Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво мислите за свиренето на вход


Recommended Posts

Ако един "мебелджия" има уникално сценично поведение, а един висококласен музикант стои като пън на сцента -

кой мислиш, че ще хареса публиката?

Мнението ти май не е много по темата ама чакай да те питам кое е общото между свиренето на вход и сценичното поведние?Но все пак ще ми е интересно да прочета и твоето мнение по темата, аз мисля че говорим за сериозни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свиринете на вход според мен си е скапана работа ... Говоря за провинцията не за София (тъй като не съм имал възможност да свиря там) ...

Аз досега съм свирил само на твърдо, а и като гледам на вход няма и да свиря тъй като в клубовете в които имам възможност да свиря за сега се плаща на хонорар, но както ида е ... Искам да споделя искреното си учудване и мога спокойно да кажа че в София клубовете имат доста неправилна политика спрямо бандите ... Един пресен пример, говорих с един приятел който е басист и свири с бандата си от доста време по клубове из цялата страна и вземат доста добри хонорари, та въпросния пич се свързал със собственик на клуб от София да свирят там ... но като станало въпрос за паричките, оня рекъл "Ами елате първо половин година да свирите без пари докато станете извесни и тогава ще говорим..." :hysterical: при което нашия пич просто му казал нещо от сорта "Абе пич ние с бандата имаме над 600 участия из родни клубове и си взимаме бая добри пари, а ти искаш да ти пълним гушата" при което му затворил телефона, просто нямам коментар ... та не се и учудвам на повечето колеги тука че недоволстват от клубните хави из софето :hysterical: Аз лично никога не бих свирил за такива смотаняци дет ше си пълнят гушите за това че хората са дошли заради бандата, че накрая мистър Х или У ше предевяват претенции относно вход или хонорар и т.н. Ем това е за сега

Редактирано от Zlatanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми е първи пост по темата,затова ще започна от начало.Така.Личните ми наблюдения сочат към това,че в родната ни клубна сцена музикантът се явява този,който е благодарен,че е 'повикан' да свири в дадения клуб.Твърдо убеден съм,че това е ГОЛЯМА грешка.Аз няма да си направя реклама с това,че примерно съм свирил в Маската и са дошли да ме гледат 150 човека.Точно обратното - клубът ще си направи реклама,когато тези 150 човека кажат,че са ходили там и е свирила добра група.От тук идва въпросът с парите.Защо клубовете си заделят % от входа ? Защото групата няма право на глас.Ако случайно стане въпрос за това има вероятност повече да не я 'извикат' да свири там,от което групите ги е страх.Тъпо.Неправилно.Като мълчиш и се примиряваш лижеш задника на човек,който не оценява труда ти.Прав ли съм ? Тука идва въпросът за апаратурата - 'ама нали си свирил на неговата апаратура и т.н'.Ми аз като ходя на кръчма пия от техните халби,седя на техните маси,цапам им покривките,яденето ми се приготва в техните кухни на техните уреди.Трябва ли да плащам отделно за това с влизането в заведението ? Не мисля.Може би в клубовете решението е следното - разбирам се с въпросния собственик да свиря на вход 5лв и да си го взема.Той АКО прецени,че групата си заслужава, може да сложи 6 лв вход и прибере разликата.Макар,че и това не е много правилно.

Един човек,който претендира,че има клуб е длъжен да подсигури нужното за това - в случая озвучение.Някой спомена пиано баровете.Да сте чули на пианист да са му взети пари за това,че не си е донесъл пианото от вкъщи??Тук е мястото да засегнем въпроса за собствениците на въпросните заведения.Слуачй - решаваме да свирим в клуб извън София,свързваме се със собственика и той ни изумява - казва,че ще ни пусне да свирим там,ако ние преди това уредим група от 'техните' да свири в клуб в София .. тва ако не е кретения,не знам.Има ги всякакви.Но да речем,че имам уговорка да свиря някъде и реша да си пусна реклама по Z-Rock.Това струва около 200лв.Казвам на собственика,че искам 600лв.Колко са хората в България които ще се съгласят,при положение,че на никой не му дреме ти колко пари си дал за реклама и т.н.Най-малкото,че 90% от клубовете в България нямат капацитета да поемат достатъчно хора,за да избият един нормален хонорар.

Казвате,че една група трябва да има авторска музика,за да претендира за повече пари.Има нещо вярно,но не мисля,че съм длъжен да вадя пари от джоба си,за да мога да се занимавам с музика,в случая да запиша албум,което не е нито лесно,нито евтино.Музиката е изкуство и навсякъде по света то се оценява и заплаща.Малко или много чрез това разделение 'който свири авторска музика в един клуб трябва да вземе толкова пари,този,който свири кавъри - по-малко' излиза,че омаловажавате труда на едните.Не мисля,че е правилно.Хората ходят в клубовете,за да се забавляват,да слушат познати парчета.Авторската музика просто отваря възможности за по-големи изяви,такива,каквито няма как да постигнеш с кавъри.Това е.И вече след като си постигнал нещо,след като си станал известен /поне в Бг/ можеш да искаш повече пари за това,което правиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...но не мисля,че съм длъжен да вадя пари от джоба си,за да мога да се занимавам с музика,в случая да запиша албум,което не е нито лесно,нито евтино.Музиката е изкуство и навсякъде по света то се оценява и заплаща.

 

 

 

...интересно как сам "автора" в две последователини изричения поставя теза и след това веднага я отрича :)

 

...ся последно "Ша платаме ли - нема ли да платаме?!!! :) "

 

...аве момчета като нямате пари къде сте тръгнали ?!

...изкуството не е за боси и гладни...

...да не говорим,че свиренето по клубове е по-близко до бизнеса отколкото до изкуството... :)

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^На теб ти трябва тълковен речник, щото изобщо не си схванал какво има предвид човека.

Редактирано от Zlatanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BlackCorsair ,Някак си не мога да разбера сисъла на заядливия ти пост.Ти явно много разбираш от изкуство кой може да прави и кой не може защото нямал пари.И това дето си цитирал "автора"явно не си разбрал какво точно е искал да каже но някой ден може и да разбереш.

Що не вземеш да ни светнеш как стават нещата ти явно си голям автор и бизнесмен?

Но ако ще пишеш глупости по добре недей това го знае всяко малко дете.

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

? е кои е събрал хората да ги таксува билет?

 

групата или клуба?

 

ако клубът е пълен без зна4ение кои свири?

и наи ве4е какво?

 

да пиинем да потантсуват матските ,да ги огледаме...???

 

петък е все пак...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам от музикален бизнес, нито имам желание да ходя по клубове да гледам групи или да свиря там като изпълнител, но като човек, който има понятие от алъш-вериш мога да кажа, че кръчмите са задължени на групите, а не обратното.

 

Темата е аналогична на тази, че в България е наложена практиката артистите да плащат за радио и ТВ излъчвания, а не да получават пари за това (както е по света).

 

Все едно да не платиш на водопроводчика за това, че ти е отпушил кенефа в кръчмата, защото дори и със задръстен кенеф пияниците все така ще си идват и какъв е той, та да иска пари за извършена услуга, вместо да е благодарен, че му е дадено поле за изява в свещения кенеф на кръчма "Х".

Това е някакъв криворазбран балкански рекет, на който съвсем не е трудно да се сложи край.

 

И наистина не виждам защо хората смятат за невъзможно нещата да се променят.

Просто си искайте Парите. :)

А откажат ли да ви ги дадат, не свирете в този клуб. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BlackCorsair ,Някак си не мога да разбера сисъла на заядливия ти пост.Ти явно много разбираш от изкуство кой може да прави и кой не може защото нямал пари.И това дето си цитирал "автора"явно не си разбрал какво точно е искал да каже но някой ден може и да разбереш.

Що не вземеш да ни светнеш как стават нещата ти явно си голям автор и бизнесмен?

Но ако ще пишеш глупости по добре недей това го знае всяко малко дете.

 

 

"Автора" твърдеше ,че не иска да дава пари за създаването за добър свой продукт, а в същото време твърдеше ,че за "изкуството" му трябва да се плаща.

 

Кво ми е заядливото на поста?

Щом един човек не вярва ,че си заслужава за песните си да се изръси нужните пари, за да се чуят песните му от хората, как Този "Автор" ще убеди някой друг да даде пари за музиката му?

Редактирано от BlackCorsair
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Автора" твърдеше ,че не иска да дава пари за създаването за добър свой продукт, а в същото време твърдеше ,че за "изкуството" му трябва да се плаща.

 

Кво ми е заядливото на поста?

Щом един човек не вярва ,че си заслужава за песните си да се изръси нужните пари, за да се чуят песните му от хората, как Този "Автор" ще убеди някой друг да даде пари за музиката му?

 

Каква е причината да не успея да ги убедя ако предположим,че въпросните песни са добри ?И защо трябва да плащам,за да може тези хора да ми чуят песните?Може би точно затова сме толкова назад.Като гледам как стоят нещата тука,една група парави 5 песни,дава 1000-2000лв. да ги запише като си мисле,че вече има албум.Защо вместо да се хвърля на записи върпосната група не започне да ги свири на живо и да вложи сили и енергия за организиране на концерти,уреждане на участия и т.н.Странно.Вместо даден творец/изпълнител да търси начини да изкара нужните пари от музиката си,той тръгва да хвърля пари без да знае как ще се приеме музиката му. Не мога да те разбера .. Я кажи,свирил ли си в чужбина,ходил ли си по клубове и заведения където се свири в други страни/не говоря за кръчми/ и какви са ти наблюденията? Ха,даже румънците и македонците са на светлинни години пред нас в това отношение.Там да видиш клуб с жива рок музика,в който има 500 човека,всеки от които е платил 4 евро за вход е нещо нормално при положенеи,че свири местна група.При това положение да запишеш албум без да даваш пари става нещо напълно реално и постижимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пичове отне ми около час , с леки паузи да изчета всичко.. грях е да не напиша нещо :P

аз несъм Про,несъм бил и нигога няма да бъда.имам около 30-на можеби концерта купонджийски и никога не съм се хранел от музика..

никого не нагажирам,но ще напиша едно дълго

 

От където и да го погледнете никой не дава пари ей така(то да не е дини пари е туй ейй,както се казваше в един скеч от даленото минало)

Мюзикман-а просто е леко директен но абсолютно прав,Корсаря и той както винаги ...

Нека се видим... никой от нас ,ше повторя НИКОЙ не се свини да отградне даден албум под формата на Мр3 от автора му,че нямаме пари че е труден живота че ала бала това човека не го топли нито го храни,нито му плаща разходиите.Тогава не ни боли нали :) Ма като ни резнат с 8 кинта ше избушим кочината.. не че е ненормално,просто никой не обича да го кратдат нито да го мамят нито да се минава че е взел по малко от колкото е можел...

Съжелявам....обичам ви всички и ви уважавам,НО за група дету свири кавъри не давам и 5 ст...Групите живеят от концертни изяви,албумите които издават само ги популяризират,процента на печалба е толкова малък че ако не говорим за поне 50 000 продадени копия е несериозно да говорим за квито и да е приходи..да ама да продадеш толкова занчи лейбъла е повярвал в теб,а щом е повярвал занчи е имало защо,значи е нещо което става за продан(оригинално, качествено,класическо с една дума е добро това което правиш)Без занчение дали си налял 5 или 50 000$ в опита си.

или... няма знчение колко сте инвестирали в музиката си важното е колко ще платят да ви гледат.Ако сте добри кръчмарите ше ви търсят за гигове не вие тях.Докато не стане това истнината е някъде помежду от към страната на гъзъ...колкото повече се наведете по зле ...не свирете за смешни цени,като огладнеете за сцена ще си помислите пак :hysterical:

сега.. ако имаше само 3 групи в цялата страна щеше да е друго положението...

А това дету каза Мюзикмана : че ако собственика не прави разлика между теб и аматьора.. значи наистина няма такава е доста правилно.

 

и само за финал..то кръчмар ако не иска да те мине кой друг?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вижте сега,имам следното предложение :surprise:

Всички тези дето ги разбират нещата и твърдят, че трябва да се дава твърдо - да вземат да направят по един клуб!!!

Вижте сега колко проблеми решаваме с това:

1. Показват на другите клубове колко са нещастни и как на групите трябва да се плаща твърд хонорар. Веднага всички бадни идват да свирят в новооткритите клубове и започваме да говорим за рок индустрия!!!!

2. Викат ни да свирим за по 500 кинта минимум - и ние доволни и те.

3. Всички клубове, където се свири на вход фалират за радост на шефовете на новооткритите клубове, които са свирили на вход до преди това.

 

Какво ни трябва повече на групарите?

 

Хайде сега пичове, направете по един клуб и покажете на цяла София, България и Европа как се правят тези неща!!!

 

 

П.С.

Знам, че нищо няма да направите щото ви бива само в приказките. :thumbup:

А и да направите ще фалирате на първия месец. Прости бизнес сметки.

Приличате ми на Хъшовете на Вазов.

Нищо лично към никой! Много от вас, защитаващи тази теза за свиренето на твърд хонорар сте страхотни музиканти но от бизнес нищо не разбирате.

Който иска да ме опровергае да не ми отговаря тук а да направи клуб! :rolleyes:

Айде пак :surprise:

ДА ЖИВЕЕ РОК МУЗИКАТА !!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ако имам парите що да не направя.

И защо си мислиш че ще фалирам на първия месец?

Да ако имам клуб в него няма да свирят куцо кьораво и сакато за даги видят приятелите им, ще има някаква летва както и стилово ограничение.Фактор за посещение не е само едно живо свирене а също така цени местоположение вътрешен итериор обслужване.Взависимост от месечните ми разходи като наем на помещение заплати за персонал осигуровки може да повлияе на ценообразуване и т.н.т. Рекламата също е важен етап как се прави скъпата реклама не винаги е ефективна не толкова супер сложно да имаш клуб всичко опира до пари поне за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.