Jump to content
Българският форум за музиканти

Абонамент/доброволна вноска за ползване на форума


Recommended Posts

Предлагам да има малка абонаментна такса (примерно платима чрез SMS, от нещо като 2,40 лв. на тримесечие) за ползването на форума.

 

Дълго се чудих как да аргументирам предложението си, защото причините да го направя са толкова много, че има вероятност да изпусна някоя.

 

1. Форумът е прекрасна база за обмен на информация и идеи, и определено е фактор за развитието на всички музиканти, които са си поставили такава цел.

Той формира сред гилдията съзнанието за общност.

Тук "се срещаме".

Тук се оплакваме от условията в собствената си страна и достигаме до съзнанието, че никой няма да дойде отвън, за да ни създаде условия, пазар, подходящ климат за творчество. Каквото си създадем сами - това ще си имаме. Поне на първо време.

2. Неотдавна в Говорилнята беше пусната тема за аналогични форуми в други страни. Поразрових се в руските и UK линкове и установих, че нашият форум никак не е за подценяване от гледна точка на брой регистрирани потребители, разнообразие и богатство на темите, средна активност на участниците и качество на публикациите. Наивно се размечтавам в един момент форумът да има и международна секция (особено джемовете си струва да се вихрят и на по-широка платформа, а и не само :hysterical: ).

3. Освен от поддръжка и модераторска намеса, форумът има нужда и от текущи подобрения, които налагат някакви инвестиции - човешки и финансови.

4. Форумът генерира свои вътрешни инициативи - като например фестивал Кръстопът.

5. Форумът може да бъде ползван с образователна цел.

6. Форумът има търговски и борсов раздел, мисля, че някаква минимална такса за неговото използване е съвсем оправдана.

 

Чула съм достатъчно отговорни мнения "за" и "против". Знам, че откриването на SMS кампания или набирателни сметки е свързано с известни организационни формалности. Знам, че от събирането на такива средства едва ли някой ще забогатее.

Таксата може и да е избираема опция, но нека все пак да има възможност за всички, които се чувстват съпричастни и тази форма на личен принос им е най-удобна.

А и нищо не пречи и ние да си подкрепим труда на администраторите и модераторите с някакъв резерв, освен този, който те и без това си имат в изобилие - личната мотивация и голямата любов към това, което правят.

 

Умишлено не откривам темата в Говорилнята, защото тя е раздел с много "турбулентен" характер и конструктивните (тежки) теми трудно се задържат на повърхността.

Не пускам и анкета, защото ми се иска дискусията да протече в посока: "Как да го направим по-добре и разумно?", отколкото дали изобщо да го правим.

 

Предложението ми е принципно и търпи всякакви корекции и доуточняване на параметри.

 

И така - вие сте!

ЧНГ! :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моментът, в който форумът стане платен, ще се появят безплатни алтернативи.

Честно казано, когато се регистрирах, ако трябваше да пращам смс-та, просто нямаше да се регистрирам.

 

Относно образователността - пиша в доста тясно специализирани форуми и дори те са безплатни, но да - там има възможност, ако решиш, да направиш дарение.

 

Така че, нека таксата да е по избор, а не задължителна - тогава съм "за" идеята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време регистрирах един приятел във форум на ловна тематика. И там, както и тук има секция ''продавам''.

Причината, поради която моят приятел искаше да влезе е, да пусне обява за продажба на две пушки.

Оказа се, че за да направи това е необходимо да пусне смс , да му изпратят код за достъп във въпросната секция, за да може да си пусне тази обявата. Той си продаде пушките, но си плати за поддръжка на сайта.

Аз съм за, да се плаща в тази секция по този начин. Логично е и е справедливо.

Също съм за, когато става въпрос за заплащане на модератроския екип, макар и символично, но да го има.

 

+ 1

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Да, съгласна съм за вариант "по избор", защото хората се чувстват мотивирани да правят такива неща, едва след като се е уверят, че печелят от посещенията си тук.

 

Обаче нищо пък не пречи около първо число на всяко тримесечие, като си влизам в акаунта, да ми излиза една "подсещанка", че форумът се поддържа и списва от живи хора, които работят и е добре да не ги забравям.

 

Човек забравя... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но да - там има възможност, ако решиш, да направиш дарение.

 

Това е работещата идея според мен. Платени форуми като нашия по света няма, или поне няма такива които да посещавам или не съм срещал. Опции за дарение, обаче, има в доста такива :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята не е лоша, но мисля че е поредното невъзможно нещо... Ще има много недоволни а след като за 5 години няма направено подобно нещо, значи така са си преценили. Модераторите правят всичко доброволно и никой не е споменавал нищо за пари, никога! А ако, винаги има желаещи които да правят това съвсем доброволно. Но мисля че musicman е обмислял подобен вариант и очевидно е бил отхвърлен...

 

Иначе който иска да дари нещо, има си банкова сметка на сдружението...

Редактирано от guitard
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За - сума от да речем 5 лева на месец отделена доброволно е съвсем приемлива. Така биха се подпомогнали инициативите описани от Ангелина.

 

Естествено това би наложило и прозрачност на разходите - нещо , което не се съмнявам, че модераторския екип може да осигури.

 

Но задължително на доброволни начала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Да де ама никой не иска...

 

Търговския отдел според мен трябва да бъде платен.

За да пратите писмо, трябва да се сложи марка. Парите от тази марка отиват където трябва.

 

По-горе писах за ловния форум, но пропуснах да отбележа, че от няколкото ловни форума, които нямаха

тази платена опция, в този имаше и въпреки това беше претъпкан независимо от 'конкуренцията'

Такъв форум като нашия няма или да има, той е 'мъртъв'.

На дарение според мен не може да се разчита, поне не тук, не в тази държава.

Представяте ли си ситуацията, когато дойде денят, в който всеки от екипа да си взима парите, вместо тях

да им се каже ''Ами този месец няма дарения''

Има хиляди безплатни сайтове за продажби... да, ама ebey е платен...(прсто пример)

На никой няма да му се откъснат ръцете да пусне един СМС за 1,20 да речем, за да си плати обявата за една седмица.

 

Живота е сУров и кУров, но е е справедлив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, благодаря ви за мненията но форумът ще си остане безплатен и за напред. Да, съгласен съм, че трябва да се измисли нещо за дарения, но за месечна такса твърдо НЬЕ :punk_guitar:

 

Знам, че з амомента форумът не е това, което ни се иска на всички ама тая пуста криза... Надявам се скоро нещата да се нормализират и всичко да си тръгне както му е редът.

 

Колегата guitard ме подсеща, че всеки който иска може да дари по банков път. За СМС хавата е много сложна и вероятно няма да има такава опция. Операторите ти взимат доста голям % от този СМС и почти половината пари от него не влизат където трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И кво от това, нали другата половина отива където трябва? Типично по български гледаме в чуждото канче.

На ден се пускат най-малко по 15 обяви х 60ст... нататък няма да смятам, но за един месец си е помощ.

Нищо не пречи смс-ът да е повече. Като искам да си продам китарата където трябва ще си платя.

Щом можем да плащаме за транспорт средно по 15 кинта в посока, на фона на това какъв е пороблема още

1.20 (просто пример)...та това е едно кафе на седмица, ебаси..

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че пет години нещо не е направено или предлагано, не е аргумент да не бъде направено днес.

 

За недоволните - вече ги третирам като "постоянен шумов фон", а и българските недоволни са повече от китайците! (Бием ги по тоА пункт поне... :) ).

 

Форумът е инициатива на Музикант.орг, но е много по-динамичен като канал за комуникация и разгласа и нищо не пречи да се използва, та дарителските кампании да придобият по-организиран и целенасочен вид, да бъдат системно обновявани и съответно да печелят повече привърженици!

 

Разбира се, че форумната администрация няма да поиска пари.

Ама ако има някакви..., това ще от полза и за всички нас!

 

А и... да ме прощавате много, за мен заниманията с музика имат много по-човеколюбив и широк общественополезен характер от продажбата на ловни пушки.

 

Всеки от нас дава малки суми за прищевки и безсмислени неща. Ето, аз се сещам, че давам на дъщеря си, та да си купи връзки за обувки в цветове, и да си комбинира чифтове в различен цвят. Това е чист каприз. А за колко хора тук музиката е начин на живот?

 

Добре, нека да не е такса, нека е доброволна форма на самофинансиране - на нашия си форум.

 

Много пари ли са 2,40 лв. за три месеца? А 10 лв. годишно?

Аз вися в тук почти всеки ден. Не съм "на работа" - тръпка е, интересно ми е.

Вие не сте ли така?

Редактирано от Angelina
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Одобрявам да има такса за обяви в "Купувам-продавам". Защото става въпрос за сделки. Като цяло не одобрявам идеята за месечни такси на общо основание. Но идеята за дарения е ОК.

 

@Ангелина: "...Форумът е инициатива на Музикант.орг..." Това твърдение хронологично не отговаря на истината. На практика сайтът се появи като есенция на форума.

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами човека Ви каза че смята че не нужно, ама продължавате. Иначе за продаването е добре. Иначе за дарението, като се правеше "Кръстопът", имаше дарителска сметка, ако се прави занапред 100% пак ще има който иска да помага тогава...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.