър музикант" се оказа доста субективно(а то не е),по моите скромни наблюдения наистина добри музиканти има...толкова,толкова,толква малко.Никой не искам да засягам,но да си музикант,често означава да не свириш това,което ти е кеф.То си е професия,работа...всички ли си правите това,което ви е кеф на работа...да бе...или простия пример-пичага с кинти съм и искам да направя албум на тая дето я.....няма да се обадя на най-якия метъл китарджия,на този който е изкопал Върджиил Донати,Майк Портной и т.н.Всъщност имам ли много варианти?Не.По двама-трима за всеки инструмент и като изключим моментно ангажираните,даже може да се наложи да чакам,нищо че имам кинти.Защото аз искам хората да влязат,да ударят и да излязат от студиото.Та това що годе е добър музикант,не просто да свири всичко,а да свири каквото трябва(и не това което не трябва).

Редактирано от spongebob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.