Jump to content
Българският форум за музиканти

Пред дилема


Lans

Recommended Posts

Здравейте на всички. Хайде ЧНГ, много здраве и товрчески успехи Ви пожелавам !: )

Обръща се към всички хора с по-голям опит да помогнат. Ето каква е и дилемата:

От години не бях свири на китара по ред причини, но отново имам възможност и реших да извадя от прахта старата пушка- "Epiphone" .За мое съжаление останових, че потенциометрите са за смяна. Отделно си плачеше за смяна на прагчета и корекции. Дилемата е от финансова гледна точка, дали да я закарам на лютиер или да събер малко средства и да си купя нова? Звученето на китарата, като изключим тези проблемчета е много добро(поне за мен), а и ми е удобна. Модела е старичък от 92 година и поне аз не съм виждал много такива, но се съмнявам че мога да намеря нова ,която да ми хареса повече в ценови диапазон 300-400лв.

 

Предварително Благодаря за съветите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Инструментите гълтат пари за поддръжка. Ако я тачиш - ремонтирай я. качествените дървета заслужават. Ако е талашитка я сменяй с нова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Избърши праха от китарата, измий я хубаво с една гъба и веро и бързо я изсуши , и най-важното сложи нови струни и се опитай да оправиш интонацията и височината на струните.(има инфо във форума).

Посвири малко и сам ще разбереш дали искаш да я ремотираш или искаш нова китара.

А може и да решиш, че можеш да продължиш да живееш с любимата си китара с всичките и кусури.

 

Един потенциометър лесно се сменя , лютиерската работа обаче не е лесна затова е и скъпа .

 

А и китайските "лютиери" доста задобряха докато те нямаше и работят за без пари, така че отиди и пробвай някое китайско дърво за 200 лева , пък може да се окажеш приятно изненадан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам китара която е на 31 години, не е някой върхов модел но е Ариа произведена в Япония и в момента съм купил изцяло нав хардуер, а като сметна и работата на лютиера цената за ремонта отива към 1000 лева. За тези пари мога да си купя всяко дърво от пазара дори и Фендер нисък клас но за 13 години от както е в мен Теменужка .....така се казва китарата, съм разбрал какво може и какъв звук вади старото дърво. След два месеца ще си взема някой по читав Ибанец за да свиря метал на него но старата ми китара винаги си остава номер едно за мен.Ако си харесваш твоята я ремонтирай , а ако не те кефи я подари на някой глух музикант и си вземи нещо друго........Смяна на позиций....140 лева....потенциометри 40 лева.Прецени си нещата. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро си взех старата китара от "пълна промяна" - кърпене, шлайфане, лак, прагчета, нови (за нея :punk_guitar: ) ключове. Ще има нови потенциометри, вероятно и адаптери. Доста пари отидоха - повече, отколкото за "китайче". За нея си заслужава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте бе , хора , има Epiphon-и който са си доста добри като изработка и качество.Пък и за годините си е нормално да е леко амортизирана.

@Lans - кажи точен модел на китарата , за да получиш по-добър отговор от това , да я измиеш със гъба и веро и ако ти хареса - да я стегнеш.

 

 

:punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте бе , хора , има Epiphon-и който са си доста добри като изработка и качество.Пък и за годините си е нормално да е леко амортизирана.

@Lans - кажи точен модел на китарата , за да получиш по-добър отговор от това , да я измиеш със гъба и веро и ако ти хареса - да я стегнеш.

 

 

:punk_guitar:

Китарата е закупена от Норвегия, производство в заводите на Самик в Кореа, не е китайски. Китарата е вярна, но все пак е старичка и в момента доста трудно се свири, в смисъл че някой прагчета са поизтрити и съм вдигнал струните високо за да не дрънчат. Ето какво намерих в интернет:

 

N: S2 071681 model: s310B

Result:

Your guitar was made at the

Samick Plant, Korea

July 1992

Production Number: 1681

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко офф:

дилема е когато и двата варианта са неприемливи, т.е. не си пред дилема :punk_guitar:

 

\/

Дилема е, защото може и двата варианта да са приемливи. Не знам просто дали си заслужава да се инвестира. Нямам голям опит т.е. имал съм една Кремона и съм свирил навремето малко и на един Ибанез РГ нискък клас, който звучеше много пластмасово.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако дръвцето е готино, за под 200 лв ще получиш рефрет и нови потенциометри, така че си струва според мен. Но все пак прецени дали наистина не е някоя талашитена безчувствена дъска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако дръвцето е готино, за под 200 лв ще получиш рефрет и нови потенциометри, така че си струва според мен. Но все пак прецени дали наистина не е някоя талашитена безчувствена дъска.

:)

 

Много често тук чета за талашит-китари. Реално произвеждат ли се такива ? Аз не съм виждал. Знам че се ползва шперплат често , ама...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.