Jump to content
Българският форум за музиканти

Холдсуърт - теория


Recommended Posts

Сега - да не навлизаме в спорове, които почват да излизат от основната тема, но всеки инструмент си има специфики - поради възможността или невъзможността да се изсвири нещо на него, а също и разликите в звука, така че основни неща като хармония, ладове, тонове може да са универсални между инструментите, но има и такива, които са си специфични и не могат да се "взаимстват". Това имах предвид за Холдсуърт, като казах, че трудно ще ми свърши работа. Разните скоци по грифа при китаристите малко сложно се осъществяват на дългата клавиатура на пианото :) Не казвам, че е невъзможно, но само малцина изроди притежават такава техника. Обратно - при китаристите е доста трудничко да си правиш хем акорди в един регистър, хем да свириш соло - в друг. Не че е невъзможно, ама пак се изисква да си изрод. Подобни примери могат да се дадат за много инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Обратно - при китаристите е доста трудничко да си правиш хем акорди в един регистър, хем да свириш соло - в друг. Не че е невъзможно, ама пак се изисква да си изрод. Подобни примери могат да се дадат за много инструменти.

Прилагам следното видео в подкрепа на казаното от мен!

 

Приложение!

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото - когато пишех по-горния си пост, мислех да дам за пример точно това видео :bravo: Но както казах - само изроди могат да правят това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И пак онзи ефект - слушаш го и си мислиш, баси виртуоза е тоя, но защо?

Това ми припомня Бърнард Шоу с най-кратката рецензия за концерт:

"Снощи в Ърлс Корт изнесе концерт пианистът Х. Защо?" :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото - когато пишех по-горния си пост, мислех да дам за пример точно това видео :yahoo: Но както казах - само изроди могат да правят това.

И Иво Папазов! :bravo::bravo::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И пак онзи ефект - слушаш го и си мислиш, баси виртуоза е тоя, но защо?

Това ми припомня Бърнард Шоу с най-кратката рецензия за концерт:

"Снощи в Ърлс Корт изнесе концерт пианистът Х. Защо?" :bravo:

Защото,наякои хора имат повече неща за казване. Стига да има кой да ги чуе....и разбере.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Алън ми е любимият китарист.По отношението за въпроса какво свири мога да кажа само до толкова колкото аз знам.

Франк Гъмбели в едно интервю каза че е питал Алън не веднъж "Какво свириш подяволите?":)

Алън му отговорил "Същото което и ти свириш."

По моето скромно мнение Алън е толкова странен за много хора защото е много оригинален и не взаймства и затова няма с кой да бъде сравнен.Той не е измислил нови ладове или свири "Random Notes"за да обърка някой си.

Просто не свири нещата по такъв ред както много други а прави мелодий.Има уроци и съм сигурен че много от хората тука са ги гледали но все пак ще кажа за тези който не са.Там показва как може да се изсвири До мажор така че да не звучи както повечето хора са си мислели че може.За моята скромна личност той е най-оригиналният китарист и заслужава много повече внимание от "обществото на китаристите" ако мога така да се изразя.Най-значимото нещо което съм научил от него е че от който и да се учиш рано или късно трябва да се опиташ да направиш нещо свое иначе е безмислено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо, малко ми напомня твоят отговор на един изпит, при който нашият преподавател пита една колежка:

- Колежке, какво е лавинен ефект?

- Ами... лавинен ефект е този, който се използва в лавинния диод.

- Аз сега ако ви питам какво е лавинен диод, сигурно ще ми кажете, че е този диод, който използва лавинен ефект :)

 

Та и ти така, на въпроса какво прави Холдсуърт толкова уникален, отговаряш - свири уникално ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо, малко ми напомня твоят отговор на един изпит, при който нашият преподавател пита една колежка:

- Колежке, какво е лавинен ефект?

- Ами... лавинен ефект е този, който се използва в лавинния диод.

- Аз сега ако ви питам какво е лавинен диод, сигурно ще ми кажете, че е този диод, който използва лавинен ефект :)

 

Та и ти така, на въпроса какво прави Холдсуърт толкова уникален, отговаряш - свири уникално ;)

Ами чакай да помисля как да отговоря по конкретно на въпроса.Не знам дали съм добър анализатор на нещата но има няколко фактора който според мен правят Холсдуърт уникат.

1-Музиката му модулира постоянно

2-формите или по скоро обръщенията на акордите който прави

3-стигане до такова високо ниво на легато

4-естествено свиренето "outside и inside"

5-начина на мислене му е съвсем различен от другите примерно ако му дадеш да свири върху Cmaj7 повечето хора веднага мислят да свирят отгоре C Ionian или C lydian а той ги мисли по различен начин примерно той отгоре би свирил

C# locrian,G lydian,F ionian

6-свиренето на големи интервали

Не казвам че съм прав нямам музикално образование просто това чувам аз и това разбирам от нещата който му свиря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм, че ако някой хвърли бомба на концерт на Холдсуърт, светът ще загуби 90% от най-добрите си музиканти :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм, че ако някой хвърли бомба на концерт на Холдсуърт, светът ще загуби 90% от най-добрите си музиканти :P

Абе на бъзик може да се каже :( ама иначе има прекалено различни велики хора за да се каже че Алън е 90%.

Аз бих вкарал в това число бая хора като Pat Metheny,John Scofield,Chick Corea,John Abercrombie,George Benson,Shawn Lane,Tal Farlow и още много дърти тикви дето са всъщо толкова велики само че по различен начин :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм, че ако някой хвърли бомба на концерт на Холдсуърт, светът ще загуби 90% от най-добрите си музиканти :)

Абе на бъзик може да се каже :) ама иначе има прекалено различни велики хора за да се каже че Алън е 90%.

Аз бих вкарал в това число бая хора като Pat Metheny,John Scofield,Chick Corea,John Abercrombie,George Benson,Shawn Lane,Tal Farlow и още много дърти тикви дето са всъщо толкова велики само че по различен начин :P

Предполага се, че голяма част от гореспоменатите са сред публиката на Холдсуърт. Докато лаиците сме на концерт на Ману Чао и оставаме живи, и все така накадърни. :(

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал съм, че ако някой хвърли бомба на концерт на Холдсуърт, светът ще загуби 90% от най-добрите си музиканти ;)

Абе на бъзик може да се каже :) ама иначе има прекалено различни велики хора за да се каже че Алън е 90%.

Аз бих вкарал в това число бая хора като Pat Metheny,John Scofield,Chick Corea,John Abercrombie,George Benson,Shawn Lane,Tal Farlow и още много дърти тикви дето са всъщо толкова велики само че по различен начин :P

Предполага се, че голяма част от гореспоменатите са сред публиката на Холдсуърт. Докато лаиците сме на концерт на Ману Чао и оставаме живи, и все така накадърни. :(

Ти нещо бъзикаш ли се? :)

Недей моля те Chick Corea,John Scofield,George Benson или Tal farlow публика на Алън? ;)

Стига се излагай...такива коментари като ги чета чак мен ме е срам.

Знаеш ли кои са тези хора или просто си говориш с *******?

Всички от тях са новатори и са далеч по стари от Алън с изключение на Shawn Lane който е 1963 набор..

Chick Corea-Новатор във фюжън музиката,участвал в Bithces Brew 1941 набор

Tal Farlow-От Първото Поколение джаз китаристи новатор в джаз музиката 1921 набор

John Scofield-един от най-признатите китаристи във света и една от най-големите глави за Импровизация 1951 набор (грешка 5 години по малък от алън)

George Benson-Алън е голям фен на George между другото...Benson Голяма джаз звезда като китаристи певец 1943 набор

И кой от тия хора си чувал да е в публиката на Алън????Казах че Алън ми е любимият китарист ама айде стига глупости това не означава че няма други велики копелета дето не падат по долу от него...Чак ме е яд че се регистрирах тука.Да казваш че Алън е най-великият и всички са тапаци е също толкова тъпо като Тъпите Фенове на dream theater както казват че те са най-велики и другите са тъпи..моля те недей мисли повече защото ме заболя главата от тебе така се ядосах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.