Jump to content
Българският форум за музиканти

Ръждъ


Recommended Posts

Привет Басисти,Китаристи и Барабаняги!

Поогледах тоз раздел и само тези фамилии открих.Явно доста сте патили,защото раздела е доста пълен-нещо като древногръцки епос.Тук не открих Еол-поклонници на въздуха,дихатели и духатели,но все пак се надявам на АЛхимици... :rocker:...само да помоля Зевс да поспре да пуска,че от тока мЪ втриса...та,търся как да премахна еднЪ зИлена рЪждЪ(мръсна гад) от мойта мила лейка.

Моля без коментари за МОЙТА,щото редовно я подържам и няма пайожитини,та камо ли рЪждЪ.Щото после родината...майката...Хр.Ботев им го бе казал хубаво!

Като българин ще ви кажа предварително МИРСИ!!! :)

 

ПП.Зелено,като на настинало дете акото,май някакъв поцинкован меден окис(оксиД де)

 

....ОООО,то пълно и с електро-техници.....ТамЪн таквоз ми трябва.

Редактирано от Es KarNET
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уважаеми...Изправен съм пред апокалиптична по своята същност дилема.А именно,как да спра формирането на меден оксид по нелакираната вътрешна повърхност на саксофон,чиято история-белязана от превратностите на изпълнения с противоречиви обрати живот,няма да споделя с любознателния читател.Предполагам,нечий буден ум,дълбока душевност и необратим стремеж към красота,ще откликне на отправения апел и ще спомогне ,в най-добрия случай разбира се,премахването или поне овладяването на химичния по своята същност процес.Дълбоко съм убеден в опита и благоразположението на така уважаваните съфорумници,независимо от тяхната тясна специализация,естетически търсения и моментно емоционално състояние.

Все пак познанията ми в посока подобряване дизайна на инструмента биха били дообогатени от Вас и неименуемо ще доставят вътрешно удовлетворение както на мен самия,така и на близките ми,поверили отговорната задача да вдъхна нов живот на саксофона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей,млади надежди,браво!

Ако все пак се съмняваш какво точно да попиташ,извикай на помощ учителката по литература.

 

 

:greenangel:

 

 

...ще се разберем с младото поколение.Има надежда!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съхранявай и ползвай инструмента в среда, наситена с инертен газ и по възможност нито атом кислород.

 

 

 

Трудно си поемам въздух така. :greenangel:

Редактирано от Es KarNET
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей,млади надежди,браво!

Ако все пак се съмняваш какво точно да попиташ,извикай на помощ учителката по литература.

 

 

:greenangel:

 

 

...ще се разберем с младото поколение.Има надежда!

:hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Es KarNET, виждам, че можеш да пишеш както много зле, така и добре. Кому обаче е нужно това писане, при условие, че информацията което носи то е незначителна и трябва да се търси между редовете?

Не беше ли достатъчно да покажеш (снимаш) проблема, да го опишеш с 2 реда?

 

Ще помоля да направиш още един, надявам се успешен, опит да пишеш кратко, точно, ясно и разбираемо своя проблем. Колкото по-точен си, толкова по-малко глупости ще се пишат. Спазвай това правило, за да си доволен ти и всички останали от съществуването на този форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като поразгледах отговорите, които ми даде Гугъл за почистване на патина, останах с впечатление, че предпочитания начин е механично отстраняване, но в твоят случай май е трудно приложим! Има значение и това самият инструмент до каква степен подлежи на разглобяване без да бъде взломен и дали по тази вътрешна окислена повърхност на метала има някакво покритие или окиса е върху основния метал (за да не отстраним и покритието заедно с патината)! Иначе нещото, което ми идва на ум е да го напълниш с разтвор на лимонена киселина (лимонтузу) или да ползваш от препаратите за почистване на ютии и кафемашини, които са почти същото. Сам се сещаш, че стрелям на посоки и е добре първо да пробваш на някой инструмент, на който не държиш много, т.е. евентуален неуспех не искам да лежи на моята съвест. Сещам се за още няколко вида киселини, но те едва ли ще реагират твърде различно от лимонената, така че няма смисъл (поне за сега) да усложняваме нещата излишно.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло заглавието не е никак вярно.

Ръждата е нещо свързано с желязото .

 

незнам каква връзка има патинясването с ръждата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам понеже съм флейтист,за тея окиси няма голямо спасение.Трябва да се свалят всичките колчета и падушки и да се потопят в сребърна баня.Поне така съм чувал.Не знам какъв цвят е.Ако е жълт не знам в какво се потапят,но по принцип то самия метал корозира,зелена патина или черна трябва да се спре корозията преди да се потопи в някаква баня и да се лакира.При лакираните инструменти мисля че няма такива проблеми.Ще питам някой колега саксофонист или кларинетист за подробности и ще пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, все пак съм бил разбран.И съм благодарен :hysterical:,че изтърпяхте литературните ми инвенции.На първо време ще пробвам с лимонена киселина.

 

 

Единство,Творчество,Кисели...аааа.....Красота

Редактирано от Es KarNET
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като поразгледах отговорите, които ми даде Гугъл за почистване на патина, останах с впечатление, че предпочитания начин е механично отстраняване, но в твоят случай май е трудно приложим! Има значение и това самият инструмент до каква степен подлежи на разглобяване без да бъде взломен и дали по тази вътрешна окислена повърхност на метала има някакво покритие или окиса е върху основния метал (за да не отстраним и покритието заедно с патината)! Иначе нещото, което ми идва на ум е да го напълниш с разтвор на лимонена киселина (лимонтузу) или да ползваш от препаратите за почистване на ютии и кафемашини, които са почти същото. Сам се сещаш, че стрелям на посоки и е добре първо да пробваш на някой инструмент, на който не държиш много, т.е. евентуален неуспех не искам да лежи на моята съвест. Сещам се за още няколко вида киселини, но те едва ли ще реагират твърде различно от лимонената, така че няма смисъл (поне за сега) да усложняваме нещата излишно.

Успех!

 

Тенкс,шукар си.Знаех си,че металурзите ще знаят.Отивам да пробвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като цяло заглавието не е никак вярно.

Ръждата е нещо свързано с желязото .

 

незнам каква връзка има патинясването с ръждата...

 

Голяма, и двете неща практически са едно и също.

Разликата е в плътността, при метали като мед, цинк, олово, никел или алуминий, повърхността се покриват с тънък, плътен и устойчив оксиден слой, други метали като желязото и неговите сплави образуват също такъв слой, но рехав и лесноразрушим в дълбочина.

Процесът е известен още и като корозия на металите.

Корозията се получава в следствие взаимодействието на метала с въздуха и водата, на повърхността на метала се получава съединения, оксиди или сулфати, това е един естествен и за съжаление необратим процес.

Както вече L.K. спомена по-горе, на Луната няма да ви ръждяса инструментът, но там в баровете някакси липсва атмосвера и не си заслужава пътуването.

 

Към автора:

Единственият начин да се справиш с проблема е да държиш инструментът си сух(нещо много трудно) и чист, а и да третираш с препарати които предпазват металът от корозия. В днешно време има много продукти които вършат страхотна работа.

Не знам дали е подходящо за твоят случай, но аз ползвам например, WD-40 след което третирам със силиконов спрей.

Далеч съм от мисълта, че няма и такива тясно специализирани за духови(brass) инструменти, така като има за поистване и поддръжка на китари например.

Ако населеното място което обитаваш е с.Недан и си затруднен да провериш, то аз другата седмица, ще направя една разходка до магазини тясно свързани с "духовното" и ще проверя за препарати и цени.

 

Поздрави и успех.

 

П.П.Впрочем, кларинетът в по-голямата си част не беше ли от абанос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.