Jump to content
Българският форум за музиканти

Премахване на ненужен шум


Recommended Posts

Преди време гледах един тип в youtube.com, който си беше сложил гумени тръби в пружините на тремолото на китарата, така човекът премахна онзи неприятен шум от дрънченето на самите пружини. Най-накрая се реших да направя такава операция и съответно да я споделя със съфорумниците тук. Ще използвам едната китара, тъй като на другата вече й сложих тръби.

 

1. Първата стъпка е да вземете нужните материали, а те са:

 

Step1.jpg

 

Една гумена тръба, която да можете да промушите в пружините, но евентуално да не се мърда много щом я сложите. В моя случай съм използвал медицинска тръба, която върши перфектна работа. Повече от 20cm дължина не е нужна, ако използвате три пружини. Ако използвате повече, тогава ще ви трябва по-дълга тръба, но реално са нужни 6cm за една пружина.

 

Ножица, за да нарежете тръбата на няколко части.

 

Линия и маркер за отмерване на дължините и отбелязване на точки, през които ще режете.

 

Отверка, за да развиете винтовете на задния капак на китарата. :thumbs_up:

 

2. Тук вече съм махнал капака. В моя случай имам три пружини.

 

Step2.jpg

 

3. Изрязвам три тръби по 6cm.

 

Step3.jpg

 

4. Пъхам тръбите в пружините. В случая не съм промушил изцяло тръбите, за да покажа как ги вкарвам, но да знаете, че се пъхат изцяло в пружините.

 

Step4.jpg

 

Както виждате, операцията изобщо не е сложна, но е ефективна. ;) Този номер става за всякакъв вид тремоло (стандартно, Floyd Rose и т.н.)

Надявам се да съм бил полезен. :)

Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-лесен вариант и също толкова ефективен е парче дунапрен, примерно от дънна платка. :thumbdown:

 

Тове е най лесният и ефективен начин. Още по добре е когато дунапреновият лист покрива изцяло дъното на изреза за пружините и е залепен за него. По този начин се осигурява неподвижност на последния който иначе може да бъде повлечен от разтягането на пружините!

 

http://s156.photobucket.com/albums/t2/SmartPeter/SNE/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че вече има подобна тема, явно не съм погледнал добре, когато търсих в "Изработка и ремонт". Както и да е, все пак мисля, че и този начин е полезен. Съдя по това, че тествах двете китари и нямах никакви проблеми относно резонирането на пружините. Всичко си беше наред, тръбите си стояха на място, тремолата си работеха нормално, така че тази тема е един друг вариант за премахването на шума от пружините и действа. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че вече има подобна тема, явно не съм погледнал добре, когато търсих в "Изработка и ремонт". Както и да е, все пак мисля, че и този начин е полезен. Съдя по това, че тествах двете китари и нямах никакви проблеми относно резонирането на пружините. Всичко си беше наред, тръбите си стояха на място, тремолата си работеха нормално, така че тази тема е един друг вариант за премахването на шума от пружините и действа. :)

 

Не трябва дя съжаляваш! Прави ти чест, че си решил да споделиш и този метод!

 

Поздрави,

 

Петър!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

234092 вариант е хартиено тиксо върху пружините :-) Използвах дунапрен до известно време, но веднъж нямах подръка и се сетих, че го гледах това с тиксото в някакви видеоматериали за студийните записи на Евъргрей, като успешно приложение. И вярно си действа.

Т'ва е много тъп проблем между другото и е независим от качеството, марката и цената на инструмента съм установил от личен опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, може да прозвучи невероятно, но когато сложа дунапрен ми се струва, че ми се скапва състейна (сложно нещо е човешкия слух).Затова подържам идеята за хартиеното тиксо, както и за тези тръбички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, този момент със състейна го има. Нарочно не исках да има нещо, което да застопорява изцяло пружината, нито да бъде защипвано от нея, за да й дам пълна свобода на движение. Осъзнах, че когато свиря нещо и използвам тремолото, получавам вече много повече състейн, защото реално резонирането вече не пречи и няма шум, който да прекъсва тона на ударената струна. Наистина се зарадвах, когато тествах Floyd Rose-a с един от онези номера на Стив Вай, където удря някакъв висок тон, опъва струните, пуска тремолото и се получава бързо вибрато, защото се получи без проблеми.

Редактирано от Delta
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.