Jump to content
Българският форум за музиканти

Нови кабеляци за старата китара


Recommended Posts

Така,

Дадоха ми една стара китара (БГ производство) за известно време, защото се нуждаехме от втора електрическа.

Да ама като ч включих в кубето шуми адски много (с Овърдрайва), и тръгвам да въртя потенциометрите(има 4):

Първи-Счупен

Втори-Счупен

Трети-Счупен

Четвърти-Никаква промяна, колкото и да го въртя.

 

Преминавам към 5-позиционния ключ:

Никаква промяна на нито една от позициите (май даже не е свързан).

 

Преминавам към 2-позиционния ключ:

1- Бръмчи

2- Пищи(като микрофония)

 

Втори етап:

Свързвам китарата към процесора.

Не бръмчи толкова много (сигурно от Noise Gate-a)

Тръгвам да свиря:

Заглушен звук, на нищо не прилича.

 

Та реших да и сменя карантиите. Вчера малко се порових и намерих няколко схеми и се спррях на тази

standlpaul.gif

Потенциометрите са 500кOm

Кондензаторите 0.47mfd

Отидох до най-близката жичкаджийница и имаха само кондензатори. Продавачката ме пита от колко волта трябва да е, а аз понеже незнам взех от 160v (другите май бяха 60 или нещо такова)

Потенциометри ще видя в по-далечната жичкаджийница, защото в първата нямаше, в краен случай ще поръчвам.

Та може ли някой по-опитен да каже две думи за кондензаторите и някой друг съвет (неща за които да внимавам и т.н.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стават всички кондензатори. Нисковолтовите са 63 волта. Можеш да ползваш почти всякакви кондензатори. Гледай само да не са керамични или електролитни (вторите за такива стойности трудно ще намериш)

 

Отсносно помощ, прегледай тази тема, която съм написал преди няколко години:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=8690

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за корекцията ще го имам впредвид :)

А освен МладКонструктор има ли друг онлайн магазин за такива неща, защото там доставката ще ми излезе 7.50лв. за нещо което струва 0.90лв. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ схемата е вярна спрямо голяма част от лесполоподобните китари.

Старите схеми наистина са от адаптера на първо краче. Аз лично съм виждал и двете вариации при различни китари.

 

Замисли се какво ще се получи когато си намалил единия волум контрол на нула, другия ти е усилен на макс, а селектора е по средата.

 

Това свръзване на адаптерите - хот на средно краче е и типична схема при всички пасивни басове с 2 адаптера и 2 волума.

Аз лично препоръчвам тази схема за това решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И само един съвет от мен само схемата не свири - схеми с тонове в нета - важно е физическото опроводяване и качеството на спойките, качеството на компонентите - потове , кондери , жакове ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли да глъхне много във високите при намалена китара при това свръзване?

От гледна точка на това какво сме искали да постигнем с намалянето единия адаптер на 0 другия на мах се предполага,че искаме да слушаме само единия адаптер,а за това си има отделна позиции.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Да, но при положение, че "хот" от адаптера влиза в първо краче, то при първи адаптер намален на 0, а втори усилен няма да има сигнал. Помисли защо B)

Естествено споменах при позиция на суича по средата, тоест и двата адаптера работят.

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Относно потенциометрите и глъхненето, прочетете тази стара тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=15457

 

Конкретно за случая - ако сигнала от адаптерите се върже на 1-ви крак, когато сте на позиция на ключа, когато трябва да се чуват и двата адаптера и намалите силата на единия адаптер, целия звук ще изчезва, както писа горе Ники.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам,че няма да има сигнал.Знам го и на практика понеже имам такава китара.Средната позиция се ползва за смесване на сигналите на единяи и другия адаптер.Ако единия е намален на нула,то тогава се предполага че нежелаеш изобщо да чуваш сигнала от този адаптер.В такъв случай просто си пускаш първ аили трета позиция в зависимост кой адаптер искаш да слушаш.Идеята ми е че от практическа гледна точка да намалиш единия адаптер на нула другия на мах в средно положение е безмислена.Също така kill switch опцията при това свързване се получава на средна позиция,което за някои може да е по-удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Стигнах до спънка - превключвателя

Къде мога да намеря подходящ? Просто никаде немога да намеря

На разположение имам един галетен ПГС316Б и един двупозиционнен

 

ПГС-а е много странен

Има 12 крачета, а 5 позиции :)

Разиграх се със зумер

Позиция / Свързани крачета (алтернатива)

1 / 3-4

2 / 2-4 (8-10)

3 / 1-4 (7-10)

 

Някакви идеи как мога да го ползвам?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На разположение имам един галетен ПГС316Б и един двупозиционнен

 

ПГС-а е много странен

Има 12 крачета, а 5 позиции :)

ПГС има различни модификации, които се разбират по цифрите. Сега не мога да се сетя 316 какво точно означава, но има един начин да се ориентираш. Позициите се определят от това колко щраквания има при завъртане.

Ако са 5 броя, на всяка галета* има по два превключвателя - всеки се състои от един "плъзгач" т.е. 1 общ и 5 контакта което прави общо 2х(5+1)=12 радиални пера.

Това се нарича ключ 2х5. Поради общия брой от 12 възможни пера, има ПГС още със следните варианти 1х11, 3х4 и 4х2.

По какво да разбереш кое перо за какво е. Тези, които съответстват на общите/плъзгачите, се различават по формата си от останалите - например са правоъгълни, а другите са с "рогца" . По броя на "общите" изводи се разбира коя модификация е дадения вариант на ПГС.

За да се ориентираш съвсем, завърташ до упор оста, наляво или надясно, и проверяваш единия общ с кой контакт е дал връзка. Така ще си сигурен кой общ на коя група контакти отговаря.

 

*Що е галета- това е кръгчето с изводите. Има ключове с една или повече галети, наредени една над друга.

 

5-позиционния превключвател (stratocaster) e именно 2х5, но с различна конструкция. За да се използва ПГС, трябва да се пречертае оригиналната монтажна схема за новия превключваел.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.