Jump to content
Българският форум за музиканти

Propellerheads Record


Recommended Posts

Ето за какво иде реч:

 

http://www.propellerheads.se/products/record/

 

Винаги съм бил фен на Reason и ReCycle. Просто работят за това, за което са създадени. Разбира се никъде не се казва (или поне аз не открих в инфото) нещо за това ще се поддържат ли стандартите VST и DX. Както предполагам запознатите знаят, Propellerheads нямат такива приложения, които да поддържат тези станддарти. Поне що се отнася до Reason и ReCycle...

Ако пък достатъчно добре са се справили с Record, може пък и да не се налагат, макар че ще е кофти да не мога да си плъгна Addictive Drums-a. Почти 100% обаче съм убеден, че няма да поддържа VST и DX.

 

B)

 

И все пак програмката като концепция и интерфейс кефи. Някво ретро излъчване има, както и Reason, макар че е предназначена за модерна музика като хаус, денс, електро-поп и прочее.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ееееееее

крайно време беше да използват и това име! -

след Rebirth Recycle Reason Reload Refill...

 

Вярвам, че ако един ден направят софтуер за видео, ще го кръстят Render ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърде е късно! От две години се прехвърлих на DAW програма която върши всичко което ми е нужно, и с аудио, и с миди,и с виртуални инструменти и ефекти, че и с хардуера ми, и да се връщам тепърва на Propellerheads защото след 5 години протест и молби от страна на юзерите накрая решиха да се захванат да разработват нещо което е направено още в зората на компютърните аудио технологии ми се струва като да се върна в 3ти клас и да седна на предпоследния чин...

Изпратил съм им безрезултатно през живота си една кошница с писма да вкарат аудио съпорт на иначе визуално натруфения им софтуер, и вече така или иначе съм изхвърлил и всичкото време прекарано в учене на Reason и една крупна сума пари за нов софтуер, така че връщане назад повече няма!!!!!!!!!!! Да си го държат сега и да си го бият от главите тоя Record !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ разбирам те напълно, но не каза на коя DAW си се прехвърлил. Може би Logic, ако си MacOS потебител или Hacintosh такъв?!

Record изрично са подчертали, че не е DAW. На мен ми се струва, че това ще е по-скоро Reason 5 :).

 

Аз лично спирам до момента, в който съм съхранил основните неща на идеята си: риътъм, мелодия, хармонии. И да звучи прилично, че да се разбира поне

какви инструменти и части съм включил в аранжимента. Сега полирания на звуци, врътки, джигалки... бих могъл и да го правя, ако се наема да дам

поне няколко хилядарки за аудио-интерфейс, софтуер (необходим), акустично третиране, монитори, слушалки и прочее...

Мисля, че предвид цената на един диск - 10-20 лв. и очакваните пордажби: един за мама, един за бате и един за подарък

просто не си заслужава да прекарвам 5 пъти повече време в звукополиране, отколкото в запис на нови идеи. А тях толкова съм ги натрупал за 10-тина години,

че чак на мен свят ми се завива... и една такава програмка с всичко включено, необхподимо за старт, е добре дошла.

Минус е, че не поддържа VSTi (специално за барабани и бас, щото нямам такива инструменти в къщи). Минус е, че всичко ще е в един пак файл (песента ти).

Друг минус засега не видях. :hysterical:

 

Излиза чак през септември, а докато излезе и ъпдейт предполагам по Коледа ще има читава версия на това нещо.

Аз ползвам Reaper, Reason (заради един куп стари идеи) и сега чат-пат разцъквам Ableton (заради бързината на Session View-то). Имам инсталиран и

Cubase 3 (заради първи занимания с някаква DAW и пак един куп идеи, записвани с нея). Вече обаче всичко прехвърлям на Reaper.

Reaper е най-бързата програма от този тип, която съм ползвал досега. Концепцията с ефектите, връзките и записа е трепач, веднъж като свикнеш с нея.

Record вероятно ще поддържа ReWire-Slave (протокол), така че ще може да се ползва и с Reaper и повечето DAWs, които имат поддръжка за ReWire.

:whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, като може би един от най-големите фенове на Reason и ReCycle и изобщо на компанията Propellerheads, не мога обаче да не споделя притеснението си от това,

че всичко ще е в един файл: аудио, midi, пресети (ако са без външни хардуерни устройства) и т.н., ще е пълен кошмар едно работно парче да кажем около гигабайт

нещо да се прецака (без значение дали от харддиска или по време на съхраненеито Save, да ти угасне тока и изобщо е такива злощастни събития). Бекпа си е бекъп,

но ако този бекъп също е като целия проект ще е кофти... поне така ми се струва. Ако е само от някакви указващи файлове - добре, но едва ли се вписва в

концепцията за един пакетиран файл. Моеж би докато е отворен проекта няма да има проблем (или докато не се натисне Save)... има доста въпросителни.

 

Отделно от това, нещо в обясненията за латенцията (закъснението при мониторинг на входящи външни сигнали), не се разбира как точно голям проект

ще върви нормално при смяна на пресети на да речем китарен амп с ефекти и прочее в реално време (поне аз тако го разбрах)?! При режим соло на

този китарен канал разбирам... но да върви и бекинга на останалите тракове отдолу... нещо не го разбрах. Това е друго на ръка.

 

Третото ми притеснение, по-скоро неяснота, е във сврзването на компонентите. Защото е ясно, че Reason ще е нещо като вграждаема в реално време част от Record.

Сиреч - нещо като устройство ("плъгин") в Record (който е работил с Reason знае какво имам предвид). Това заедно с разширеният рак-изглед (шкафове) в хоризонтална

посока (пак който е ползвал Reason, се сеща какво имам предвид). Въпроса опира до концепцията за показване на връзките между устройствата като картинки на

аналогови кабели (кабели с жакове като картинки). За много тракове с ефекти бъркотията може да стане огромна, освен ако не влезе в пълната си роля устройството

Combinator от Reason или някаква нова джаджа, която ще дойде от Record. Та се чудя каква бъркотия може да настъпи...

 

От демонстрациите обаче не може да се подмине уникалното звучене при смяна на темпото без промяна на височината, при това, забележете, при забавяне на темпото

от оригинално записаното. Всеки знае проблемът с този тип модулации или stretch warping audio. Обаче това, което чувам, ми взема ума. Невероятно е, как мислите?

 

Друг плюс, поне за мен, е съдействието с Line 6. Аз съм фен на огромна част от дигиталните и аналогови продукти на Line 6. Ще ми се да пробвам какво ще се получи

със симулациите на предуслватели и високоговорители. Не чух нещо по тази тема от демонстрациите освен един примерен запис на май чиста китарка, но дано...

Не за друго, а защото съм наумил да си купувам процесор на Line 6. :D Уж всичките модели казват, че се поддържали, но ще я видим таз работа.

 

Хубава страна е способността за рендиране на отделни тракове, ефект-канали (бусове), отделни канали изобщо от микса за по-нататъшна външна обработка да речем

с Melodyne или VST барабни в DAW програма и после да се върнат като ново аудио (ясно е, че Record няма да поддържа VST, DX, JS, AU, RTAS).

 

За наше (говоря от името на "народа" :D) притеснение обаче е dongle защитата на софтуера. Тя ще е необходима само при отварянето на файла в Record и няма да е

необходима за съхраняването му (Save). По-обнадеждаващото е, че когато сте забравили донгъла си вкъщи и сте занесли лаптопа си при приятел, за да му се

изфукате какво убийствено парче сте направили, ще може да си свалите персоналния отключващ код от страницата на Propellerheads, ако разбира се сте легално

регистриран там след закупуването на Record или надграждането от Reason към Record. Че какво му е обнадеждаващото тогава?!

 

Ами че явно щом има код някакъв, предполагаемо ключ или софтуеренм сваляем през интернет, значи емулацията на такъв може би няма да е трудност за "знахарите".

Но това вече ще се разбере в последствие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пол3вам Reason от първата му версия и съм радостен, че най-накрая се достигна до вграждане на аудио-инпут и въ3можност 3а 3апис в него.

3ащото Record принципно е точно това, макар и пакетирано като нова програма.

 

По мое, и не само, мнение - вероятността да има НОВИ версии на Reason се свежда до нула.

Прогно3ата е, че нови устройства 3а Reason няма да се добавят, тъй като това ще е въ3можно да става директно с нови версии на Record (както в момента има нов миксер, китарен и бас амп-симулатор от Line6, и още някакъв нов модул имаше...).

 

Основния въпрос, който доста хора вече си 3адават, е: "Какво мога да правя САМО в Reason, което няма да е достъпно в Record?" (тоест дали ще е необходимо някога Reason да се пол3ва като stand-alone).

Предполагам ще е ясно като се появи първата бета-версия на Record.

 

Концепцията "всичко в един файл" на мен лично ми допада. А и това е политика на фирмата от години.

Интерсно 3а мен е какви, и доколко подходящи, ще са РЕДАКТОРСКИТЕ опции в Record.

Все пак нерядко ми се е налагало да обработвам 3аписани китари в аудио-едитор - 3а премахване на някои шумове при 3аписа, отря3ване на фрагменти и прочие най-прости операции. И после да ги връщам обратно в Reason.

Любопитно ми е дали, например, ще има ной3-гейт на входа, или нейде по веригата....

 

Относно латенцията при смяна на пресети в реално време: това ще се ра3бере единствено, когато и3ле3е официално версия 1.0.

Имал съм си работа с доста бета-версии на Reason - там латенциите са убийствено големи, и действително не стават 3а пол3ване, и3вън тестването на конкретни функции.

Но като цяло: мощен процесор + достатъчно RAM + качествен аудио интерфейс + оптими3ирана 3а аудио работа OS = ниска латентност.

Отделно има и тънкости 3а оптими3иране на самия проект.

 

Доколкото ра3брах концепцията с раковете то3и път е малко по-ра3лична.

В Reason имаме ЕДИН рак, с дивайси и връ3ката между тях.

Един рак и много тракове.

В Record отново ще има много тракове, всеки с отделен КАНАЛ в миксера...

И съответно ВСЕКИ ТРАК с ОТДЕЛЕН РАК с дивайси и ефекти, като send/return.

Тоест всички връ3ки между устройствата в рака ще се отнасят до конкретния трак/канал в миксера.

Или по-просто обяснено, свър3ано с концепцията на Reason: в Record всеки трак ще си има "отделен Combinator", който ще е де-факто обособен като самостоятелен рак с устройства.

Все още не е много ясно дали отделните ракове ще могат да се свър3ват един с друг.....

 

Способността 3а рендване на отделни тракове и сега я има в Reason.

Въпроса при Record обаче според мен е друг - ще има ли IMPORT на аудио?

3а 3аписване...ясно, но дали ще можем директно да 3аредим готово аудио (като нов аудио-трак), или отново ще трябва да пол3ваме семплерите?

 

Ще си отговорим скоро :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко новини:

 

 

Мой приятел от Италия се е уредил да тества Record, сега се старае да открива бъгове, 3а да му дадат лицен3 пре3 интернет.

3ададох му някои въпроси, които ме вълнуват.

Естествено, като 3а бета-версия, всичко било доста бъгаво, искало твърде много процесорна мощ и прочие общи прика3ки...

От видеотата се вижда доста относно раковете - предполагам идеята да има много ракове е ако искаш да си направиш нещата по-прегледни (един рак 3а дръмс, един 3а синтс, един 3а мастеринг...кой както си иска, може и всичко да ти е в един рак).

Може да се правят връ3ки между всички ракове, както си иска потребителя.

Има импорт на аудио, но няма редакторски функции.

Приятеля ми ка3а, че имало само 3 ампа и 3 кабинета (ПО 3 - 3а бас и китара), но това явно е ограничение в бета-версията, щото на клипа виждам, че са повечко).

Вероятно в Record няма да е достъпен ReGroove миксера, който и бе3 това едва ли се пол3ва чак толкова много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредния микро-туториъл:

 

 

И така, рекапитулация дотук:

 

1. Който няма Reason и Line6 аудио интерфейс - получава като бонус няколко дивайса от Reason (combinator, mastering suite ефектите, плюс още няколко) и по 3 амп-симулации и кабинети от Line6.

 

2. Който има съответния софтуер и хардуер - получава всичките екстри в самия Record.

 

Още интересни неща могат да се прочетат тук:

http://www.propellerheads.se/company/crew/...plan&PID=18

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мхм, от известно време кътам пари за Line 6 pod процесор. Нито имам условия за усилвателни глави и кабинети, нито за кубета. Бримча си на слушалки и хич не ми дреме. :rockon:

 

Верояртно ще мина на Record. И чат пат за бързи записи - Reaper. Дано обаче да поддържа поне 24 бита/48 кХц формати на аудио файловете.

Reason не ги поддържа, та затова...

 

Предполагам също ще се появи и с възможност за разопаковане на целия файл с парчето ти. И оттам вече да виждаш кои файлове и защо и така нататък са в парчето ти като записи. Ако са и по папки - екстра! Тъкмо няма да се чудя как да прахвърлям толкоз парчета от Reason-a. :huh:

Редактирано от Kurt Uvash
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:punk_guitar:

Не 3нам коя версия на Reason пол3ваш, но от доста време 24-битови семпли се поддържат.

Дори последните им рефили са в 16 и 24-битови версии на аудиото.

Въпрос на аудио-интерфейс е всичко.

Моя е 16-битов и поради та3и причина не пол3вам 24-битови семпли 3а работа.

Единствено ако проекта ще се доработва някъде, където има такъв хардуер - тогава просто подменям 16-битовите със съответните им 24-битови еквиваленти (когато имам такива), експортвам си в 24 бита, нося файла на другото място и това е.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.