Jump to content
Българският форум за музиканти

• 0

Въпрос

Скоро имаше една тема за 9 стринен Ibanez, която хвърли всички разбиращи в пълно недоумение.

-Защо ми е 8-9 струнна китара като няма да използвам всичките струни? Я сега направи sweep picking и на 8-те, за да ни убедиш, че не си се прекарал жестоко с тази китара!

-Защо да не си купя корабни въжета (11-ки; 12-ки; 13-ки) и да си дропна Епифона, Ибанеца, LTD-то, а защо не и Фендера!? Ще стане абсолютно същата работа!  :slap:

-Защо ми е кола с 400 конски сили, като няма да ползвам всичките постоянно. Мога просто да си сложа турбо на Голфа!?  :butcher:

Няма проблем, можете да направите всичко това. На теория би трябвало да работи. Друго не ви трябва за спор във форум освен теория и предположения. Да ама като тръгнеш да го ръгаш това турбо в изнемощялия Голф и ви избият клапани, прецакате колектори, прегрее двигателя, защото сте забравили допълнителното охлаждане, какво ли не още теорията започва да приема материално изражение.

Въобще не искам да обидя вашите 6 струнни китари - те са супер. Вероятно моите никога няма да звучат добре като вашите в строеве Ми, Ре, Drop C, но до там ако сте с 24.75, 25.5, а било то и 27 инча мензура. Ако не желаете да модифицирате китарата си и смятате да свирите в Ми, просто забравете за корабните въжета. Сложите ли такива се пригответе да си разширявате улеите на нъта, да си пилите ключовете и прочее гимнастики. Разбира се има и изключения от правилото, може да има заводски китари, които стават за това, но на мен не са ми известни. За Епифон мога да ви гарантирам, че няма да станат. За LTD-та с тремоло също мога да ви гарантирам, че излезли от завода няма да понесат такъв тормоз.

Да речем, че си знаете музиката и  предпочитате Ре, и Ми - няма проблем съгласен съм с вас - не ви е нужна 7-8-9 струнна китара. Обаче някой като ми каже: "Абе мани ги тея глупости, за какво са ти толкова струни, аз мога да го направя същото със моята 6-струнна китара." - Е ок разбирам да си начинаещ и да не си пробвал или виждал дебели струни, приемам че можеш да се объркаш. Но тези мнения не идват от начинаещи. 7-8-9 струнната китара не е просто 8 струни хванати за една дъска. Предвидени са неща като:

- По-широки улеи в нъта за по-голям калибър струни.

- По-дъга мензура, за да осигури комфортен опън при ниски строеве: 27, 28, 29 и дори 30 инчови мензури.

- По-широки отвори в ключовете.

- В някой случаи локинг бриджове и нътове за по-голяма стабилност дори да няма тремоло.

- 8 струнните са в 8-ма F или F#. За да постигнете това с 6 струнна китара ви трябват поне 12-ки или 13-ки, но пак няма да имате комфортен опън.

Добре г-н Интернет Трол, аз съм с 300+ мнения и очевидно не разбирам колкото теб и ще те послушам. Заключвам си 8 струнната китара на тавана. След 15 минути сълзи се успокоявам, че мога да направя същото със 6 струнните си китари! Все някоя от тях ще стане! Едната е баритон, абсурд е да не стане!

И така весело си вадя 13-ките от торбата. Взех ги с идеята, че ако не паснат на някоя от 6 струнните, ще отидат за резерва на 8-ка. Г-н Интернет Трол каза, че ще станат, значи няма какво да гледам към тавана!

Прилежно обезкосмявам първия Епифон. До него стои и комплект 10-46 (струните с които излиза от завода) за всеки случай... вероятно съм се прецакал, че се подсигорих, няма как да не станат дебелите!

- И така - не стават!  Шокиран съм!  :surprise:

Пробвам с 13-65. 6-та (0.65) та дори и 5-та (0.56) не влизат в нъта, ключовете и струнника. Все още не губя надежда! 

- Явно г-н Трол има доста по-метълска китара от моя скапан Епифон, така че експеримента ми до момента не е правилен. 

- Я да пробвам с баритона! Нищо, че от завода излиза с 10-46, нали е баритон, би трябвало да е направен за ниски строеве и дебели струни. (Специално на моя не му е това идеята. Направен е баритон заради размерите. Ония с кофата е 1,92м с огромни ръце и малки китари са му неудобни. Свири в Ми)

Къде сбъркахме?

6-та струна (0.65) наложена до каналите на нъта на първата снимка и вкарана максимално в 6-ти канал на нъта на втората снимка:

20ijosm.jpg28gxtw1.jpg

Нека видим и ключовете: 

2i0usyw.jpg

Резултат: Не влиза по никакъв начин, дори и само върха. Представете си сега 0.75 и 0.80. Има хора, които свирят и с по-дебели.

Ок, явно съм прекалил с размерите, нека пробваме 5-та струна на мястото на 6-та. Все пак е само 0.56 - би трябвало да стане!

205fsqq.jpg2nk50cx.jpg

m7ev02.jpg

Ужас! Пак не ляга в нъта както трябва!

Ахааааа, върха влезе в ключа. Ще стане работата! Само трябва да повикам приятел да я издърпаме до бриджа! Че на кой му е нужно покритие на струната, нека остане по ключа.  :hysterical:

Жалко, иначе толкова добри струни, но няма да им се радвам на тази китара. Добре, че имам ключ за тавана!

Въпросната китара и струни:

2irls3p.jpg2wbufdf.jpg

Такива хубави струни, как да отидат на боклука? Отивам до тавана да си взема абсурдната китара. 0.65 на 8-ма, може да понесе до 80. Не е нужно да са много по-дебели защото голямата мензура 29,5 ти осигурява достатъчно комфортен опън при този размер. Без драма, без дърпане и пилене, мога да си свиря и в Ми на долните.

2dt1y13.jpg

Сигурен съм, че има изключения от правилото и някой може да покаже заводска китара, която ще понесе подобен калибър струни без да се замисля. Масовите китари обаче не се справят. 

Не всички обичаме да свирим само в Ми и Ре. От време на време се експериментира - я за кеф, я да научиш нещо ново. Предимно за кеф. 

Когато ми писне единия от епифоните, може и да се прежаля да го унищожа за експеримент с ниски строеве и дебели струни. Не очаквам смайващи резултати. 

Не се заблуждавайте от удивителните знаци. Тона ми е дружелюбен. Доста се позабавлявах с експеримента. Надявам се да спася някоя китара от подобен тормоз с тази тема. Наздраве!  :cheers2:

:icon_shithappens:

Редактирано от G.Varbanov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0

Простете за спама, но може ли някой да ми обясни на 2 реда и със свой думи:

Ако имаш стандартна китара EADGBE на 9 струнната китара останалите 3 струни "отгоре" или "отдолу" са и как би била настроена всяка спрямо тези 6?

И как се хваща пауър корд на трето прагче да речем - кой пръст какво държи и какъв ще е акордда, G или нещо друго? :blush:

Знам че е кощунствено да задавам такива въпроси в тази тема, но.....срам не срам кого да питам ако не най-близките си хора тук :metalist:  

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Аз съм от тези с шестте струни и не разбирам от различни строеве.

Но гледах в едно видео Тошко Ебаси,който свири на осем струнна китара,но не джентва.

Той беше настроил китарата EBGDAEBE с идеята с нормалната пръстовка просто да увеличи барето и на 7 и 8 струна.

Доколко това е лесно или трудно не знам.

Eдит.За по лесно ето самото видео:

http://www.youtube.com/watch?v=PPpbekTXC2M

Редактирано от ZLE

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

... предлагам на авторите на такива теми да пишат доклади кои мнения да се трият и да не влизат в спорове с неприемащите нищо друго освен собственото си мнение.

:offtopic-001: Това няма ли да доведе до триене на всички мнения, които не съвпадат с това на автора? Тогава за какво е дискусията?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Той беше настроил китарата EBGDAEBE с идеята с нормалната пръстовка просто да увеличи барето и на 7 и 8 струна.

Ъъъъъъ харесват ми последните 5 букви от строя!!!! 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Ами к'вато фамилията,такъв и строя :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Musicman имаше предвид, че в тема за хардуер е нормално да се коментира хардуера, а не аналитичния ум и часовете практика на автора. Има хора, на които са интересни подобни теми. Подкрепил съм ги с факти и лично мнение, не с предположения. Ако нямате какво да кажете не се дискредитирайте с неуместни коментари. За пореден път казвам, че в най-големите форуми си има отделни раздели за 7-8 струнни китари, а да не говорим, че има и отделен форум само за това. В България също има хора и то не малко, които свирят на такива китари. Приемете го и се опитайте да водите разговори на нормално ниво. 

kiik стандартен строеве са както следва:

От 8,7,6-та до 1-ва:  E A D G B E за 6 струнна, B E A D G B E за 7 струнна и F# B E A D G B E за 8 струнна. Явяват се екстеншън на 6 струнната.

В стандартни строеве power chords на 7-ма и 8-ма се хващат както на 6-та и 5-та. 

На тема строеве за 7 и 8 струнна китара има огромни теми изписани в чуждите форуми и тези специално за Extended Range Guitars.

Моята фабрично е: 1D#, 2A#, 3F#, 4C#, 5G#, 6D#, 7A#, 8F

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Колеги, ще ви дам няколко мои примера които използвам при свиренето на седем струнна китара и които нямат приложение при 6 струнната такава. 

Седем струнната китара дава едва 5 допълнителни тона от СИ до МИ, които сами по себе си не са кой знае колко много, въпреки че е много удобно когато свириш нещо и усетиш как от вътре ти идва усещането, че има нужда от един нисък тон да забиеш яко СИ или ДО примерно :)

Допълнителната седма струна отключва доста допълнителни възможности когато свирите по грифа, за различни пръстовки които са по удобни, например вместо да хвърчите от 10-то или 12-то прагче до нулево на 6-та струна, можете изключително бързо да скочите на седмата струна. (това е лош пример но смятам че ме разбирате за какво говоря.)

А сега си представете че слагате Капо на 5-то прагче на седем струната ви китара, вече можете да пеете с акомпанимент високо в Ла, но си имате достъп и до ниските тонове чак до Ми стандарт!

Седем струнните арпежи също са доста забавни :)

Предимство на седем струнните китари е че можеш лесно да тестваш някоя песен в по нисък строй, без да е нужно да пренастройваш китарата си, която естествено не е пригодена от Ми да свиди в Дроп До, или съответно няма нужда да имаш няколко китари за да свириш различни песни - просто да транспонираш песента ниските тонове да отговарят на тоновете от седмата струна и си готов.

Според мен не трябва да има мнения осъждащи хората които свирят на повече от 6 струни :), като говоря и за странните китари в ютуб със по 13 струни например. Като ги гледам са идеални за класическа музика, и им се получава на хората :)

Редактирано от Krasen

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Krassenе с какви струни ти е Schectera и видя ли много зор докато си сетнеш флойда?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Аз имам 2 седемструнни китарки- един Hellriser и един Demon с блекаути. На Хелрейзъра, който използвам за записи у нас напоследък тествах 11-70. Китарата е без флойд и се наложи лека модификация на нъта, махане на малко намотки на 7 струна за да влезе в локинг тунерите, след което нещата станаха перфектни. За сериозен дроп на 6 струнна китара е нужен здрав гриф и подходящ сетъп при лютиер, защото инак се рискува чупене на инструмента. Предвид, че и смяна на част от хардуеъра е нужна за себе си реших, че искам да не се занимавам с тея глупости и си купих 7 струнни китари.  За всеки влак (освен за тира Фидосова) си има пътници. ;)

Редактирано от anomandrus

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Продължавам да съм в недоумение, защо по дяволите за ниски строеве китарата трябва да е здрава и има опаност да се счупи :secret:  Вече втори човек го казва и почвам да си мисля, че или има някаква физична закономерност, която ми убягва или това е другият мит освен любимият ми, че за активни адаптери задължително се копае китарата...

Редактирано от Yves

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Аз имам 2 седемструнни китарки- един Hellriser и един Demon с блекаути. На Хелрейзъра, който използвам за записи у нас напоследък тествах 11-70. Китарата е без флойд и се наложи лека модификация на нъта, махане на малко намотки на 7 струна за да влезе в локинг тунерите, след което нещата станаха перфектни. За сериозен дроп на 6 струнна китара е нужен здрав гриф и подходящ сетъп при лютиер, защото инак се рискува чупене на инструмента. Предвид, че и смяна на част от хардуеъра е нужна за себе си реших, че искам да не се занимавам с тея глупости и си купих 7 струнни китари.  За всеки влак (освен за тира Фидосова) си има пътници. ;)

Дай някоя снимка на нъта и ключовете при 6-та и 7-ма струна. Предстои ми да се боря с 80-ки на 8-ма струна и подозирам, че няма да влязат в ключа.

От басист: 

stay-out-of-my-territory-doctor-meth-jue

Цитат: "Ако някой от вас ко**лета, свали строя под E1, ще се наложи да взема драстични мерки!"  :hysterical:

Редактирано от G.Varbanov

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Eй ся стана скандала.Върбанов мятай калкулатора :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Krassenе с какви струни ти е Schectera и видя ли много зор докато си сетнеш флойда?

10-59 свиря в Си стандарт. Зор не съм видял :) А и флойда е оригинален и никога не е разстройвал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0

Дебелите струни упражняват повече напрежение върху хедстока, който от своя страна е една от най-крехките части в китарата. Не съм лютиер, но с малко въображение или две клечки и един конец сравнен с едно въже лесно може да се добие представа за теорията. Рабира се може и да греша, защото както казах не съм лютиер. Предполагам ако питаш KD ще ти обясни по-подробно.

Редактирано от anomandrus

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.