Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно вокалите в микса


Recommended Posts

Здравейте, търся съвет относно две неща:

 

1. При изпяването на вокалите използвам различни техники за създаване на динамика. Така обаче силата на изпяване е различна и в микса определени моменти изпъкват а други се губят. Интересува ме дали има някакъв plug-in за Cubase който би ми помогнал да нормализирам и изравня нивата така че да се чуват всички нюанси на изпяването.

2. В крайния микс вокалите звучат малко "извън" него. Мислех че с два reverb-а на цялостната композиция например един hall и един room гейтнати така че да не са натрапчиви би трябвало да изчистя този проблем но се оказва че не съм прав.

 

Пояснения: става въпрос за метъл музика. Използвам Cubase SX3 и Cubase 5 с Waves plug-in pack.

 

Благодаря предварително за мненията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако обработиш добре вокала - eq, компресия и т.н., ще влезе добре в микса.

Само с ривърб няма да стане, особено за метъл.

Можеш да ползваш еквилайзерите и компресорите, както от хоста, така и тези на waves, а също и rvox .

Аз например за обработка на вокали ползвам: eq, компресор, eq, компресор, ривърб и rvox-a,

в този ред - естествено с подходящите настойки, които понякога изключват някой от ефектите от веригата или добават други (deEsser например), както и в доста умерени количества:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, може би не обясних добре. На вокалните групи има компресия и EQ-та. Ривърбите за които говорех са сложени на цялостната композиция за атмосфера и са почти незабележими. Извън микса вокалите звучат добре. В микса обаче се получават гореспоменатите неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш прекалено големи разлики в различни секции от песента можеш да си направиш една автоматизация на фейдъра за ниво на вокалната група. Не би ти отнело много време , въпреки че е малко досадна игра. Но мисля , че ще ти реши проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автоматизацията даде ефект. Мина ми през акъл че така трябва да стане, но се надявах че ще има някакъв начин този процес да не се прави ръчно. Благодаря!

Остава проблема с висящите вокали които след като прибрах малко навътре звучат по-добре, но въпреки това извън микса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай една стара хватка - прати вокалите към реверба като Pre-fade Aux - и от нивото към реверба ще регулираш "дълбочината" (отдалечеността) на вокалите, а от фейдъра - "плътността" в микса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай една стара хватка - прати вокалите към реверба като Pre-fade Aux - и от нивото към реверба ще регулираш "дълбочината" (отдалечеността) на вокалите, а от фейдъра - "плътността" в микса.

същият ефект ли се получава като при реверб плъгините, които имат отделни фейдъри dry и wet? или работата е в това, че на входа на ефекта се подава по-силен или по-слаб сигнал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не съвсем - разликата е по-скоро в по-контролираните нива в микса. при описаният от мен начин може да се постигне по-точно позициониране "в дълбочина".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да опиташ и с NY компресия. Слагаш компресора като send с агресивни настройки. И после чрез pre fader регулираш нивата на суровия и компресиран сигнал

Редактирано от doc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А от агресивните настройки не се ли чува клипане? Изпробвах малко по агресивни настройки на компресора и гейта но се получава едно пукане на места. Ако сваля компресията и освободя гейта не се усеща голяма разлика. Аз съм го пробвал и преди NY метода но честно казано явно не съм много добър защото никога не успях да уцеля точния баланс на prefade-a.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намерих аудио-файла из темата. Линка да не е махнат? Иначе не се разбира за какво става дума.

 

Няма такъв файл. Става въпрос за проблем, който се случва при миксирането на определeн тип вокали (често и бас) и които не се вписват в цялостния микс.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А има и компресори, които имат mix между компресирания и входния сигнал, dry/wet mix,

и може да се направи NY компресия в без да праща сигнала на друг трак.

0709_14PSP-VintageWarmer_380.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер!! Още довечера след мачовете ще бъде изпробван плъгина.. Мерси на всички отговорили в темата!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.