Jump to content
Българският форум за музиканти

Навързване на ефекти в чейн


Recommended Posts

...извинявам се ако вече е имало такава тема...явно съм я проспал...а и търсачката на форума не ми помогна...ако е имало такава тема вече сега е момента някой да ме затапи поствайки линк и да приключим с темата...ако ли не...моля компетентните съфорумци да дадат някое и друго мнение с разяснение как е правилно да се навръзват ефектите и защо...по-специално най-основните ефекти поставени в предполагаемата ситуация да имаме:

 

Ривърб/Дилей/Хорус/ Фленджър/Уа Педал/Драйв камионче/Нойз Гейт/Преамп (ефект луп) Пауарамп/ и тунер за десерт

 

...та представете си сега че го имате всичкото това на куп с една кошница кабели и искате да се навърже по най-оптималния начин...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Батко ти ме разби..каква търссачка, кви 5лв, ти на какво си като търсиш или спиш бе мен???? Темата е на 1ва страница 4-5 теми под твоята :D

А иначе според мен няма неправилна подрредба, всичко зависи какъв звук/ефект искаш да извлечеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@preIbanez - странно че ти задаваш такъв въпрос, най-вероятно си "сверяваш часовника" от любопитство :D

 

... аз бих добавил към въпроса ти още една опция: FRONT LINE или SEND/RETURN?

Например аз бих боднал WAH WAH във FRONT INPUT буксата (т.е. преди предусилвателя), но предполагам по съвсем различен начин би се държал непосредствено преди крайното стъпало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Батко ти ме разби..каква търссачка, кви 5лв, ти на какво си като търсиш или спиш бе мен???? Темата е на 1ва страница 4-5 теми под твоята :D

А иначе според мен няма неправилна подрредба, всичко зависи какъв звук/ефект искаш да извлечеш.

 

...темата по-надолу е за това кой какъв му е чейна...а не как е правилно да се свързват ефектите и защо......но и иначе да беше можеше просто да подредиш ефектите преди да обиждаш и да правиш клиширани генерални обобщения...и наистина си сверявам часовника...

 

...аз лично бих ги подредил така...

 

Уа Педал>Тунер>Нойз Гейт>Драйв(бустер)>Преамп(сенд)>Ривърб>Дилей>Хорус>Фленджър>Пауърамп(ритърн)...ако приемем лупа за сериен и

 

Уа Педал>Тунер>Нойз Гейт>Драйв(бустер)>Ривърб>Дилей>Хорус>Фленджър>Преамп>Пауърамп...ако приемем лупа за паралелен

 

...че правилна подредба няма...няма...ама ако все пак се подредят така...

 

Ривърб>Дилей>Хорус>Фленджър>Нойз Гейт>Драйв>Преамп(сенд)>Уа Педал>Тунер>Пауърамп(ритърн)

 

...едва ли ще е много хубаво...

Редактирано от preIbanez
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен нойз гейта трябва да ти е в Send return-след хорусите и фленджера,но преди дилея за сериен лууп.В този ред на мисли модулационните ефекти са преди дилея.Но не мисля че има "правилна" подредба-аз доста пъти съм слагал Уа педал след драйва и ми звучи добре.Трябва да си използваме ушите...

Редактирано от serengeti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При мен е така:

Аз използвам ISP Noise Reduction Gstring с 3 независими канала.

- 1 канал на ISP влиза кабела от самата китара

- 2 канал на ISP реда е следния: тунер korg, wah - wah, Ibanez ts9dx, xotic BB preamp input в лампова глава

- 3 канал на ISP хорус, дилей, send/return на усилвателя и обратно в ISP

 

 

Не ме бива много в обясненията дано се разбере. На мен лично по добре ми звучи дилея да е накрая след хоруса.

Редактирано от niki_jem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До автора - къде съм те обидил не знам... ти си чувствиттелен ...

За подредбата - аз ти казах, че няма "грешна" - кво по дявола значи това??? Просто звукът който излиза ще е различен, за мен грешен начин би бил такъв, който да щави някой ефект или да не дава да работи един или повече ефекти... Такава баница не съм пробвал до сега, има грешен инпут на ефект, тогава да, примерно ако ефектът ти има вход за футсуич или експрешън педал и вкараш в него кабел ефект->ефект няма да стане, така ок, но иначе...

И в крайна сметка сте ми много интересни с тия теми бе хора... Ти имаш ли ги тези педали??? Ако ги имаш, ми вземи седни, навържи ги и, мести, пробвай и накрая ще намериш най-доброто звучене за твоите уши, кво си пуснал цяла тема.. а и не си ли чел тука теми... най-вероятно ще стане мазало както и в другите и не знам ква ти е ползата. Относно темата, която ти показах, която ти отхвръляш, ми батко там всеки си е казал chain-a - е?? мислиш ли, че някой е показал "грешна подредба" Аз я прегледах темата по диагоналната система, но съм сигурен, че тези ефекти, за които ти питаш се срещат в темата, не са от най-рядките :thumbs_up:

Успех и сори, че няма да ти дам мнение как да си ги вържеш, но повярвай ми за твое добро го правя.. Защо ли!? Ми, много хора когато ми видят подредбата и викат ти не си в час брат... всъщност съм си в час и начина, по който са подредени ми върши най-добре работа :thumbs_up:

Затова сам с опити ще стигнеш до целта си най-добре колега :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами точно защото няма оптимален начин, темата реално е "как си подреждате ефектите. И точно за това другата тема и тази са еднакви, тъй като аз сега като напиша моя оптимален начин, ще се види че много се различава от твоя. :thumbs_up:

 

 

Има някои, така да се каже основни идеи кое НЕ, но пак, може някой да ги направи тези НЕ неща и да излезе добре! Примерно, дилейа да бъде първи във веригата, обикновено става мазало, затова е по-оптимално....кхъм... ако може така да се каже, да е по-накрая.

 

Аз по принцип бих ги вързал като започвам с Уа-то, Нойза ще е след кривящата стъпка, дилей и хорус в сенд и ретърн.

 

Предпочитам дилей първи и после хорус, така получавам повече обем, защото първо чистия ми сигнал се повтаря и после всяко повторение получава хорус. От време на време, правя обратното, но рядко - първо хорус, после дилей. Така вече хорусния сигнал се повтаря и ми е доста по-мътно.

 

По същата причина слагам уа преди дист, а не обратното, макар че и така става. Тогава Уа-то е по-експресивно, но не всяко Уа върви с всеки дист, дори бих казал, че май само веднъж получих задоволителен звук

 

Нойз гейт не се слага след дилей и ривърби и други модулционни ефекти ПО ПРИНЦИП, защото той ще ги ореже, та това може и да не е толкоз оптимално... ма пак, всеки както го иска.

Една от причините за гаден звук предполагам е импендансите между ефектите. Всеки има определен изход и вход и е добре да са в прогресивна подредба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guitar -> Wah -> Gate -> Volume -> Drive / Boost -> Amp

Send -> Chorus -> Flanger > Phaser -> Delay -> Return

Усилвател с пружинен ревърб за да не е в чейна :thumbs_up:

Само нойз редъкшъна не мога да го позиционирам , не съм боравил с такова чудо на камионче/товарно влакче и други хардуерни подобни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Нойз гейт не се слага след дилей и ривърби и други модулционни ефекти ПО ПРИНЦИП, защото той ще ги ореже

 

Колега, където и да се сложи noise gate, той "ПО ПРИНЦИП" си орязва. ;)

Аз не го харесвам, но в процесори съм "слагал по-малко" и от него.

Мод ефектите обикновено също вкарват едно специфично "свистене", особено при захранване с траф.

 

Според мен, при хубави кабели и добре екранирана китара, няма нужда от нойс гейт.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При презумпция за сериен лууп (паралелният по принцип е нещо, което не проумявам) бих пробвал следното:

 

Тунер -> Уа -> Драйв -> Преамп -(send)> Фленджър -> Хорус -> Дилей -> Ривърб -> Нойз Гейт -(return)> Пауърамп.

 

Интерес въпрос, на който в момента нещо блокирах, е къде стои ноиз гейтът, ако луупът е on/off switchable, така че да дейста и при изключен лууп ... между апаратурата и PA? Във всеки случай обаче преди преампа май не бих го сложил.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между сериен и паралелен лууп е елементарна:

- При серийния сигнала влиза в луупа, обработва се и се изплюва процеснат на изхода;

- При паралелния се сплитва сигнала, "половината" се обработва в лууп-а и след това се връща към оригиналния, като има копче за левъла му (колко от процеснатия да добавиш).

Трудно е да се каже кой е по-добър, зависи какъв АМР и ефект имаш, а и някои ефекти не работят перфектно с определен тип луупове. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз не виждам приложение на паралелия лууп, при положение, че всеки ефект притежава опцийте FEEDBACK, INTENSITY и DEPTH (разбира се това са условни наименования на функциите, в случая е важно предназначението им) и винаги може да се зададе по-прецизно какъв процент от сигнала да бъде модулиран.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нойз гейт не се слага след дилей и ривърби и други модулционни ефекти ПО ПРИНЦИП, защото той ще ги ореже

 

Колега, където и да се сложи noise gate, той "ПО ПРИНЦИП" си орязва. ;)

 

Под орязва, имам предвид, че орязва дилея. Ако сложиш нойза след дилея и сложиш тих дилей, а набичен нойз, може просто дилея да не го и чуваш :hysterical: Надявам се сега разбра какво имам предвид. Ако го сложиш преди дилея, няма да ти ореже дилея. А може да се ползва за да спре шума от усилвателя, който мене примерно МНОГО ме дразни, много ги кефи.

 

А идеята на паралелния е, че ти остава чистия сигнал, може да не искаш част от сигнала да минава през ефекта, но никое копче рейт или интензити няма да ти помогне. Може да искаш пък обратното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата между сериен и паралелен лууп е елементарна:

- При серийния сигнала влиза в луупа, обработва се и се изплюва процеснат на изхода;

- При паралелния се сплитва сигнала, "половината" се обработва в лууп-а и след това се връща към оригиналния, като има копче за левъла му (колко от процеснатия да добавиш).

Трудно е да се каже кой е по-добър, зависи какъв АМР и ефект имаш, а и някои ефекти не работят перфектно с определен тип луупове. :hysterical:

;) Браво колега,много простичко си го обяснил! Наистина зависи от ампа и ефектите - само проба може да покаже кое е "по-добро". Аз затова и не виждам смисъл да се пускат такива теми, вместо да се седне и да се изпробва :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.