Jump to content
Българският форум за музиканти

Беден ли е българският език?


kolonal

Recommended Posts

Аз искам само да кажа на всеки, който смята че българският език е беден и по-специално езикът, който са говорили поколенията преди около век (понеже за това ставаше въпрос е началото на темата), да почете малко Чудомир :thumbs_up::thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 79
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^Лошото е,че повечето млади хора не четат книги,а се облъчват с чат и ТВ. :icon_shithappens:

Истински се радвам като мина рано сутрин с кучето за кафе и цигари през денонощното в квартала и видя 16-17 годишната щерка на собственика да си чете книга,вместо да гледа БТВ и други полюции.

Умно дете - направо ми дава моята марка цигари с усмивка и "Добро утро",запомнило кой какво купува..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе,малко съм в :offtopic-001: ,ама някой може ли да обясни откъде и защо се говори с умалителни,особено по селата.

примерно - кебапченцата,тараторчето,одеялцето и др.?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aa, не е само по селата...Колко граждани познавам с

”кафенце с цигарка” хихи. Майтапът на страна.Умалителните

се използват да обозначат отношение на привързаност/близост

към предмета/човека ;).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Лека добавка - една от най-характерните и отличителни черти на диалектите спрямо книжовния език е използването, основно, на само една форма. Т.е използва се, например, само пълен, само непълен член, в случая основно умалителни. Но най-вече причината е правилно посочена от кака Вяра :thumbs_up:

 

 

ПП кака Вяра - първата част на поста ти не е шега, а истина :thumbs_up:

 

И айде още и още :offtopic-001: @FFDF хората, които не четат книги доста слабо ги вълнува дали им е беден езикът. Всеки, който е чел бг произведения е напълно наясно, че езикът ни не беден ;)А хората, които пишат на англ.ез. защото българският бил беден.. знам им текстовете колко са "богати".

 

И чужденци съм чувал да казват, че езикът им беден (англ, немски - Tf?)... Разбираемо е от какво са породени подобни изказвания :greenangel:

 

Богата ли е душата на българина е въпросът, но стига :offtopic-001:

 

Малко ми е куцо как и в този раздел се пуска нещо и се бяга от темата, сега младите не четяли, гледали ТВ само, разбирам, че нещата са "свързани" с темата, но пак ми седи доста :offtopic-001:

^Мое мнение, Малине не само заради твоя пост, генерално ;)

Редактирано от buy&sell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам само да кажа на всеки, който смята че българският език е беден и по-специално езикът, който са говорили поколенията преди около век, да почете малко Чудомир

 

На къде биеш.

Аз съм чел това произведение и се забавлявах с всеки следващ разказ от него, докато в един момент осъзнах, че на практика се надсмивам на простотията на българина.За съжаление изказът в тази книга не е преувеличен.

 

С днешна дата можем да претендираме за богат книжовен език, но какъв е смисъла, като никой не го говори.

 

Народната музика не ще я коментирам, защото не я харесвам, но за лошите текстове в българската рок и поп музика не е виновен езикът, а словесната култура на автора.

 

Доказателство за това са Вапцаров, Смирненски, Ботев, ако щете и Вазов, който обаче ми идва много помпозен.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм чел това произведение и се забавлявах с всеки следващ разказ от него, докато в един момент осъзнах, че на практика се надсмивам на простотията на българина.За съжаление изказът в тази книга не е преувеличен.
Аре да не обобщаваме "българина" като некоя свирка-журнале от БТВ,хората са различни..

Вапцаров, Смирненски, Ботев сигурно са били и те прости,само дето селската крадлива сган нарекла се комунисти ги изкара техни хора :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Имам една силна теория относно това, че текстове се пишат по-лесно на английски, отколкото на български. И тя се състои в следното: имайки предвид, че голяма част от музиката е на общодостъпния английски и изискванията за рима и ритъм, в англоезичните текстове има наложени устойчиви словосъчетания и рими. Не знам дали сте забелязали, но има няколко "групи" от по 10-20 думи, които се римуват помежду си и могат да се свържат логически, затова се използват във всяка втора песен. И като ги имаш тия наложени рими в съзнанието си, защо ти е да мислиш нови?

За сравнение в българския език пример са посочените в първия пост устойчиви словосъчетания ("лудо-младо", etc.). Те са част от напевността на езика.

И не мога да не отбележа, че английско-българският ми речник (доста пълен, трябва да кажа) е доста по-малък от българския правописен. Не знам това доколко е доказателство...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам една силна теория относно това, че текстове се пишат по-лесно на английски, отколкото на български. И тя се състои в следното: имайки предвид, че голяма част от музиката е на общодостъпния английски и изискванията за рима и ритъм, в англоезичните текстове има наложени устойчиви словосъчетания и рими. Не знам дали сте забелязали, но има няколко "групи" от по 10-20 думи, които се римуват помежду си и могат да се свържат логически, затова се използват във всяка втора песен. И като ги имаш тия наложени рими в съзнанието си, защо ти е да мислиш нови?

За сравнение в българския език пример са посочените в първия пост устойчиви словосъчетания ("лудо-младо", etc.). Те са част от напевността на езика.

И не мога да не отбележа, че английско-българският ми речник (доста пълен, трябва да кажа) е доста по-малък от българския правописен. Не знам това доколко е доказателство...

Кое точно прави теорията ти "теория",при това "силна"?

Това са просто твои предположения, от които става ясно, че

1.не си "навътре" в писането на текстове на песни

2.не си наясно с комерсиалното писане, особеностите на бизнеса и зависимостта стил-тенденция-обществено поведение-стил.

Изказването ти за английско-българккия ТИ речник просто ще се направя,че не съм го прочела. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде си права, Вяра. :)

А сега, след заключенията за цялостната ми личност, моля те, дай един реален аргумент. Поне да стане дискусия, нали? Мисля, че мога да се просветя, ако съм назад с материала. :о)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, @Mr.Fotis, кви са тия глупости бе, брат!? *бахти теорията...

"И не мога да не отбележа, че английско-българският ми речник (доста пълен, трябва да кажа) е доста по-малък от българския правописен. Не знам това доколко е доказателство..."

 

^ моля!? А спрямо тълковния речник как ти е?...

 

ПП Кака Вяра :godbless::greenangel:

Редактирано от buy&sell
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням българският език е на 5-то или 6-то място по богатство, цветност и т.н.

 

Българския не е беден,но загива,новото поколение не може да пише и разговорния речник е свит..,за сметка на това се пее на английски..

Не мож прееба системата..формират се основно полуидиоти,които не знаят що е то книга,което е и целта.

 

Тук не мога как да не се съглася. Моите набори ме гледат като извънземно когато разберат, че съм чел дори една книга от задължителните по литература... Също много ме дразни, как мои съученици, претендиращи за "много знаещи и можещи" ще ми кандидатстват с медицина, право и т.н. из Германия, Англия и прочее, а всеки, ВСЕКИ час питат даскалките тази дума какво означава, онази какво означава. После се гордеят и се пъчат колко са велики пред класа, как били гледали по нешенъл джиографик някакъв филм, запомнили две изречения и вече са велики и знаещи...

 

Според мен се пее предимно на английски, защото над 90% от песните са на английски, като изключим чалгата и удивително малкото сносна българска музика. Хората до толкова са свикнали с английския, че не мислят по какъв начин да го извъртят текста на български, че да има малко повечко рима, а го обръщат на английски защото използват някакви "удивителни и яки" думички, чути по радиото, а и така показват колко са големи, че знаят английски :thumbdown:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ buy&sell :

"Сестра", моля те. :) Ако трябва да съм честна, най си обичам речника на чуждите думи, силно е поучителен.

Човек да не ви изкаже мнение, с парцалите го изяждате. Не съм нито езиковед, нито член на БАН, а само простосмъртна. Оттук нататък ще си замълча де, о всемъдри мои, не се тревожете. Memento mori, a?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А така. Дойдохме си на думата. Това е твоето мнение. Що ти трябваше да го обявяваш за "силна теория"? Във връзка с питането ти- с аргументите най-бързо ще се запознаеш ако изведеш "опорни точки" на първия си пост.;)

Заповядай-дискутирай, ще чета с интерес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.