Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем


zigi

Recommended Posts

Тъй като админите ме мъмрят че не използвам търсачката, аз този път обстойно търсих, но не намерих такава тема. До дук с офтопика.

 

Проблема ми е следния: самоук съм, но в началото реших, че кутрето няма да ми трябва при свъренето с лявата ръка. Сега при някои песни ми е много трудно да съумя да се науча да свиря с кутрето. Някой да е имал същия проблем и да знае как мога да го оправя защото се мъча от 2-3 дни?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега, има много велики китаристи, които почти не си използват кутрето.. (макар че в момента не се сещам за нито един, ама ги има ХАХА :P:P;) ). Например Алекси Лаихо, Ингви и т.н. като се качат над 12то прагче позлват само първите 3 пръста... (честно казано и на мен така ми е доста удобно за някои неща) Обаче си е важно да се научиш да ползваш кутрето, след време като напреднеш ще видиш как те ограничава това с 3те пръста... А и арпежи с 3 пръста - забрави... Затова, както каза Fender_str, свири гами и се научи да си ползваш кутрето, защото е важно! Иначе за това с безименния - ами да - проблем е... Явно постановката ти е неправилна, не забравяй, че трябва да натискаш струната с възглавничките (върха) на пръстите си. А и още нещо, има разни интересни тапинги и хроматики, дето няма как да ги изсвириш само с 3 пръста от чисто физична гледна точка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе повтарям досега казаното ама практика му е майката че и бащата.Аз имах такъв проблем ама то беше в началото и си го оправих бързо.Според мен такива работи не трябва да ни притесняват толкова.В смисъл според мен на човек не му трябва един месец или дори една година да свири яко на китара.За това са нужни години практика и не става ей тъй.Предполагам че не казах нищо ново...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледай сега... Примерно имаш да изсвириш ей тва:

 

|-----------------------------------------|

|-----------------------------------------|

|-------------------------------9-11-12-|

|---------------------9-11-12-----------|

|-----------9-10-12---------------------|

|-9-10-12-------------------------------|

 

Като пръстовки можеш да го фанеш ей така:

 

1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3

 

или

 

1 2 4 1 2 4 1 3 4 1 3 4

 

(за да няма неясни неща 1 - показалец; 2 - среден; 3 - безименен; 4 - кутре )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

!!!Кутрето!!! е един от пръстите ,с които се свирят позиции.. Позицията обхваща 4 прагчета и съответно всеки пръст си "има" прагче..:]] (дано въведението не изглежда тъпо ,но явно някой имат нужда):)

 

Когато аз започнах да свиря, един пич ми показа мнн просто и ефективно нещо ,което всеки трябва да свири правилно ,за да се научи на правилна пръстовка ,та

мажорна позиция и минорна позиция :

 

например : СОЛ ( пръстовките важат за всяко прагче)

мажорна позиция :

--------------------------------------

--------------2(1)-4(3)-5(4)----------------------

--------2(1)-3(2)-5(4)----------------------------

----3(1)-5(4)--------------------------------

минорна :

--------------------------------------

----------------3(1)-5(3)--------------------

----------3(1)-5(3)-6(4)------------------------

----3(1)-5(3)-6(4)-------------------------------

 

цифрите извън скобите са номерата на прагчето ,

цифрите в скоби са номера на пръстите :

(1) - показалец , (2) - среден, (3) - безименен , (4) - кутре!!!

 

Пък и когато свириш на бас е важно да си разтеглив:)) :nono:

Редактирано от flipknotic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А междо другото тъй и тъй сте нафлоодили темата я ми кажете от къде мога да си намеря такива урочета подобни за кутрето щото само интернет имам и сам гледал по таблатури до сега? :nono:

 

Е мерси предварително. Междо другото тоя урок беше мн добре с

 

-------------------------------------------

-------------------------------------------

---------------------------------9-10-12-

----------------------9-10-12------------

-----------9-10-12-----------------------

-9-10-12---------------------------------

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споменавам ли един мой любим и предполагам всекиму познат урок - Rock disciplines на батко Джон. там също се набляга на кутренцето :nono:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споменавам ли един мой любим и предполагам всекиму познат урок - Rock disciplines на батко Джон. там също се набляга на кутренцето :nono:

Да, и особено упражненията за загряване в началото, където се разтягат пръстите на лявата ръка.

 

Също има едно, което съм виждал да се казва "The Spider". Свириш хроматично с 4-те пръста (примерно 5-6-7-8 с 1-ви, 2-ри, 3-ти и 4-ти пръст), като започваш от 6-та струна надолу към 1-ва струна. Особеното е, че когато си сложиш пръста на съответното прагче, не го вдигаш, докато не му дойде реда на следващата струна. Тоест, когато изсвириш 4-те позиции на 6-та струна, преместваш само показалеца на 5-та (останалите остават върху прагчетата на 6-та), след това преместваш средния (като показалеца остава там, където е) и т.н. Полезно е за да се научиш да не си вдигаш много кутрето от грифа.

Това го видях в една книга - нещо от рода на Rock Guitar Secrets на ПДФ

 

Също и Jamey Andreas - Principles of Correct Practice for Guitar ще е полезна.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, изтрихте ми готиния пост .............еееееееееехехе

 

Най-добре за моето кутре е легато до откат, с непрекъснати смени 2-4, 3-4.

 

Може и 69!

Аре

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре за моето кутре е легато до откат, с непрекъснати смени 2-4, 3-4.

подкрепям напълно това мнение :D

в спиид килс на Майк Анджело(за кой ли път вече я споменавам тази школа :) ) има едно прекрасно упражнение насочено точно към кутрето, с него аз доста си го подсилих :D

бе яко упражнения и т'ва е :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо по-лесно. Като за начало доста помага - свири 5-ци с първи и 4-ти пръст (показалец и кутре). Нещо такова:

5ths.gif

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.