Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво мислите за свиренето на вход


Recommended Posts

^ Има банки за тази работа :)

Дават заеми всякакви. Парите са оправдание.

Нали искат гаранций тия банки кой дава много пари ей така за добър бизнес план.

 

Пък що ли се занимавам я си свирете на вход в понеделник пред 5 човека + персонала 10

 

Айде живи здрави до следващия път. ;)

 

А ти колко хора ще докараш в понеделник?

ака, видяхме, че системата никой не иска да си направи клуб за да докаже на целия свят как се правят нещата.

За това имам следния въпрос!!!

В Петък и Събота и баба може.

Но тук става въпрос за друго. Както каза Флиск - много добри футболисти сме пред екрана ;)

Еми кво да ти кажа в началото в Фенс свирихме три понеделника на третия беше пълно с хора,тогава Жоро сам ни премести в петък и събота ще излезе малко самохвално но е имало случаи когато са връщали хора защото няма къде да се стъпи.Идват хора и в понеделник ама зависи кой свири. Балканджи свиреха доста време само понеделник и пълнеха така че тия не ми ги разправяй. :thumbs_up:

Редактирано от Mark Avrelii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма нищо лошо в свиренето на вход.И вълкът-цял и агнето-сито.Просто трябва да се свири по-често.Дори и в понеделник.Това че има пет човека незначи, че свириш безплатно.Все пак клубът защо е отворен в понеделник, нали и той печели според петимата посетители.

НЕ си мислете, че само вие имате разходи и сте инвестирали много(като дори и данък не плащате върху това което вземате).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Адам - принципно ако група А иска 500 кинта а група Б - 0 трябва да изходим от това, че едните са професионалисти (доколкото има такива тук) а другите аматьори. Е ако и двете групи вършат една и съща работа - извинявай :hysterical: Защо тогава да лишаваме от изяви младоците? Те да искат 500 кинта и да си отрежат сами главата. За да стане това, което предлагате трябва група А да е с класи над Б и шефа на клуба да си каже "Ще пусна А защото в слаб за мен ден ще спечеля като в Петък или Събота!" Демек групата води феновете. А не феновете да са си там и ние да се караме на кой му дали петъка. Примерно.

 

@Mark Avrelii - Тони, Балканджи са група за пример! Не плачат, че не взимат Петъци и Съботи но феновете идват заради тях и съсвесм скоро ще бъдат фактор на Българския пазар! Както Уикеда, преди тях Контрол и т.н. Сега ако става за въпрос и аз съм свирил в Понеделник с много хора, ама си знам мястото. Също така съм ходил да гледам банди в Петък и Събота, които съм се чудил дали не са хванали вчера инструметните и кому е нужно да са толкова пиани, че нищо да не изсвирят. Спорът обаче тръгна от друго. Входът и хонорара. Прочети горе за А и Б група и поразмишлявай. В крайна сметка този спор не е интересен защото ти не даваш аргументи. Обясни ми защо когато 2 групи вършат еднаква работа, едните са аматьори - тинейджъри а другите професионалисти шефа на клуба трябва да вземе по-скъпите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен ! А ти можеш ли да ми кажеш колко клуба плащат данък върху взетия вход ?

 

Ако го декларират плащат(идва им като приход).По-интересно ми е обаче дали декларират хонорара на групата като разход, което намалява прихода и оттам данъците.Тяхна им работа, затова си има счетоводител.От друга страна, защо да не си вземат едни чисти пари с които да правят каквото искат.Не ми е работа да се занимавам с техните пари.Както и те не се интересуват какво правя с моите пари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо като увод, за да не ме разбирете погрешно: от дъното на душата си уважавам всеки, който има таланта, знанията и уменията, ентусиазма, понякога дързостта, но най-често просто нужната смелост (в съвсем положителен смисъл на думата) да изразява своите съкровени музикални идеи! Евала на всички вас! :curse: (Аз талант мисля, че нямам да творя, затова не бълвам глупотевини, което би било грешка. Но имам голямо желание да правим с групата още наши неща.) В България има страшно талантливи музиканти и аз много искам да се виждат и чуват все повече техни неща на бял свят. :cheers2: Но...

 

Игнорирахте доста единодушно групите, свирещи кавъри, все едно не са никакъв фактор или никаква конкуренция на свирещите авторска музика... А те (ние), за добро или лошо, са (сме). Ние също пълним клубове, също си водим понякога публиката с нас, където и да сме, също караме хората да се забавляват. И също полагаме труд за това, макар че това е съвсем друга тема, де. Малко са групите, които свирят винаги САМО или предимно авторска музика, и са малко посетителите на клубове (понеже темата си е за клубове), които са готови да слушат винаги само такава! Това може да е резултат от недостатъчното авторска музика, може да е поради спецификата на всяка отделна група и нейното творчество, не знам... Но все още е факт! И смисълът на поста ми е, че шефовете на заведения СЪС СИГУРНОСТ при оформянето на програмите си взимат предвид и това - авторска музика може много да иска да пуска, но трябва да има и достатъчно дни, в които който и случаен посетител да дойде, ще се изкефи, 'щото "тия песни ги знае". (Да, вероятно тук идва най-добре примерът за групата А за 500лв и групата Б за 0лв, щото наистина може да има 2 такива групи с еднакви кавъри...).

Е, да, има заведения, които са само за авторска музика, сега така като се замисля... Но ако погледнем клубовете като цяло, във всички тях всички сме си конкуренция (дано не ви обърках ;) ).

 

Иначе, подкрепям мненията за пазарния принцип. Често не съм била съгласна с това и онова, но така стоят нещата. Има много повече групи, отколкото клубове, така че всичко си е джунгла и в това няма нищо невероятно. Един - :hysterical: , друг - :D ...

 

Абе още нещо - струва ми се, че малко крайно разсъждавате повечето в темата и малко подценявате тия шефове. Mark Avrelii разказа, при нас беше същото: първо само през седмицата, после хоп! събота и петък. Но не преди да се докажем. Това е съвсем нормално!!! (А, случвало се е и обратното, пак в началото: за първи път да свирим в силен ден, да не се представим перфектно и да няма дълго време друго свирене в това заведение. Никой не ни е виновен, съответно). Та ако един шеф си познава и уважава поне малко редовната клиентела, няма да прибягва винаги до принципа "по-добре 0 от 500", ако има разлика в качеството. И те пазят име, не са никак глупави! :cheers:

 

Изводът - ако си достатъчно добър, по-добър от повечето, няма да имаш проблем да защитиш името и парите, които искаш. Никой няма да изпусне добра група, ако тя ще му напълни клуба.

 

Успех на всички!!! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам, че мнението ми ще дойде от трета глуха, затова ако сметнете, че е тотален офф го премахнете :hysterical:

 

Гледам, че няколко човека пишат, че трябва да се направи музикален синдикат, който да защитава правата на музикантите. Имате ли идея въобще по света какво представляват тези синдикати, как се членува в тях, и какво точно правят? Или в България ще е някакъв странен синдикат. Защото ако приемем, че той се занимава с проблемите на групите, то как ще се определя кои групи членуват в него? И кой ще определя синдиката за каква сума ще предлага група А и група Б - по възраст, по оборудване, по достойнства?

 

Иначе и преди си казах мнението. Свиренето на вход е стандартна процедура в целият свят. Дори и най-големите музиканти свирят на вход, тъй като те имат голям брой публика и печелят добре от това. Говорим за клубно ниво, не концертно. На концертно ниво се свири с твърд хонорар. В много случаи групи/формации свирят на твърд хонорар. Тогава обаче говорим за работна ситуация, и за добре свършена работа, което е пряко свързано с качествето на музициране. Не искам да подхващам дългата тема "кой трябва да свири на вход и кой на твърдо". Моето мнение е, че тази световна практика би трябвало и тя работи добре за групите, които имат своите фенове. Както Уикеда пълнеха О!Шипка всеки път и не мрънкаха, така и Ждиби-Кльоп свирят пред 2ма души и взимат общо 5лв от вход и света им е крив. Извода е ясен. Поне за мен.

 

 

 

 

Бих се радвал да получа отговор на въпросите си от първия абзац,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм единия от тези,които смятат,че трябва да има синдикат,членството е ясно - членски внос,срещу , което синдиката не разрешава на групи да свирят за без пари и определя минимум заплащане от страна на собствениците.А биха могли да съществуват и неформални форуми за авторска музика,където да се свири без хонорар,като толкова искате.Някои казват,ние сме добри,ми вие като не искате пари от собствениците,те никога няма и да ви плащат,именно защото са свикнали,чи ВИЕ им свирите безплатно!

Много ми е интересно как Лукатър,например цепи на вход в някой пъб :hysterical:

Като равносметка,бих казал,че моята идея никога няма да се осъществи,в БГ е пълно с НАВЕДЕНЯЦИ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Пак не получих отговор - всички групи ли ще могат да членуват в този синдикат и кой/как ще се определя цената на всяка група за пред клубовете?

 

Много ми е интересно как Лукатър,например цепи на вход в някой пъб :hysterical:

 

Ами като ти е много интересно - ела и виж! И на мен ми звучеше странно, ама като го видиш и осъзнаваш защо е така...

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ви ли стана ясно, че тук, който си е договорил твърд хонорар, си го взема.Който не е, свири на вход.Изборът си е лично ваш.

Ако си направим "музикантски" синдикат, кой ще движи нещата на моята банда(може би синдикалния лидер)?И ако не сме в този синдикат, значи ли това, че няма да свирим в нито един клуб?Или просто ще подбием "цената" на синдиката.

И после какво следва...Може би взаймноспомагателна каса?

При това положение е много вероятно и клубовете да си направят синдикат, та да се изравнят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не , приятели , на вас трябва да ви стане ясно , че докато има групи ,навити да свирят без пари , кръчмарите няма да се научат да плащат - чисто и просто , като милиционер след баня . А синдикат , ми се вижда разумен изход , защото винаги ще се намери някой , който да свири безплатно .

Пример - преди години финландския синдикат забрани на българските музиканти да свирят във Финландия , за да свирят техните музиканти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята да си наложим един минимум и той да се спазва от всички в последствие да бъден контролиран от нашия синдикат ще бъде много по-спокойно и по-добре.Представете си сега както хляба е 1 лев аз да го пусна на 50 стотинки как биха реагирали останалите производители?Ще бъда изритан с шутове от гилдията че може и да ме пречукат даже.Моите наблюдения са таква че и други браншове започват да се организират в такива синдикални общности и да защитават труда си, аз мисля че това е нормалния и естествен път.Подбиването на цените не води до нищо добро тези който го правят ще имат временен успех и рано или късно ще бъдат изхвърлени от пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тоест всички групи ще свирят с един минимум от 50лв на човек (примерно), без значение от стила, образованието, оборудването, опита, авторски/кавъри и т.н. ?

 

Свежо сирене...и малката червена книжка на председателя Мао.

 

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кви минимуми, кви три лева на цяло?

 

От къде на къде ще тръгна аз да мисля чорбаджиите какви сметки си правят и колко им е трудно да са собственици на клуб?

Дайте да сложим едно куче-касичка на входа - подаяния за собственика, защото на него, горкия, никак не му е лесно да взема пари, които други хора му изкарват, без той да работи.

 

Станал си собственик на клуб - окей.

Поел си ангажименти, съгласил си се да се занимаваш с това, да плащаш наеми, заплати на персонал - окей.

Искаш да свирят групи, които да привличат клиентела и да ти Пълнят Мазната Пеликанска Гуша - окей.

Плащай!!!

 

Ако бях музикант, щях да свиря и щях да настоявам да получа Пари за това, а не да се изживявам като отдушник на някой оплакващ се собственик на клуб, дето, сиромахът, ако плати на групата твърдо и ще се "набута" с цели 1000 лева от общия оборот от 10-20 бона.

А тоя оборот от консумацията не е ли благодарение именно на групата?

Да плащат!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре.Сложихме минимална сума.Мен ме устройва.Но какво става когато се появи много по-готина и добра банда.Дали ще им платят повече?А ако моята група започне да пълни клубовете какво става?Повишение ли да искам или какво?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.