-
Content Count
377 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
7
g_vayov last won the day on December 29 2019
g_vayov had the most liked content!
Community Reputation
343 ExcellentAbout g_vayov
-
Rank
Редовно навъртащ се
- Birthday 02/02/1981
Previous Fields
-
Инструмент
Китара, чат пат...
Contact Methods
-
ICQ
332556697
-
Skype
g_vayov
Profile Information
-
Gender
Male
-
Location
София
-
Interests
Електроника, музика, мотори и т.н.
-
Soundbreaking: Stories from the Cutting Edge of Recorded Music https://www.imdb.com/title/tt5359830/episodes?season=1&ref_=tt_eps_sn_1
-
Организиране на ел. компоненти - кутии/рафтове/чекмеджета/други
g_vayov replied to Baby Thomas's topic in Изработка и ремонт
И аз дълго време се мъчих с всякакви торбички, кутийки и други подобни. Купуване на части за конкретни проекти и държането им отделно също не е много удобно. След завършване на проекта остават винаги по няколко чарка дето се чудим къде да ги денем. Чекмедженца, добре. Възможните стойности обаче са твърде много, съответно и необходимите чекмедженцата ще се твърде много. Трябва удобна система за групиране. За резисторите използвам стандартния ред Е24. Реда е разделен на четири групи разположени по редовете. Множителите са по колони. Малко използваните множители (х0.1, х1, х1М) липсват. Резисторите с тези множители се поставят в крайните колони. С кондензаторите е по-сложно. Имаме три оси: стойност по реда, множител и работно напрежение. Тък като работното напрежение при керамичните SMD кондензатори не го пише, а и не може лесно да се измери, то трябва да присъства. Другия параметър кой да бъде?... Множителя е неудобен, хем е труден за ориентиране хем заради него ще се съберат много подобни кондензатори заедно. Реших да бъде стойност по реда. По този начин в еднно чекмедже ще се съберат, например: 47 pF, 470nF, 4700 uF. При такова групиране нужния ни кондензатор се намира веднага. Базиран е на реда Е12. направени са малки размествания за да излязат най-използваните стойности (1, 2.2, 3.3, 4.7) на предна линия. Дали ще е удобно времето ще покаже. Стандартния вариянт с Е12 е: 1.0-1.5; 1.8-2.7; 3.3-4.7; 5.6-8.2. С напреженията... Първата отправна точка беше: напреженията 16, 50 и 100 волта да са в отделни колони. Керамичните SMD кондензатори които използвам са с тези работни напрежения. След това към 16 добавих нисковолтовите (електролити обикновено) 10 и 6,3 волта. Една колконка за 25-35 волта. 63 отиде при 50 защото са близки. Накрая ни остана и една колона за 200 и нагоре волта. Вкъщи използвам стелажи с по-голям брой малки чекмедженца. Там подредбата изглежда така: За постоянно работно място, според мен, стелажите с чекмеджета са най-удобни. -
Вероятно знаеш, ама да си кажа. От файла за печат да изключиш всичко дето не е надпис: отвори, прорези, очертанието на панела, габарита на копчетата и т.н.
-
Аз правя следното: Начертавам лицевия панел с AutoCAD. Целта е да се фиксират размерите, отстоянията и изгледа на панела. Готовия файл се отваря с CorelDRAW. "Шлайфа" се дизайна добавят се някои дреболии, лога и други. С crd файл в ръка е много по лесно.
-
Може би тук http://forum.muzikant.org/user/3111-parni-valjak/
-
Аз използвам възможността че все още се водя ерген
-
Още едно KEITHLEY в отбора ПП Измерване на хармонични изкривявания на вградения генератор. Генератор 1kHz 3Vrms, THD до девети хармоник.
-
За сега велерчето работи идеално. Днес ми притрябва и вакуум помпа, е малко прекалих... Сдобих се с разпояваща станция ZD-8915. С първата си задача се справи отлично.
-
Тук има интересни неща по темата http://bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=94
-
Weller ама мексикански... Мексикански ама Weller... Поръчвах едни скални лампи от ТМЕ и за да си оправдая транспортните трябваше да добавя нещо... Първия ми марков поялник. Наглед изглежда като играчка. Ще видим дали ще си оправдае името.
-
Възможни са няколко ефекта от пускането със студени лампи. Поради нулевия ток през лампите в началото на пуска: Анодното напрежение е максимално, в някои случаи опасност от пробив. Напрежението върху прехвърлящите кондензатори е максимално, в някои случаи опасност от пробив. CRCRCRC... филтър формиращ няколко намаляващи напрежения за захранване на отделните стъпала няма да работи нормално. Всички стъпала ще бъдат захранени с максималното напрежение, в някои случаи опасност от пробив. Поради неравномерното загряване на катода по време на пуска: Преди пълното разгряване на катода по неговата повърхност е възможно да се образуват по-горещи зони. Поради по-малката им площ, плътността на тока ще е по-голяма от работната, а това може да доведе до ускорено износване на лампата. Общо взето голяма част от изброеното може да се предвиди по време на проектирането и да се вземат нужните мерки.
-
Може да разгледаш тук > http://www.analog.com/en/products/amplifiers/operational-amplifiers/low-power-amplifiers-1ma-amp.html#low-power-amplifiers-1ma-amp ПП Няма как да имаш еднакви декларирани входни и изходни нива при условие че схемата позволява усилване с 32dB.
-
"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели
g_vayov replied to synchu's topic in Изработка и ремонт
Гравирана двуслойна пластмаса, или само тъй ми се струва?