Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво да използвам за ориентир на грифа


ves_es

Recommended Posts

Здравейте купих си акустична китара но тя няма точици или нещо на позициите за да ме ориентира на кой тон съм стъпил. Как да си реша проблема ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не се пробваш да сириш без тях? Не е особено трудно. Така или така като напреднеш няма да ти трябват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^с това не съм съгласен. напреднал или не точките помагат. не случайно ги има.

 

по темата - не знам, пробвай да импровизираш. може да сложиш точки отстрани на грифа, а не отгоре.

Редактирано от noflip
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стикери с тази цел се продават из музикалните магазини и ибей ако не се лъжа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз на акустичната си направих точици отстрани на грифа с химикал (евтина акустина, дишайте спокойно :headbang: ), така нито се вижда, нито е грозно. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^с това не съм съгласен. напреднал или не точките помагат. не случайно ги има.

 

по темата - не знам, пробвай да импровизираш. може да сложиш точки отстрани на грифа, а не отгоре.

 

 

Ами както често се случва с категоричните мнение, по скоро ти не си прав :) . Класическите китари нямат точки ( отстрани на грифа имат 2 или 3 някой път, но на самия гриф не ), а класическите китаристи, свирят най много по ноти и най много им трябват точки по твоята логика. Ако си напреднал (по начина по който аз го разбирам, не знам ти какво имаш предвид) знаеш къде са тоновете без да си гледаш грифа. Иначе , определено, точките наистина помагат докато се учим.

 

На класическата си китара едно време, лепях от горната страна мънички парченца от тиксо за ориентир, хубавото на това е , че винаги можем да ги махнем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е, разбира се, малко генерализирах моето мнение. това което исках да кажа е, че поне ориентир на 5то и 12то прагче трябва да има. и аз вече горе долу знам тоновете по грифа (ако спра да сменям настройки през седмица може и да ги науча до дупка), но тук проблема не е до това дали някой знае или не кой тон е на 6та струна, 3то прагче, ами то това човек бързо да се ориентира кое точно е 4, 7, 12(най-вече) прагче. не е яко ако знаеш кой тон удряш на 12-то, а ти удариш 11-то без да искаш и осереш песента. при мен това поне е проблем засега.

относно израза "напреднал" - не се смятам за такъв, просто визирах предния пост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като свирих на фретлеса нямах точки, нито белязки по грифа. Имах отгоре. Беше ми трудно да се ориентирам от 12 прагче нагоре по тънките струни и за това си направих белязки с перманентен маркер. Той рано или късно ще се изтрие, но поне не дразни като тиксо или каквито и да е било лепенки. Пробвай.

 

При мен на нормален 4 струнен бас със прагчета точки не ми трябват до 12 прагче. Натам вече ми е трудно без тях B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната китара,която си купих няма точки (или каквито и да е инлеи).В началото си мислех че ще ми е трудно,но като започнах да свиря установих че въобще не ми е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като свирих на фретлеса нямах точки, нито белязки по грифа. Имах отгоре. Беше ми трудно да се ориентирам от 12 прагче нагоре по тънките струни и за това си направих белязки с перманентен маркер. Той рано или късно ще се изтрие, но поне не дразни като тиксо или каквито и да е било лепенки. Пробвай.

 

При мен на нормален 4 струнен бас със прагчета точки не ми трябват до 12 прагче. Натам вече ми е трудно без тях :thumbup:

Ъхъ, като хванах на един джем контрабас за сефте(не съм басист), се пищисах.Докато не видях засечките с джобно ножче на пета, седма и октавата.Оттам нататък си нарежаш пръстенцата по местата, и слушаш да не си фалшив!

Даскала ми по китара си беше мацнал на всичките китарки по една точка с бял коректор на трето, пето, седмо, девето и поне дванадесето прагче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да решиш трайни белези ли ти трябват или временни.

Ако е за трайни - иди при лютериер и се уговрете какво, как и за колко да ти направи.

Ако е за временно - маркер с контрастен цвят отстрани на грифа е най-безобидно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ще успееш да се справиш и без точките. Отначало малко ще бъркаш когато свириш, но после като свикнеш и вече изобщо няма да гледаш нито точки, нито нищо. Аз имам китара без ориентири по грифа и първо малко правех грешчици, но след това всичко стана супер и вече това изобщо не ме притеснява. Няма нищо лошо в това да пробваш. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.