Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво означават термините PAD и Lead в музикалната композиция?


Recommended Posts

Здравейте на всички, много ми е интересно какво означават тези термини, които така често използваме когато се опитваме да обясним на някого как сме построили дадена композиция.А ако някой има някаква друга литература в електронен вариант на тема музикални термини ще съм му блгодарен ако я сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички, много ми е интересно какво означават тези термини, които така често използваме когато се опитваме да обясним на някого как сме построили дадена композиция.А ако някой има някаква друга литература в електронен вариант на тема музикални термини ще съм му блгодарен ако я сподели.

 

^Можеш да потърсиш "Справочник на английската терминология в популярната, танцова и джазова музика" в кн. "Български композитор" до Народния театър. В него има и други любопитни неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то хубаво да я намеря тази книжарница но не съм от София? Дали в това книжле ще има това което ме интересува: Кратък музикален речник

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Накратко и на български :)

PAD е да кажем фонова синтезаторна партия, която върви и носи като тон останалите инструментални партии. Не е задължително да е чрез синтезатор обаче!Най-често за пад използват някоя басова бленда, която обаче звучи дискретно и помага за обогатяването на вокала и другите инструменти.

Съответно

Lead е соловата партия или звукът, който изпъква пред останалите, създава основната емоционална окраска в мелодията и като основен глас често задава темата или "води песента".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

сега вече го схванах.И сега ми стана ясно какво означава, когато някой казва че всеки PAD може да стане LEAD и обратното.Благодаря ти много :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм много сигурен, че някой даде хубав и ясен отговор по темата, а този на EkspertenKolektivZ ми е малко... с извинение соц, макар че е сравнително коректен.

 

PAD - това са ефирни звуци, които се ползват за свирене на хармония (акорди), имат плътност, обикновено не изпъкват и не свирят мелодия.

 

LEAD - това за звуци, които се ползват за свирене на мелодия, в повечето случи са монофонични, т.е. с тях не може да се изсвири акорд, доста често са резки и изпъкващи, например синусоидна вълна, правоъгълен импулс и други подобни на тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.