Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson или Gibson


Mar4enko

Recommended Posts

Позна, всички големи компании за китари имат такава политика. Единствено по-малките бутикови производители, предпочитат много строга селекция на материала при която се връща до 70% от предложения материал, като непокриващ стандартите. Компании като Suhr, Anderson или Melancon.

 

П.П. Като казвам "съмнява ме", се надявам че се схваща иронията в изказването ми...

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

... като подбират дървения материал ...

 

Според мен голяма фирма с традиции, каквато са Gibson просто си поръчват дървен материал, като качество, такъв какъвто им трябва, а не си го подбират в последствие.

Това, че предварително са решили за кой модел, какво качество ще ползват си е едно на ръка.

 

едит: това не е забележка, а по-скоро разсъждения по картинки;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, моля ви се да бъдем малко по-точни в отговорите си. Когато някой не е сигурен - да не се обажда.

Най-малкото добре е да имаш Гибсън за да имаш мнение за него. Аз имам СГ стандарт, но съм свирил на доста Лес Пол китари, а и доста съм изчел по въпроса.

Лес Пол Студио сравнен с Лес Пол Стандарт има няколко козметични разлики:

- и двете китари са продукт на Gibson USA (Gibson Custom e отделно звено, което произвежда сериите Къстъм и т. нар. VOS - Vintage Original Specification - китари, смятани за по-качествени като изработка и материали и значително по-скъпи, но за тях по-късно).

- Стандарт и Студио имат maple top - с изключение на "worn" серията, които са сатинирани и нямат нитроцелулозен лак - те са изцяло махагонови и значително по-евтини.

- Студиото няма кант на тялото и на грифа, докато стандарта има.

- инлеите по грифа са трапецовидни "mother of pearl" на всички Лес Пол китари от двата типа - Les Paul GT - има стъклени инлеи, но това е друг модел, доста различен.

- Адаптерите на Студиото са 490 и/или 498 (има worn модел с Р90 - супер китара за блус-рок на много добра цена), има нов модел от тази година Les Paul Studio Raw Power - който е изцяло от клен и е с '57 Класик адаптери - много интересна китара отново на добра цена (около 900 евро), но идва с мек калъф, за разлика от всички останали модели, които идват с куфар (отново без worn моделите - и те са с калъф).

- Адаптерите на Стандарта са обикновено Burstbucker Pro, като има модел Les Paul Traditional с '57 Класик и '57 Класик Плюс, но вариациите на модела вече стават много и няма смисъл да се впускаме в детайли.

Накратко казано - ако гледаме обикновеното Студио и Стандарт - разликата в звука ще идва единствено от адаптерите - всичко друго е еднакво, с изключение на гореописаните козметични разлики.

Ако искаш Лес Пол - истински Гибсън и нямаш много пари - Студио Worn е перфектната китара за около 700 евро, има даже модели с Burstbucker Pro адаптери от тях - което ги прави много близки до Стандарта, въпреки че въпросните адаптери не са много обичани от собствениците на Лес Пол-ли. Звукът на това студио е малко по остър и ярък, заради липсата на нитроцелулозен лак и кленова шапка, но разликата не е много съществена.

 

Ако имаш малко повече пари -900-1000 евро - можеш да вземеш обикновеното Студио - чисто и просто стандарт без козметични украшения.

 

Ако имаш повече пари (1600 евро и нагоре) можеш да избереш Стандарт, Традишънъл, Традишънъл Про, Класик и т.н.

 

Ако имаш над 2300 евра - взимай къстъм без да мислиш, вече според вкуса - R6, R7, R8, R9, R0, сигначър серия и прочее.

 

От 1983 насам всички студия и стандарти са с така нар. "олекотени" тела (или швейцарско сирене - както ги наричат).

Стандарт 2008 е с камери (chambered), още малко по-лек, като се твърди, че това се отразявало и на звука.

изцяло solid body са единствено VOS сериите на Гибсън Къстъм и някои специални модели, но цените там са други.

Някои са любители на "тежките", някои харесват олекотените - въпрос на вкус. Реално трябва да ги имаш и двата варианта и да си много в час за да усетиш разлика в звука.

Ако има други въпроси, ще се радвам да отговоря.

 

Забравих да спомена Епифон - собствениците на Епифон, твърдят, че няма голяма разлика, но нека не се залъгваме -

Епифон се правят в Китай и качеството на материалите е доста различно. Освен външния вид - двете китари нямат много общо. Да и двете са от махагон например, но махагона, който се влага в Гибсън, не е същия като при Епифон - това важи и за всички останали детайли.

С две думи - ако искаш Гибсън - взимаш Гибсън - независимо кой модел - Гибсън си е Гибсън.

Аз лично бих предпочел най-евтиното Студио пред Епифон Къстъм например.

 

Е добре де,защо след като по твоите думи разликата между Стандарта и Студиото е само козметична,моят Стандарт струва 3100 Евро а Студиото е средно около 1000 Евро?И още нещо,нямат почти нищо общо като звук!!!Сравнявал съм моята с не едно Студио,трябва да ти кажа,че Студиото е много,много ама много далеч от звука на Стандарт.Не ми се пише сега,иначе бих изпаднал в по подробни обяснения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де,защо след като по твоите думи разликата между Стандарта и Студиото е само козметична,моят Стандарт струва 3100 Евро а Студиото е средно около 1000 Евро?И още нещо,нямат почти нищо общо като звук!!!Сравнявал съм моята с не едно Студио,трябва да ти кажа,че Студиото е много,много ама много далеч от звука на Стандарт.Не ми се пише сега,иначе бих изпаднал в по подробни обяснения.

 

Добре де - отвори интернет и погледни преди да изпадаш в някакви подобни излияния. Ако намериш Стандарт за 3100 евро - ще ти го купя - честно ти казвам (разбира се ако не е втора употреба от 59-та например или подписан от Майкъл Джексън ;)) Къде го видя тоя стандарт за 3100 евро.

Ето ти магазин, от който аз пазарувам (далеч не е най-евтиния) - виж колко струва http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP...erName%3DGibson

 

Студиото не е средно 1000 евро, а 1000-1100 евро са най-скъпите модели. По-горе неслучайно цитирах цени, но ти дали си прочел всичко?

Брой до десет преди да кажеш нещо...

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де,защо след като по твоите думи разликата между Стандарта и Студиото е само козметична,моят Стандарт струва 3100 Евро а Студиото е средно около 1000 Евро?И още нещо,нямат почти нищо общо като звук!!!Сравнявал съм моята с не едно Студио,трябва да ти кажа,че Студиото е много,много ама много далеч от звука на Стандарт.Не ми се пише сега,иначе бих изпаднал в по подробни обяснения.

 

Добре де - отвори интернет и погледни преди да изпадаш в някакви подобни излияния. Ако намериш Стандарт за 3100 евро - ще ти го купя - честно ти казвам (разбира се ако не е втора употреба от 59-та например или подписан от Майкъл Джексън ;)) Къде го видя тоя стандарт за 3100 евро.

Ето ти магазин, от който аз пазарувам (далеч не е най-евтиния) - виж колко струва http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP...erName%3DGibson

 

Студиото не е средно 1000 евро, а 1000-1100 евро са най-скъпите модели. По-горе неслучайно цитирах цени, но ти дали си прочел всичко?

Брой до десет преди да кажеш нещо...

 

http://www.thomann.de/gb/gibson_50th_anniv..._1959_fpb_2.htm

 

Надявам се да имаш толкова пари!!!

Това е моята китара и е Стандарт,въпреки че е анивърсари.Цената вече е още по главозамайваща и само не ми казвай,че това е къстъм защото знака на къстъм шопа го няма никъде по китарата.Освен това,Стандарт от 59-та са по половин милион долара а не по 3000 Евро.Коригирай си информацията преди да бъдеш толкова категоричен ;)

Редактирано от Smokejack
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехехе не са 3000 ама на там отиват

http://www.musik-schmidt.de/Gibson-Les-Pau...ain-Top-FT.html

 

http://cgi.ebay.com/Gibson-USA-97-lefty-Le...p3286.m20.l1116

 

http://www.musik-schmidt.de/Gibson-Les-Pau...ain-Top-IT.html

 

http://www.musik-schmidt.de/Gibson-Les-Pau...ain-Top-IT.html

 

 

да не говорим за риишутата дето са по 5000 близо

http://www.musik-schmidt.de/Gibson-Les-Pau...thentic-WC.html

Редактирано от Kalmar
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де,защо след като по твоите думи разликата между Стандарта и Студиото е само козметична,моят Стандарт струва 3100 Евро а Студиото е средно около 1000 Евро?И още нещо,нямат почти нищо общо като звук!!!Сравнявал съм моята с не едно Студио,трябва да ти кажа,че Студиото е много,много ама много далеч от звука на Стандарт.Не ми се пише сега,иначе бих изпаднал в по подробни обяснения.

 

Добре де - отвори интернет и погледни преди да изпадаш в някакви подобни излияния. Ако намериш Стандарт за 3100 евро - ще ти го купя - честно ти казвам (разбира се ако не е втора употреба от 59-та например или подписан от Майкъл Джексън ;)) Къде го видя тоя стандарт за 3100 евро.

Ето ти магазин, от който аз пазарувам (далеч не е най-евтиния) - виж колко струва http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP...erName%3DGibson

 

Студиото не е средно 1000 евро, а 1000-1100 евро са най-скъпите модели. По-горе неслучайно цитирах цени, но ти дали си прочел всичко?

Брой до десет преди да кажеш нещо...

 

http://www.thomann.de/gb/gibson_50th_anniv..._1959_fpb_2.htm

 

Надявам се да имаш толкова пари!!!

Това е моята китара и е Стандарт,въпреки че е анивърсари.Цената вече е още по главозамайваща и само не ми казвай,че това е къстъм защото знака на къстъм шопа го няма никъде по китарата.

 

Добре де - ти наистина не четеш. ;)

В описанието пише - "ограничена серия - само 25 (от този цвят) в света", малко по-долу "Къстъм шоп кейс включен в цената".

Това, колега (наистина не го приемай лично, с най-добро чувство обяснявам и без да се заяждам) - въпросният R9 или Реишу (на английски) от 1959. Да Стандарт е, но е Къстъм Шоп - това е от споменатите от мен по-горе модели, които са преиздания на класически модели. Този не е VOS очевидно, цветът е нов и това е лимитирана серия заради 50-годишнината на модела. Тогава изтъняват леко грифа (темата за грифовете е доста дълга) и започват да правят шапките от клен, който има различни шарки в дървото. Именно затова - R9 са едни от най-скъпите модели. R8, например са с чисти кленови шапки, R7 са само голд-топ или черни, а R6 са с Р90 адаптери пак голд-топ.

На този линк ще намериш доказателство за думите ми: http://www2.gibson.com/Products/Electric-G...l-Standard.aspx

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

"хе хе" -

Първата е R8 (ако ти прави впечатление - отляво - си в графата Къстъм Шоп)

Втората е Стандарт, но струва 3590 АВСТРАЛИЙСКИ долара, което са около 2200 евро! (Доста скъпо я продава, но пък е на майната си - Австралия - така че го разбирам човека)

Третата отново е R8 (и отново ако ти прави впечатление - отляво - си в графата Къстъм Шоп)

Четвъртата отново е R8 (и отново ако ти прави впечатление - отляво - си в графата Къстъм Шоп) - даже на тази снимка ясно се вижда знака на Къстъм Шоп върху пикгарда - предпазната пластмаса.

Петата е R9 - както казах - разликата между двете реишута са доста и R9 са най-скъпите преиздания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gueorgues

 

Явно не можем да се разберем с теб!!!Няма значение дали е реишу и т.н.Важното е че е Стандарт въпреки къстъм шоп закачките.Грифовете ги изтъняват през 60-те доколкото си спомням а и моята определено не е с тънък гриф.Именно и това е разликата в 50-тис нек и 60-тис нек.Първите са по дебели от вторите.Или говорим на различни езици за едно и също нещо или не знам к'во се случва и къде се къса нишката в комуникацията.Пак казвам,това че е реишу или анивърсари няма значение,моделът е Стандарт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gueorgues

 

Явно не можем да се разберем с теб!!!Няма значение дали е реишу и т.н.Важното е че е Стандарт въпреки къстъм шоп закачките.Грифовете ги изтъняват през 60-те доколкото си спомням а и моята определено не е с тънък гриф.Именно и това е разликата в 50-тис нек и 60-тис нек.Първите са по дебели от вторите.Или говорим на различни езици за едно и също нещо или не знам к'во се случва и къде се къса нишката в комуникацията.Пак казвам,това че е реишу или анивърсари няма значение,моделът е Стандарт.

 

Стандарт е - не съм отрекъл - но е Къстъм шоп - има голяма разлика.

Грифовете са три типа - '50 - закръглените (или бейзболни бухалки както им казват), '59 (какъвто е твоя - пак закръглен, но с по-тънък профил - за това изтъняване говорех) и '60 - тънък (или slim tapper neck). Разликите така или иначе са в милиметри.

При СГ има някои разлики в ширината и т.н....

Както и да е: по темата - има ГОЛЯМО значение дали е преиздание (мисля, че ясно го обясних по-горе) и не е само в разликата от 2000-3000 евро.

Едното се прави от Gibson Custom Shop, другото от Gibson USA - това са две различни производства. При къстъм шоп - качеството на изработка и материалите са на по-високо ниво. Но стига толкова - има интернет и книги за тази информация. Не искам да споря. Аз просто съм чел много по въпроса, защото съм голям фен на марката и затова исках да уточня, за да не си създават хората грешни впечатления.

Да ти е честита китарата, със здраве да я ползваш и да й се радваш дълги години ( не съм ироничен - с най-добри чувства - наистина ) (уточнявам, защото тука интонацията на гласа трудно се улавя :greenangel:). Това е една от най-хубавите версии на Лес Пол и искрено се радвам, че има хора, които могат да си ги позволят.

Ако си в София - ще се радвам да се видим и да посвирим за удоволствие - с два Гибсъна няма начин да не си направим кефа - и да пием по бира.

 

С най-добри чувства - отново казвам - не се заяждам.

 

Не за друго - утре някой ентусиаст ще си купи Стандарт 2008 (,който е с камери в тялото, с други адаптери, от друг махагон, с не толкова хубава кленова шапка и пр. други дребни разлики) за 2000 евра и ще каже, че има същата, а тя наистина не е. Не случайно е един от най-скъпите и най-желани модели.

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

С удоволствие,стига да имам време бих джемвал с всеки.Иначе аз китарата я имам от близо 2 години вече и аз съм голям фен на Гибсън,дори нещо повече,вманиачен съм на тази тема.

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е, трябваше да поспорим да се намерим :greenangel:

И аз съм всеки ден от осем до осем - ама събота и неделя някой ден ще намерим време.

Е какъв цвят е твоята - пусни някоя истинска снимка да се полюбуваме.

(това ми напомня, че обещах на един приятел да снимам моя Гибсън)

Редактирано от gueorgues
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накратко казано - ако гледаме обикновеното Студио и Стандарт - разликата в звука ще идва единствено от адаптерите - всичко друго е еднакво, с изключение на гореописаните козметични разлики.

Колега, нямам нищо против да си го вярваш, но да го проповядваш... :(

Имам един въпрос, който всъщност е риторичен, т.е. съдържа отговора в себе си.

Ти наистина ли вярваш, че едни адаптери и байндинг ще направят 1000 доларовата разлика между двете китари?!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПП Кольо, прочетох ти поста. :greenangel:

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиша не за да споря с някой, а само за да споделя личен опит и наблюдения :(

 

Нормално ЛП Стандард без екстри от тип къстъм шоп и тн струва между 1900 и 2500 евро. Поне колкото съм ги гледал, сигурно има някъде и по ниски и по високи цени, надали е от голямо значение.

 

Колкото до това, че звука на Стандард и Студио е един и същ, и разликата е козметична, то това въобще не е вярно. Това са инструменти от различен клас и използвания материал за направата на двете е съвсем умишлено различен.

 

На времето , като се ях запалил, си мислих по същия начин, само за да се убедя от личен опит, че не съм прав. За година и нещо смених първо две Студио, а след това и три Стандарта, за да намеря такава с наистина качествен саунд, при Студиото, макар че са добри китари, винаги нещо малко липсва в саунда, най вече прозрачност и отворен звук ( разбира с е сравнено с по добри от тях китари , не с някоя мотика за 300 кинта). На последния ми Стандарт се спрях, защото саунда му е наистина много добър и смятам, че ще го имам много дълго. И един последен път ще кажа (писал съм го много пъти), че който си мисли че адаптерите определят звука на една китара, много , ама много се лъже. Това важи само в случаите, когато сменяме някои супер скапани адаптери на Скуаиър например, с добри такива, което не значи че Скуаиъра става Фендер, а че става употребяем

 

При качествените инструменти, които и без друго си имат хубави адаптери, саунда се определя от качеството на използваните материали, сглобката и тн, като малките разлики в качеството се сумират, за да доведат до сериозна разлика в саунда ( и много по сериозни и не съвсем заслужени в цената, но това е друг въпрос).

 

п.п. Не говоря, защото съм чел по въпроса, понеже не съм :D , но пък за сметка на това съм свирил с 10ки ЛПта и съм имал доста, така, че мисля , че имам много преки и продължителни наблюдения. Което пък въобще не значи че някой трябва да е съгласен с мен де :greenangel:

 

п.п. Преди няколко месеца сравнявах VOS с нормален Standard, разликата в саунда беше осезаема, не в полза на Стандарта. Същото се получава и при сравнение между Стандарт и Студио

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

100% Съгласен с Колио,аз също не съм чел много по въпроса,говоря от позицията на човек,който има немалък опит и също е сменил доста китари.

 

@gueorgues

 

Китарата ми е абсолютно същата като тази която съм дал на линка в томан,цвят и т.н.

Само адаптерите не са оригиналните а са сменени със Сиймор Дънкан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.