Jump to content
Българският форум за музиканти

за акордите


Recommended Posts

Това е явно някаква българска терминология и нова българска система измислена в периода между 1945 и 1989 година. От времето на категоризациите.....

 

Живял съм през въпросното време (признат грях) и съм минал през всичките категории, но 'жанрови задачи' никой не ми е задавал !?!

 

Ако се хванем за думата 'жанрова', може да се има предвид хармонизация на мелодия с придържане към хармоничните особености на дадения жанр? (Наивно май търся логика дето я няма - тая версия не казва нищо за дробите)...

 

От друга страна, истината е често по-тривиална от въображението ни: може пък да си е просто басов тон, както често се изписва в буквена хармония. Може само наклона на дробната чертичка да ни заблуждава (но той е от форумния web-формат) и споменаването на (суб)доминанти разни.. пък то да си е едно тривиално F/C (фа мажор с до в баса)?... :hysterical:

 

Абе - я да влезе тоя професор да си обясни задачата тука! Какво само мъчи момичето?!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че не съм се нагледал на некомпетентни преподаватели, обаче без да искам да обиждам и обвинявам, защо ли си мисля, че студентката може би не е внимавала достатъчно? :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакам с нетърпение да разбера каква е тази недомислица "жанрови задачи". Не бих се учудил, ако у нас вече се пльоскат термини без много съобразяване с думите. И без това езиковата култура в страната е с отрицателни нива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ха-ха-ха, кошмар! :icon_shithappens:

Жанрови да не е синоним на шлагерни, шлагерна песен, някаква такава асоциация.

Според мен явно става дума за хармонизация на мелодия, където да се използват различни топове хармонични обръщения, а вероятно и мелодични, но с този запис е чиста подигравка и явно затова настъпва объркване дори у форумните корифеи по темата. Няма как :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната година от курса ми по хармония и полифония (там двете дисциплина бяха общо взето слети в едно) изпита ми се състоеше в това да напиша това, което французите наричат "pastiche"

 

pastiche

m. (it. pasticcio “pâté”, lat. pop. °pasticium)

1. художествено произведение, създадено по чужд маниер и стил; подражание;

2. музикално произведение, съставено от части, взети от различни композитори; китка.

 

което всъщност е упражнение по стил и е било използвано от много именити композитори. "Пулчинела" на Стравински е такава творба, основана на непубликувани партитури на Перголези. Има определени съмнения относно авторството на Перголези, но това е друга история.

 

Не знам дали същото се има в предвид "жанрова задача"....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

^Наскоро разбрах, че по едно време специалността пеене в ДМА се е казвала "Вокално пеене"hysterical.gif

Та може някой от възпитаниците на ДМА да е попадал и на жанрови задачи.

И на мен ми стана интересно какво ще рече този термин...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно нещо като се обясни 10 пъти става съвсем различно нещо а не дай си боже да се разбере погрешно ... това същото нещо става 2-3-5-19 неща кое от кое по-сложни... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.