Jump to content
Българският форум за музиканти

Скъсяване на разстоянието струни-гриф


Yo The Real

Recommended Posts

Искам да си сваля струните. От учителя ми разбрах, че това може да стане с навиване на тръс рода, щяхме и да го навиваме, но той излезе в отпуска. Та, това безопасно ли е, защото при миналата ми китара (страт) като разбъзиках с шестограмите при бриджа, неямаше такава разстройка. :whistle:

 

За това, ако е безопасно, моля да ми кажете с колко да въртя, а ако не е безопасно и не е толкова трудно, да кажете какво да правите. :wub:

 

Със string-thru body съм, това е китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От личен опит мога да ти кажа че е по-вероятно нищо да не излезе от опит за интервенция с тръс-рода, ако пипнеш бриджа резултата също няма да е идеален. Най-добре намери някой който може да ти направи желаните настроики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети менюалите за поддръжка и сетъп на китари и ще разбереш какво е екшън, интонация, за какво се ползва тръс рода, кога се върти той и кога други болтове и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм наясно "кога" и "как", не знама обаче колко точно. Както казах, при бриджа веднъж съм пипал и китарата много фалшивееше. Въобще, заслужава ли си да пробвам сам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами, по-горе не случайно изредиха и екшън, и инотниране - като фалшивее, настройвате го. А с тръс рода моят личен съвет е по-кротко да го даваш без професионално съдействие (то и в наръчниците така пише де ...).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От личен опит мога да ти кажа че е по-вероятно нищо да не излезе от опит за интервенция с тръс-рода, ако пипнеш бриджа резултата също няма да е идеален. Най-добре намери някой който може да ти направи желаните настроики.

 

Е какво "друго" може да пипне този някой, освен тръс-рода и бриджа? Освен да извади вълшебна пръчка, или да подшушне тайната парола, тъй че китарата сама да се нагласи, не виждам друго за пипане тук...

 

Yo The Real, неволята учи. Като ти се разстрои китарата - пак ще си я настроиш. Само помни - с малки стъпки. Тръс род-а се върти с около четвърт оборот в желаната посока(може и половин оборот, ако се считаш за авантюрист :) ). После настройваш китарата, пиеш една кола за 15-тина минути и проверяваш резултата.

 

Наклонът на грифа се счита за идеален когато - натискаш 6-та струна на 1-во и 12-то прагче(едновременно) и гледаш разстоянието, което остава м/у струната и 7-мо прагче. Трябва да са съвсем леко отлепени едно от друго(колкото да мине лист хартия).

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре де прав си, при болт-он може да се подложи карт-он :hysterical:

 

п.с. ако се стига до такива манипулации, по добре да се смени нъта с по-нисък, отколкото да се импровизира с разни подвирания на трески, картони, шайби и т.н. вандалски прояви;

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.. видимо и ти измисли решение .. смяна на нът ... а като гледам и на този няма да му навреди да се поизтъни в крайщата,че да пада до по- нисичко (ако се стигне до там)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е какво "друго" може да пипне този някой, освен тръс-рода и бриджа? Освен да извади вълшебна пръчка, или да подшушне тайната парола, тъй че китарата сама да се нагласи, не виждам друго за пипане тук...

 

:hysterical: Е, ако трябва да бъдем съвсем точни, има и китари(като моята ямаха например) с height-adjustable locking nut, което ще рече, че мога да си настройвам височината на нъта откъм дебелите и отделно откъм тънките струни, което допълнително помага да се нагласи прецизно акшъна. Обаче си прав - основните механизми, които имат най-голямо влияние при настройката му си остават тръс-рода и бриджа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D то си е измислено отдавна :hysterical:

 

аз бих направил следното:

 

1. избирам с какви струни ще свиря (става въпрос за дебелината);

2. настройвам ги в окончателна тоналност (която не се пипа после) - това включва и настройка на инотацията на китарата при седлата на бриджа;

3. слагам каподастър на първо прагче;

4. настройвам тръс-рода според желанието и възможностите*;

* - определящо за възможностите е съответния клас на инструмента;

5. ако остане някоя позиция да дрънчи не се пили, а се начуква с дървен чук :) ;

6. ако останат повече позиции - тръс-рода се връща докато се избистрят тоновете;

7. каподастъра се сваля и нъта се изпилва, като степента се определя от разстоянието спрямо първо прагче;

 

дано да съм бил полезен

 

п.с. ако автора не е правил това преди, по-добре да потърси помощ от по-вещо лице;

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.