Jump to content
Българският форум за музиканти

Мигащи светлини


Recommended Posts

Здравейте!

Днес ми попаднаха два червени светодиода.

Реших да си направя с тях мигащи светлнинки . Търсих в нета опростени схеми и намерих това:

http://aes.at.ua/publ/31-1-0-173

Схемата ми се видя проста , но имам един проблем - захранването е 12волта (ако не се лъжа това е колкото един акомулатор за кола).

Искам да ви попитам дали тази схема може да со пригоди за захранване 9волта, чрез подмяна на кондензатора и резисторите .

И има ли някой от вас схема за мигащи светлини с захранване 9волта.

Благодаря ви!

 

П.П

Ивинете , знам че темата не е точно за тук!

Редактирано от balombi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не идеш на сайта на Млад конструктор и да си купиш готов кит ами се занимаваш да откриваш топлата вода .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сакън бе! с мигалка за колело, дето китаецът сигурно и микроконтролер й е ръгнал, не се учи човек :)

баломби, ако ти попадне отнякъде една лампа ecc83 предчувствам какво ще става :)

относно мигалката, тя и на 9 волта ще тръгне. въпросът е в друго: можеш ли да си обясниш защо мига диодът?

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми целта ми не е да ида до магазина и да си взема нещо готово - мисля че кефа е по-голям ако сам си го направиш.

Това , което ми трябва е едно диодче , което да мига...

Схемата от руския сайт е проста но е пригодена за 12волта....

Това , което исках да ви попитам е дали схемата от сайта може да се пригоди за захранване 9 волта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fallenblood , благодаря ти!

Колкото и смешно да ти звучи не мога да си обясна защо диода мига...

Може ли само да те питам още нещо - на схемата срещу базата на транзистора пише N.C

това значи ли че не се ползва...

Извинявай за тъпите въпроси.... не си длъжен да ми отговаряш...

Благодаря ти !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като искаш да правиш схема с мигащ светодиод, направи тази която си показал.Пробвай я на 9в.Ако ли не можеш да добавиш повдигане на напрежението.Но мисля че и на 9 в ще бачка ок :)

или нещо от тук... http://www.google.bg/#hl=bg&source=hp&...2b3eb0c6d05264d

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва не е ли сайт за музика все пак?! Мигащи диоди?! Има други форуми, а тук има и "говорилня"

 

И за да не пискаш, навремето си ги правехме с цветни крушки и стартери за луминесцентни лампи, беше супер.

 

Весела, мигаща Коледа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай , знам че форума не е за такива глупости , но все пак раздела е '' Изработка и ремонт" не '' Джем".

Весела Коледа и на теб!

 

Искам само да попитам за транзистора- срещу едното му краче (база) на схемата пише N.C какво значи това....

Благодаря!

 

Parni Valjak : Не , не мога !

Редактирано от balombi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявам се това да ти даде отговор на голяма част от въпросите.

 

Също така хубаво би било да си вземеш един учебник по електротехника и градивни елементи, за да научиш малко повече за основните концепции в бранша, както и що е това: резистор, транзистор, кондензатор, диод, светодиод.

 

Google isn't bad word, do you know? :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Младежа как тръгва с "искам сам" след някоя годинка ще почне и лампови усиватели :greenangel: ,евалата,ма трябва и четене..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може пък да иска да си го вмести някак в музиката, това си е негов проблем :greenangel:

това е изработка и ремонт на всичко, не само конкретно за инструменти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре оформена интернет публикация,

само дето това има невярно твърдение (little bit less than 9 volts) и прескачане на някои подробности (липса на верига в базовата верига), което ще доведе до грешни изводи. Пак става лавинен пробив, но по малко по-различен път.

И понеже имаше въпрос за работа на 9 волта - не, няма да работи, освен с подбор на транзистора.

Едно внимателно разглеждане на дисплея на осцилоскопа обяснява защо.

10maperdiv.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От всички възможни схеми на генератори и релета за време си си избрал най- екзотичната.

По моите разсъждения в случая транзисторът е свързан като ценер и последователно на него диод в права посока. Доколкото ми е известно прехода Е- Б пробива при ок.5 волта, а за да се отпуши и другият преход са необходими още 0.6 в, червеният светодиод пали на ок. 1.2 в, т.е. когато напрежението в/у кондензатора достигне 6.8 в диода би трябвало да светне.

Сега Валяка да каже къде бъркам, защото той каза, че на 9 волта няма да стане, а щом той казва, значи е така!

 

п.п. После ще пиша за др.Буги-то, че сега няма време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.