Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

да модулирам- не зная как. 

trendkiller и CyberGene ти отговориха. 

хармонизираш два (три, пет) лада с една и съща тоника и просто да погледнеш кои акорди се различават, кои се дублират и да експериментираш прескачайки от един лад в друг по вкус. Започни с тризвучия (maj, min, dim, aug) в началото докато свикнеш.        

И има страшно много уроци в ютуб - за времето в което пишеш в тази тема можеше да си се научил вече, просто търсиш

Pivot Chord Modulation

How To Modulate Smoothly From Key To Key

Ето един урок с бърза приложимост: Use the formula I, iii, V(of new key) I (new key)

...иначе си мислех че тези неща ги знаеш и питаш за нещо "по-така" хаха 

И не бъркай Prokofiev със Stravinsky. Prokofiev е по-премерен и хармоничен, част от приома му както написах е че понякога налага "случайни" ноти извън използваната гама за да обогати "цвета" на акорда, друга е работата че е възможно да използваш и два лад-а един върх, друг

Редактирано от Tehanox

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

chords_1.jpg

CyberGene, ще се опитам да напиша акордите, които ми даваш един по един. 

Така ли трябва да бъде написан първия пример? Този, за който споменаваш най-напред?

chords_2.jpg

Втория  ти пример / минор / - така ли трябва да е ? 

Опит за модулиране:

chords_3.jpg

Моля за мнения. Засега спирам дотук. 

Редактирано от sonata_composer

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека се изкажа и аз с цел да побутна нещата още малко.След тази яснота,която ди дадоха преди мен бих искал да ти помогна какво е написал Кольо,ако има нужда.Той е демонстрирал елементарно(в теоретичния смисъл) въпросните 4 акорда как стават повече.На принципа на този хорал към който постнах линк,но там е представено и конкретно гласоводене.Кольо е демонстрирал как от първия такт се придвижва по квартов кръг до 5ти такт т.е. от С към F.Като всеки такт третира,като ii-v към първия акорд от следващия такт и в този смисъл дори е трудно да говорим за кой знае какви алтерации.От 5ти такт се придвижва до 9ти на подобен принцип (по квартов кръг),но в 6ти и 8ми такт развива тритоносова замяна(стандартен приом) за да се създаде хроматично усещане.Ако анализираш строежа на всички акорди ще видиш,че е нещо доста елементарно(особенно за джаз музикант).Последните 2 такта мисля дори да не ги коментирам.Най-общо казано е демострирал принцип с който можеш да излезеш от оковите на тези 4 акорда С,F,Dm и G.Сега ,ако продължаваш да имаш интерес можеш да анализираш и хоралчето,което постнах.Както каза CyberGene въобще не става дума за джаз тук.Наистина мисля,че с тези медианти :) и т.н. в съвременната хармония няма да се оправиш лесно.Може и да греша.Аз не съм композитор.Успехи!

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sonata_composer, нещо такова, но все пак е хубаво ра помислиш за гласоводене, така че отделните тонове да преливат от акорд в акорд - с минимални движения, когато това е необходимо. Така разписани акордите седят много изкуствено - нацъкани по терци от основен тон. Това важи и за твоя пример. Хубаво е да мислиш за музиката не просто като акорди, но и като мелодия, която стои над тази хармония, както и като гласове, които се движат. Не говорим за фуга тук :D Просто си представяй, че хармонията ще я пеят беквокалисти - няма да им е кеф да пеят някакви постоянни подскоци нагоре-надолу, нали ;) Бих ти препоръчал да започнеш с рехармонизиране на детски песнички. Опитай се да вкараш ii-V-I където можеш, като не се обвързвай с по един акорд на всяка нота от мелодията. Понякога можеш да имаш по няколко акорда, които се сменят в рамките на един мелодичен тон.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CyberGene, за съжаление когато пиша мелодии в повечето случаи се въртя много често в едни и същи последования. Последното мотивче, което постнах в саундклауд е пример за това. Затова сега искам да се съсредоточа върху акордите, които си посочил. После ще се опитам от тях да направя тема. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз излизам от темата :) дано тези преподаватели в СУ не са те учили, че в полифонията са разрешени квинти и октави в право движение и т.н.

За времето, което си употребил да пишеш колко си добър и колко много си учил теория (7 г.), можеше спокойно да научиш нещо полезно. Седем години.... Продължавай да се обясняваш колко си добър в университета, но познаваш само 4 акорда.

• Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно на това са ме учили, честно казано,че квинтите и октавите са забранени. Аз не разбирам кое те е подразнило толква в моите обяснения колко съм добър. Това там постче е самата истина, колкото и да не вярваш. А, ако не си забелязал последната седмица почти всеки ден поствам нови тракове, което означава,че освен,че пиша тук се занимавам и с композиране и видеоклипове едновременно. Ако за тебе това е нещо лошо окей. Не съм те карал да пишеш тук. Постнах, защото искам да се науча да пиша сонатна форма. Затова трябва хармония. И слава на Бог намерих хора, които да ми обърнат внимание. Ако не си забелязал един от последните ми постове съдържа опити по задания на хора, поствали в темата. Т.е аз не съм толкова горделив колкото ме изкарваш. А търпя и критика. Тук не сме дошли да спорим що за характер съм. А що за композитор съм. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CyberGene ,  Опитах се да променя гласоводенето на акордите, които постнах в примера. Искам мнението ти:

nov_opit.jpg

наименованията са същите както в реда на предишния пост. Отново Ре, Сол на 7ма, до, сол на седма / минора / и до минор на 7ма.

Някакви идеи?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

За мен е малко да странно да прескачаш от 3 гласа на 4. Аз лично бих дублирал единия глас в друга октава или бих добавил 7ма степен към тези две тризвучия. Пример с 4 гласа (без добавяне на 7):

Screen_Shot_2017_05_08_at_2_51_57_PM.png

P.S. Едитнах примера малко за да се свири по-лесно 

Редактирано от trendkiller

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за примера. Аз се опитвам освен гласоводене да успявам да хващам тоновете на хармонията на пианото. Твоя пример ще наложи и двете ми ръце да участват. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искаш да свириш хармонията (цялото тризвучие/четиризвучие) с лявата ръка само и да добавиш мелодия с дясната ако те разбирам правилно? Ще звучи малко изкуствено по този начин, според мен. Мисля че е по-лесно да си напишеш хармонията отделно, след това да насложиш мотиви/мелодия върху цялостната прогресия и накрая да махнеш нотите, които не ти трябват и да си напишеш цялата партия наново за две ръце.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

I would rather write 10,000 notes than a single letter of the alphabet.

Ludwig van Beethoven

:)

Редактирано от Tehanox
  • Like 1

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, Не. Искам да свиря само хармониите. Мелодия ще измисля за чело или друг подобен инструмент. Да мога да си свиря по 4 тона със всяка ръка отделно. Това ми е идеята. Примера го бива. Ще го пробвам. 

Tehanox, than why you respond here?????????????????????????????????????????

Светът е капризен и подобно на хората има непрекъсната нужда от ласкателства, но истинското изкуство не би забелязало комплиментите / отнпово от Лудвиг/ . 

Това тука не е тема за умни мисли, а за композиране. Моля, ако нямаш какво да добавиш просто не поствай! Не те карам! 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

• Similar Content

• От xaerial
      Здравейте Много ми е драго да анонсирам (надявам се да не дублирам тема) едно доста интересно събитие, което предстои идната седмица, а именно:

THE WORLD OF VIDEO GAME MUSIC
      Светът на видеоигрите оживява в мултимедиен концерт с Оркестъра на Класик ФМ радио!

Програма:
      WORLD OF WARCRAFT (комп. Neal Acree)
      STARCRAFT II (комп. Neal Acree)
      REVELATION (комп. Neal Acree)
      DIABLO III (комп. Neal Acree)
      OVERWATCH (комп. Neal Acree) 
      GEARS OF WAR 2 (комп. Steve Jablonsky)
      DIVINITY: ORIGINAL SIN 2 (комп. Борислав Славов)
      ASSASSIN'S CREED: ROGUE (комп. Елица Александрова)
      PRINCE OF PERSIA (комп. Пенка Кунева)
      UNCHARTED 2 (комп. Greg Edmondson)
      EVERYBODY'S GONE TO THE RAPTURE (комп. Jessica Curry) 
      MARIO + Rabbids Kingdom Battle ( комп. Grant Kirkhope)
      LORD OF THE RINGS Online (комп. Chance Thomas)
      CALL OF DUTY (комп. Jack Wall)
      VICTOR VRAN (комп. Георги Стрезов)

Изпълнители:
      ОРКЕСТЪР НА КЛАСИК ФМ РАДИО
      Диригент: ЕЙМИ АНДЕРСЪН (САЩ)
      Гост–диригент: НИЙЛ АКРИЙ (САЩ)
      Гост-композитори: ПЕНКА КУНЕВА, БОРИСЛАВ СЛАВОВ, ЕЛИЦА АЛЕКСАНДРОВА, ГЕОРГИ СТРЕЗОВ
      Солист: ВЕСЕЛА ДЕЛЧЕВА 

14 март 2018, зала "България", 19:30
      Събитието е част от цикъла "Музиката на Америка", организиран с подкрепата на Фондация "Америка за България".
      Билети на касата на "Кантус Фирмус" в зала "България" и онланй на Ticketsbg.com. 
      Цени на билети: 20 - 50 лв.

Концертът „The World of Video Game Music“ е уникално събитие за България и повечето партитури ще прозвучат премиерно у нас. Изпълненията ще бъдат илюстрирани с прожекция на образи от игрите на голям екран в залата. Основният диригент Ейми Андерсън от САЩ е известна с работата си като музикален директор на концертната продукция „Legend of Zelda: Symphony of the Goddesses“. Тя е гостувала на пулта на редица елитни оркестри в цяла Европа, Канада, САЩ и Мексико. 
      На живо в залата ще присъстват петима композитори. Един от тях е Нийл Акрий, допринесъл за партитурите на World of Warcraft, Diablo III и редица други хитови заглавия. Той ще участва в концерта и като диригент на своите произведения. 
      Специално за събитието от Лос Анджелис ще пристигне и българката Пенка Кунева с много успешна кариера на композитор и оркестратор в Холивуд, музикален автор на играта Prince of Persia, включена в програмата.
      Още един български акцент в концерта ще бъде музиката от Divinity: Original Sin 2, отличена с няколко престижни награди за 2017 г., сред които Game of the Year от британското списание PC Gamer. Създателят на музиката Борислав Славов, който също ще присъства, е в авторския екип и на игрите Crysis 2 и Crysis 3, и е работил в сътрудничество с Ханс Цимер, Лорн Балф и др.
      Друго голям талант в българската гейм и филмова музика е Георги Стрезов, който ще се включи с един от последните си проекти - Victor Vran, която е разработка на Haemimont Games.
    • От concept
      Здравейте!
      Понеже не можах много да се ориентирам, бих искал да попитам, дали има форум/тема, където да се продава музика/композиции. Не знам към кого да се обърнза, затова и пускам тази тема.
      Поздрави! :-) 
    • От martin03451
      Здравейте,казвам се  Мартин на 15 от Бургас и се опитах да композирам една пиеса  ( така да я наречем) и съм в началото,ще ми кажете ли как се е получило според вас и какви са ми грешките и да продължавам ли? Понеже не можах да намеря как да кача снимка на ноти го направих в сайт ето линка : https://martinkr.alle.bg/ ОЧАКВАМ КОМЕНТАРИТЕ ВИ
    • От yanitsaslavcheva
      Здравейте,

-търся сладък и мелодичен глас,който да е подходящ за изпълнение и запис на детски песни без значение дали е мъжки или женски.Моля ако мислите,че отговаряте на описанието и имате желлание да участвате в моя проект,пратете ми линк към ваша работа и кратко описание на това което можете в сферата на музиката.

-търся композитор на мелодии за детски песни

Очаквам с нетърпение да се запозная с вашият талант !
    • От tekst_po_poruchka
      Искате ли да бъдете "Българския чичо Чарли"?
      Можете да композирате авторска музика за 20-секунден вокален (песенен) радио клип?

Създавате ли продаващи мелодии?
      Например - лесно запомняща се музикална обвивка на рекламно послание? Покоряващ мини-хит, който слушателя веднага харесва и си припява (а всъщност запомня търговската марка)? Мелодия, която превръща поетичен продаващ текст в рекламна песен.

Искате ли да бъдете "Българския чичо Чарли"?
      Търсим композитор на авторска музика за (много кратка) рекламна песен. Нарекохме желаният човек "Българския чичо Чарли" – сигурно сте гледали филма „Двама мъже и половина”, значи знаете защо. Вие ли сте? Можете ли да композирате авторска музика за 20-секунден вокален (песенен) радио клип?

Рекламен композитор ли сте?
      Предложете ни Вашите условия за създаване на музика за рекламен клип:
      * Заявете Вашия интерес на tekstko@gmail.com, или на 0899 636 737 – Константин Димитров, копирайтър по проекта;
      * Ще получите писмено запитване за авторска музика - част от радио клип;
      * Клиентът, продуктът, марката и сценария на клипа са включени в запитването. Описани са и изискванията към музиката.
      Очакваме Вашата заявка.

Ще имате необходимото, за да ни дадете Вашата авторска оферта.
      Освен, че ще Ви изпратим писмено запитване, сме готови да отговорим на всичките Ви допълнителни въпроси. А после ще очакваме Вашето предложение – цена, условия, срокове.

Ще ни предложите ли музика, която да се пее по радиото?

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.