Jump to content
Българският форум за музиканти

подьржане на грифа с напояването му на лимоново масло


TARTO

Recommended Posts

Като споменах на жената за мазането на китарата с масло, тя остана доста зачудена и попита дали няма опасност да ти потекат лигите докато свириш :D

 

Мазането на метала с масло не знам до какво би довело. Реално си е вид смазка и би трябвало да се отразява добре. Предполагам, че не би предизвикало корозия, а даже е вероятно да защитава от потта по пръстите. Вероятно затова и не ти потъмняват струните.

 

Ако под олио визираш обикновено рафинирано слънчогледово олио (това, с което се готви), то наистина гранясва, да. Няма да е офертно после грифът ти да мирише на гадно :X

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато имах китара с палисандров фретборд използвах орехи за почистването му. Купуваш си две шепи орехи, счукваш няколко, като ядките поставяш в мека памучна кърпичка (да речем за почистване на очила), и ги стриваш яко, докато пуснат масло. Тъй като пускат доста малко, за целия фретборд трябва няколко пъти да го направиш това. Като останат орехи - бухаш в едно бурканче с мед, ръгаш нарязани лимони, и ръфаш с кеф по 2-3 лъжици всеки ден, много е полезно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като намажеш грифа е хубаво да го оставиш известно време и каквото не попие значи е дошло в повече и просто го забърсваш със суха кърпа,а за струните има фаст фрет и други лубриканти на дънлоп и на доста фирми,но не мисля че тези масла стават за стурни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Тези масла" са същите - мислиш ли, че фастфрет е някаква революционна технология от НАСА? Просто едното е на Икаров и струва 3.50, другото струва 12 лв щото някой казва, че е "спешъли дезайнд фор гитарс"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали е съвсем същото, но върши работа. А за струните, не мисля че е добре да се омазват и те - възможно е маслото да проникне в оплетката на по-дебелите и да ги направи по-тежки, а едва ли се изпарява бързо като водата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, като започнат да се обсъждат цени на нещо, което аз специално като купя едно шише от 30-50 мл и му изтича срока на годност (който е по-скоро формалност на опаковката, когато говорим за минерални масла) докато го употребя, като говорим за повече от 1-2 китари.

Маслото от какъвто и да е модел се употребява по-малко и в рамките на да кажем 2 пъти годишно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ленено масло - да, но фино рафинирано, а такова (особено от магазин за художници) е скъпичко.

Колкото до попиването, твърди екзотични дървесини, като роузууд, абанос, пао феро и други са много плътни и твърди, и дори да имат пори, те не попиват почти никак.

Открил съм за себе си, че ми върши най-добра работа лимоново масло. Освен това мажа и струните с него.

Не съм забелязал да се отразява на звука, а от друга страна ги предпазва от корозия и така удължава живота им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Палисандърът не е ли в доста по-различна категория по твърдост от абаноса?

 

Аз имам ограничен опит с мазане (на палисандрови грифове), но мисля, че краткосрочно се отразява на звука, и то в не особено положителна посока. За себе си съм решил да не прибягвам особено често до това и определено не мисля, че, дори и да си му фен, има смисъл да е повече от веднъж годишно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има смисъл от по-често почистване и освежаване с масло, ако свириш често на даден инструмент. Аз тези които ползвам всекидневно ги чистя на 1-2 месеца.

Палисандъра / роузууд-а е твърдо дърво, макар да не е плътно и твърдо колкото абаноса и пао феро.

 

Не знам как мажеш фретборда, но по принцип не му е нужно много. Просто след намазването почти веднага забърсваш, без да бързаш - повърхността на фретборда вече е поела колкото е нужно.

Не е нужно да се "кисне" в масло. Идеята е след почистване от мръсотия да се освежи дървото и да се предпази от потта, която постепенно съсипва дървесината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Промяната на звука от мазане на фингърборда е една от смешните легенди. Маслото се използва за почистване на нелакирани бордове и то само при смяна на струните. Виждал съм юнаци, които го мажат през ден, без свалени струни и после се чудят защо им звучат като мърляви канапи. В музикалните магазини се продават нужните течности за почистване, това не са само масла /лимоново, бадемово/, има и още някакви почистващи съставки. Смешно е да мислиш, че ще спестиш два лева като купиш нещо от аптеката. По тая логика по-добре мажи с остатъците от плажното масло на леля ти...
Искам да споделя една процедура, която винаги правя преди мазането на борда с масло. Тук таме се намира много ситна стоманена вата за полиране на домакински съдове, един пакет стига за цял живот. С ватата излъсквам фретовете и борда, идеално премахва всякакви следи от прах и пот. Порите на дървото се отварят и мажа 2-3 пъти маслото с памучен тампон. 

  • Like 3
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Тези "специалните" съставки всички сме ги чували :) Нещо като извънземните - всички знаем, че ги има, но никой не ги е виждал. Но всеки си прави избора де :) единственото предимство на фастфрета например е, че има четчица с която си спестяваш движението "напояване на парцала" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.