Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква акустична китара ?


hypnocil

Recommended Posts

От моя съвсем скромен опит бих казал, че ако искаш да свириш през усилвател, електрониката има огромно значение, а при акустичните китари тя обикновено е активна (всъщност аз съм виждал само активна).

Тръс род мисля, че всички съвременни модели имат, просто на акустичните китари той обикновено се достъпва отдолу, през акустичния отвор, а не през главата както е при солид боди китарите.

Ако за всичко друго са на кантар, аз пак казвам, бих избрал тази със солид топ, даже честно казано не бих си купил акустична китара, която да не е със солид топ.

По принцип моите наблюдения са, че при електроакустичните китари именно солид топ-а и електрониката са нещата, които водят до двойни, тройни и нагоре разлики в цените дори и при китари от един производител така, че не пренебрегвай значението на тези два компонента според мен. Ако също така не възнамеряваш да свириш през амп, а просто искаш да има електроника в случай, че ти потрябва, по-добре вложи тези пари в по-скъп модел без електроника (грубо между един и същи модел от по-ниските класове акустични с и без електроника, разликата е в рамките на около 200-тина лева, за които би могъл да вземеш по-висок клас китара без електроника), защото за да изкараш хубав звук през усилвател от акустична китара, ти трябва доста скъп усилвател, предназначен специално за акустична китара...

Успех от мен и да се похвалиш. :)

Редактирано от therealbadmadafaka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей отново!

 

Благодаря ти за бързия отговор, както и за насоките. Наистина оценявам вниманието към начинаещите на всички във форума!

По наследство притежавам една глава Marshall MF350 - знам, че не е предназначен за акустична китара, но мисля, че може да се ползва за доста неща (стига да събера пари и за говорители/кабинет). Както и да е, това е друга тема.

Главната причина да искам електро-акустична е точно заради блусовите изпълнения и класически рок - мисля, че биха звучали доста добре и на стайно кубе около 20W (лампово например), което се надявам да е бъдеща стъпка.

По едно време мислех за варианта чисто акустична, с тенденция да и се добави хубав адаптер от някой лютиер. Разбрах обаче, че по-скоро усилвателя е този, който накланя везните във вярната посока, а и добри лютиери в Пловдив 1-2ма, но те винаги са заети в следващите 6 месеца.

Е, вече имам насока към добрия звук - остава да чуя моделът и на живо.

Ще споделя непременно :)

Благодаря ти още веднъж!

 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друг плюс за тези без електроника е и факта, че не е рязано дървото, за да се монтира EQ/Tuner. Разбирателите твърдят, че това скапва звука на инстrумента. Имат се предвид подобни варианти:

salvador-ibanez-ga6ce-classical-acoustic

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Разбирателите" твърдят и че, самия cutaway "прецаква" акустичния звук....

.... иначе "модерните" озвучавания не налагат подобни (агресивни)  манипулации

anthem-home-row2.jpganthem-acoustic-guitar-pickup-microphone

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При купуването на акустична китара в посочения ценови диапазон, най важно (според мен) е, китарата да е удобна на свирещия и звука да е задоволителен (въпрос на гледна точка, разбира се). За тези пари е невъзможно да се купи наистина добра китара, акустичните китари са сериозни инструменти и при тях случайности няма. Добрите започват с няколко хиляди отгоре на посочените цени. Това, че някаква китара има солид топ, само по себе не означава много, 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Здравейте отново,

 

от много акустика, двоумене, консултации и проби се стигна до закупуването на това:

 

20151122_112134s7FpLB7_thumb.jpg

 

В интерес на истината много ми харесва и звучи доста добре за този бюджет.

А и доста разшири мирогледа ми откъм възможности, дори и в тази моментна фаза от обучението ми.

Благодаря на всички за съпорта и съветите, които получих!

 

Ето и кратко ревю как звучи китарата - разбира се не свиря аз, а момчето, което ми я продаде (надявам се не ми се сърди, че го публикувам):

 

https://youtu.be/j_fxHU9xvW0

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте! Регистрирах се във форума заради хората му и този раздел. Напълно начинаещ съм. Всичко което знам са нотите. Имам огромното желание да се науча, да свиря на китара и сума от порядъка на 100-150лв за акустична китара като начало. Четох из интернет, че по-разумния избор е човек да не почва с ел. китара, аз съм съгласен с него, защото не знам дали ще се справям изобщо. Без да пробвам със старание и уроци няма да мина, и инструмент естествено.

Обичам да слушам рок и метъл. Дори да е от новите групи надавам ухо като чуя "жицата". Забравих да добавя, аз съм на 25 години. Идеята ми да се уча на музикален инструмент идва от предпочитаните стилове на музика и върешното удовлетворение, ако мога да свиря любимите си китарни рифове.

Пораззгледах наличните обяви в бюджета ми. Спрял съм се на

Yamaha CG 100a

Maxtone 

или http://bad_link/ad/akustichna-kitara-ID4xKDK.html SX китара.

Да, знам добре, китара до 200лв е "парче талашит". Разумно ли е дам дам повече пари от предвидените след като не знам, какво ще става в бъдеще? Не.

Повечето от "Информационна тема..." ги изчетох преди да се регистрам. Благодаря за старанието, защото ми спести време да ровя из темите. Поставих основите на някои мои въпросителни, но продължават да остават доста неясноти.

1. Показал съм избраните модели. Кое да си взема? Знам за тези пари да не очаквам много, знам, че е най-добре да се пробват иструментите. От сравително малък град съм. Нито в него, нито в другите съседни има адекватни музикални магазини. Нямам кой да ми помогне на този етап в избора. Отворен съм за предложения към други модели, критики.

2. Вземам китарата, усмивката не ми слиза от лицето, няколко дена настроението не ми спада. После? Дори да ида на уроци, искам да почна от някъде самостоятелно. Иначе все едно съм на училище без тетрадки и учебници. Държа да се науча стъпка по стъпка на основите, а не веднага да "свиря". 
Ще допълвам на живо, ако ми отговорите. 
Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази Maxtone изглежда добре.Със метални струни е и ще става за развитие към електричка.

Като за начало няма какво да се двоумиш.Така или иначе няма да усетиш разлика със много по-скъпа китара.Относно уроците на първо време се снабди със серията книжки на Юли Марков "Аз рокясах"

http://babythomas.name/#

Търсиш китарни школи.

Останалото си зависи от теб.Доколко имаш мерак и търпение.Весела Коледа.

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

jorog благодаря за съветите ти. Напълно подкрепям, че няма да усетя разликата в цената на китарите. Изтеглих всичките му книги + записите. 
Музикална школа термин от музиката ли е или това е като училище за китаристи? Имам на ум един учител завършил музикалната акамедия с китара. Колкото вземе на час, толкова.

Прочетох снощи за разликите в струните. Не мога да разбера, с какви да търся китара. Найлонови или метални? Перце трябва ли да си купувам? Тунер за настройване трябва ли ми?
Ей, хора очаквах по-голяма активност в темата. На останалите сте им отговорили. Да не би да не съм попитал аз не както трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музикална/китарна школа = книга за обучение в конкретния случай (разбира се стандартния термин за място за обучение също е валиден в общия случай)

Ако няма да свириш класическа музика преобладаващо => метални струни.

Перце => рано или късно - да - така че купи си отсега. Стандартен размер, като за начало - дебелина 0.6 - 0.8, после ще разбереш дали по-дебели, по-тънки са ти по-удобни.

Тунер => да (ако имаш смартфон, има приложения, които изпълняват тази функция, но специализиран тунер е по-удобно, според мен)

 

Относно активността - ти си първия, който задаваш такива въпроси и хората се чудят как да отговорят :)

Извън рамките на шегата - просто има много такава информация из форума и повторението за 984-ти път омръзва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази е добра по-запазена и с по-ниска цена.

http://bad_link/ad/akustichna-kitara-cort-ad810-ns-kalaf-i-pertsa-ID5HuWV.html#0d0635667b

и тази  http://bad_link/ad/prodavam-akustichna-kitara-fender-pochti-nova-150lv-ID5GD3g.html#a4d11cb416

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Готините хора взехте да се събирате! Опитвам се да чета по 2-3 часа на ден из форума и други места. Понеже съм на гости в момента за празниците, трябва да обърна повече внимание на роднините си. Срещам из темите понякога противоречиви мнения по дадени въпроси.Например, за струните някои се оплакват като сложат от друг тип на китарата си, но други нямат проблеми. Та за това викам да попитам как са нещата. Иначе клоня към Cort от линка. Идва с всичко. Фендера, ако е имитация? Нищо не споменава като допълнителна информация за нея. Булката ми беше по-лесно да си избера. Коя китара да взема? :D
Задочно се появяваше из темите дискусия ноти или табалатури. Не ми е достатъчно ясно защо някои изпускат нотите, ама не ми пука. Къде бих могъл да си изнесня въпроса за тези ноти.  Може би по теория на музиката, че обичам музиката и не искам да се ограничавам на 100% до един стил.
 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един генерален съвет - намери си учител и започни да ходиш на уроци при него. Никой учител няма да ти откаже помощ при избора на китара. Когато натрупаш малко опит, ще помагаме и тук. Това което търсиш във форума , ще ти се изясни за 20 минути разговор с учителя. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли е имитация.Има си всички индикации за автентичност.Всъщност може да ги видиш тук за справка:

http://www.musicworld.bg/bg/m_2120000/i_32295/f_385/Cort_CAP_810A.html

http://www.musicworld.bg/bg/m_1430000/i_45551/f_384/Fender_CD_60_BK_Guitar_Pack.html

Въпроса е единствено "руса или брюнетка" :D

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето мнения:

https://www.ultimate-guitar.com/reviews/acoustic_guitars/fender/cd-60/index.html

И едно сравнение между двете:

https://www.youtube.com/watch?v=6c2H6nCZfsI

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.