Jump to content
Българският форум за музиканти

1-ва и 2-ра струна се късат често


Unchained

Recommended Posts

Мисля си, че може да е от неправилна настройка или нещо от тремоло системата, но възможно ли да е просто от самите струни? Използвам Elixir 9-46 в стандартен строй Ми на китара Ibanez GRG170DX. Навивам ги със заключване по

начин. Винаги се късат от едно и също място - от моста, топченцето и малка част(около 3-4см) от струната. Последния път даже съсвем внимателно направих бенд на втора и струната се скъса от същото място. Под често имам предвид около месец свирене, което не е чак толкова често, но и не е нормално . Всъщност втора струна ми се къса за първи път, а първата вече го е правила три пъти(пак през месец долу-горе), но "симптомът" е един и същ и затова ги слагам под общ знаменател. Можем ли да направим нещо по въпроса? Благодаря предварително.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oт струните не е със сигурност.Провери целия път на струните, вероятно има не добре обработено ръбче.При мен , примерно, дупката на единият ключ имаше остро ръбче...След като я изпилих с много малка и фина пила, проблема изчезна.Успех. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бих си помислил така, ама след като ми се скъса и втората, силно се съмнявам да е от това. Утре все пак ще проверя, но вече ще слагам 10-ки. Струва ми се, че останалите не се късат, просто защото са по-дебели, а не заради това, че едно единствено магаренце ще има проблем с ръбчета. Струната се къса точно оттам, където е леко пречупена от самото седло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нужда да минаваш на по-дебели струни, ако има проблем със седлото, пак ще се скъсат.

По добре го провери дали няма ръбче и го изпили и шлайфай, тогава ще се оправи проблема с късането.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като свирех преди време, редовно късах 1-ва струна. И не само на една китара. Накрая даже вече почти спрях да огъвам 1-ва струна. Максимум до полутон огъвах (по нататък се късаше, не знам защо).Когато ми се налагаше да огъвам 1-ва струна, изсвирвах съответния тон по високо на в-ра струна (съответно и подготвителните за него тонове, за да ми е по лесно).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз имам подобен проблем (при мен се къса главно 5та и 4та). Определено минаването към по-дебели струни не решава този проблем :whistle: М момента съм с 12ки и все още се късат въпреки опитите ми да премахна острите части от седлата. Пробва със лютиер, ако не се получи. :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами проверих ги и... нямаше дефектни ръбчета. Всички седла са едни и същи, сега не знам дали фабрично имат някакъв проблем, но това хич не ми се вярва. Просто е най-вероятно от задкитарното устройство и настройката да идва проблема. Така или иначе щях да минавам към 10-ки и сега вече съм с тях. Малко отпуснах пружините на тремоло системата, бяха максимално стегнати, тъй като ръчката не се използва, и така я карах от съображение да не се разстройва китарата. Но се досетих да ги отпусна, така че мостът пак да си опира на тялото, ама да не са прекалено опънати. И така... други промени не съм правил, освен че барнах малко екшъна, но това едва ли има значение.

За хората от предните коментари - доколкото разбрирам, не искам да ви стряскам, но при вас май е доста по-сложен проблемът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3030243677551104791281032453vSG7HlxOsSdWhPDU8ZaE.JPG

Тва за тия дето много скачат на ръчката..,при Ибанците не знам как е,ма не е зле да се научите да свирите с атака,но не хамалски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, аз съм свирил от Орфей през Скуайър до Фендер и никога не съм късал струна, за разлика от повечето ми познати,значение има най-вече хардуера, сетъпа на китарата и начина на свирене и както каза Hillbilly свирете с атака но не хамалски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля, че като свиря, не свиря по хамалски отколкото ситуацията го налага. А и няма начин да направиш бенд от два тона на първа струна, без да я опънеш всъщност. Факт е, че китарите късат струни най вече заради лошото качество на хардуера или неправомерно стари струни. Също е факт, че откакто сложих Графтек, не мога да скъсам струна зорлем

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, аз по принцип си я кътам китарката много, рядко изтрещявам до прекалена степен. :) Последния път се скъса, докато си свирих едвам едно тихо солце, тъкмо взех внимателно да бендвам до цял тон и в този момент струната ме секна! Тези магаренца със сигурност ще вършат работа, ама си заслужава да са върху качествен музикален инструмент, а не на моето евтино полудърво. И явно ще трябва да се примиря с това, което имам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все си мисля, че като свиря, не свиря по хамалски отколкото ситуацията го налага. А и няма начин да направиш бенд от два тона на първа струна, без да я опънеш всъщност. Факт е, че китарите късат струни най вече заради лошото качество на хардуера или неправомерно стари струни. Също е факт, че откакто сложих Графтек, не мога да скъсам струна зорлем

Е това за мен е правилното мнение по въпроса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.