Jump to content
Българският форум за музиканти

Често задавани въпроси за китарата


Dilian Nedev

Recommended Posts

Искам да си купя електрическа китара :

 

До 300 лв. -> Някоя запазена китара на старо , Squier , Peavey …

До 500 лв. -> Yamaha , стар Jackson , Ibanez ...

До 1000 лв. -> Каквато си харесаш ...

 

Какво ще ми трябва ???

Китара , усилвател , кабели , ефекти , перца , колан за китарата .

 

Какви ефекти да си взема :

 

Ако предпочитате аналоговия вариант – BOSS , Digitech , Ibanez SampleTanks , Behringer (ако не разполагате с много пари) .

 

Ако ли не – дигиталните ефекти също не са за изхвърляне – Zoom , Behringer V-Amp , POD ( „малко” е скъпичък) .

 

 

Как звучи всеки ефект ?

Chorus ТУК

Delay ТУК

Distortion ТУК

Overdrive ТУК

Phaser ТУК

Flanger ТУК

Tremolo ТУК

 

Това са само основните ефекти . Като се правят комбинации между тях , се получават други .

 

( всички са записвани с Behringer V-Amp II )

 

Какво е Amp & Cabinet Simulation ???

Това е симулация на звука , който се получава от (най-често ламповите) китарни усилватели – Marshall , VOX , Roland , Mesa и др.

 

Какви струни да ползвам ???

Накои препоръчват да се започне с тънки (0.09) , за да не боли много  , други препоръчват да се почне с по-дебели (0.11) , за да свикне ръката .

 

Каква е разликата между Hambucker и Single-Coil адаптер .

Hambucker имат по-нисък шум , но звука им не е толкова реалистичен , докато при Single-Coil адаптерите , звука има по-приятен/звънлив звук .

 

Айде сега всеки , който задава подобни въпроси да види тука първо .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Добра идея е такава тема, ама нещо има дупки в нея - примерно аз digitech бих ги сложил и при цифровите ефекти, а и не е лошо да се даде и малко материал за акустичните китарки и т.н. Може да компилирам нещо по въпроса ако ми остане време някой път...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има вече такава тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1406&st=0

 

п.п. дебелината на струните не е за "тренировка на ръцете", има значение за звука най-вече (тренировката на пръстите си е бонус)...

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За акустичната китара ...

 

Каква китара да си взема (като марка) ?

 

Предпочитаните марки от повечето хора са Washburn , Stagg , Ibanez .

Ibanez - може да се намери най-вече в Благоевград (Музикален център Икономов)

WashBurn , Stagg - Фактор , xxxx

 

Ако сте , така да се каже , само любител - може да се намери до 100 лв. Кремона/Орфей . Не са за подценяване.

 

Найлонови или метални струни ???

По-добър (както някъде пишеше "металичен") звук имат металните , но са по-трудни за начинаещи . Ако сте се насочили към класически изпълнения - найлоновите струни са идеални .

 

Как се озвучава акустичната китара ???

Ако тя си няма адаптер , най-добрия вариант е микрофона (то май няма друг) .

 

За настройването ???

Или чрез микрофон в компютъра , където да изполвате софтуерен тунер , или примерно , тунерите на KORG са с вградено микрофонче и са просто идеални .

Аз имам KORG GA-30 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има вече такава тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=1406&st=0

 

п.п. дебелината на струните не е за "тренировка на ръцете", има значение за звука най-вече (тренировката на пръстите си е бонус)...

Точно тая тема я разгледах , някои неща ги няма ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен да се направи така - като влизаш в менюто за нова тема - най-отгоре ти излиза огромен надпис

ПРОЧЕТИ ПЪРВО ВАЖНИТЕ ТЕМИ !!! АКО НЕ СИ ПОЛУЧИЛ ОТГОВОР НА ВЪПРОСА СИ - ТОГАВА СЕ ВЪРНИ ТУК !!! ИНАЧЕ ЩЕ ИМА НАКАЗАНИЯ !!!

 

 

:blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз предлагам(ако опциите на форума го позволяват де), всеки ново-регистрирал се да получава лично съобщение, с линк към темата и обяснение за какво ще му помогне, нещо както мейл сървърите пращат на новите си потребители "добре дошли...дрън дрън"

 

другия вариант колегата Рокмен го каза...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз предлагам(ако опциите на форума го позволяват де), всеки ново-регистрирал се да получава лично съобщение, с линк към темата и обяснение за какво ще му помогне, нещо както мейл сървърите пращат на новите си потребители "добре дошли...дрън дрън"

 

другия вариант колегата Рокмен го каза...

Да , ама няма да ти помогне това , ако си басист , затова по-добре в различните раздели , различно съобщение ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип и сега с важните теми не е лошо, просто да бяха по-добре изградени...

В какъв смисъл по-добре изградени ???

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай да се остави едната тема или 2те слети на ВАЖНО и д си седят там защото са полезни...

а по другата тема - абе само аз ли си настройвам по слух китарата?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В такъв случай да се остави едната тема или 2те слети на ВАЖНО и д си седят там защото са полезни...

а по другата тема - абе само аз ли си настройвам по слух китарата?

Не си сам , спокойно ... Но е препоръчително да се ползва тунер , защото ти , примерно , не можеш да усетиш ±2 Cents...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.