Jump to content
Българският форум за музиканти

Сравнение между реален единичен адаптер и половинка от хъмбъкър


kolio_k

Сингъл срещу половинка хъмбъкър  

73 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

  • Отговори 37
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравейте, Христис воскресе, и весели празници преди всичко :thumbdown:

 

Ето и отговора на анкетата, във видео формат

 

Видео семпъл

 

 

 

 

А за тези на които не им се гледа

 

Верният отговор е N1 - сингъл - Фендер

 

N2 - разделен хъмбъкър - Ибанец

 

Честито на позналите :slap:

 

 

 

Мисля , че в случая много хора се заблудиха от това, че Ибанеца е с чисто нови струни, а на Фендера са пред разпад :( , и понеже хората нормално очакват от сингъла да е по брайт от хъмбъкъра, се получава заблуждение.

 

За мен показателното за добрия сингъл е не да е светъл толкова много като саунд, а да звучи меко, хармонично и да не дразни (особено бриджа), нормално разделения хъмбъкър има повече високи и звучи по остро ( и често неприятно) от качествен сингъл (АлНиКо такъв, най често, иначе задния адаптер на на Скуаиър може да те изкърти от високи. Тази тенденция я има и в случая малко, но в интерес на истината, задния адаптер на Ибанеца (Димарцио), се оказа учудващо мек и приятен, когато е разделен, поне на това липово тяло.

Но все пак , когато са разделени, хъмовете макар и да имат ниски и високи, звучат малко празно от към благи среди, това си личи малко и в случая, макар че не пропускам възможността, това да се дължи на материала на тялото Алдер срещу Липа.

 

Също така , както писах по горе Фендера има много характерен звук на нек пикапа, около 12 праг, но съм склонен да мисля, че това се дължи на мястото където е поставен адаптера и конструкцията на самата китара, защото нещо подобно се среща и при скуаиърите , повече или по малко

 

Но мисля сум съгласен с Тони, че от този пример става ясно, че от китара тип Суперстрат с по дебел гриф (защото мисля , че този модел на Ибанец има доста разлика в саунда от RG например, а единственото сериозно различно между двете е грифа) и делящи се адаптери, при нужда може да се извади много приличен сингълкоил звук, особено при свиренен на живо, разбира се усещането е съвсем друго като се свири на страт, имаме на лице проблемите произтичащи от флойда и тн., но за едно две парчета определено не е лошо решение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз точно това исках да кажа, че както в повечето такива анкети, гласовете се разделиха горе - долу наполовина, което за пореден път ме убеждава, че така на запис, е много трудно да се познае каквото и да е, за една китара. Но иначе е забавно да се пробва, пък и резултатите някои път изненадват немалък брой хора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извода ти, по скоро трябва да е, че за някой от нас е много трудно да се познае по запис(не се изключвам от това число , макар и познал :greenangel: ). Предполагам много от участвалите в анкетата, не са имали фендер страт, а дори и по лошо дори не са се докосвали до такъв . Еми как да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят си извод за мен е, че за нетрениран слух (като моя, щото се обърках), в общи линии няма особена разлика дали е сингъл или разделен хъм, както и че тази опция ми е пределно удобна на китарите, които свиря. Предполагам когато човек свири в случая на двете различни китари, ще усети бързо разликата в звука, но когато слушам, явно не ставам :greenball:

 

малко офф: Доколкото знам, когато Сатриани е обяснявал на пичовете от Ибанец каква иска да му е сигнъчър китарата, изрично е казал, че иска страт гриф. Или поне нещо близко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина на, на запис е трудно се познават много неща. Има нещо при свиренето на китара, което се усеща много ясно ако свириш на нея, но голяма част се губи в процеса на запис. Предполагам, че това е просто начина по който даден инструметн те предразполага да свириш на него :)

 

Иначе тук, в тази тема не ставаше въпрос за това, кое е Фендер и кое Ибанец, а по скоро исках да се покажа принципните разлики между сингъл и разделен хъмбъкър като звук ( като приемем, че и двата адаптера ги бива и са монтирани на прилични китари ). Според мен , от записа се вижда, че

 

1. Разлика има, без значение в случая ,колко голяма и дали се дължи на конструкция, материал на китарата и тн, така или иначе, повече от разпространените китари с делящи хъмове са подобни, а разликата между този Ибанец и Страт м не е кой знае колко голяма

 

2. Китари с делящ се хъм са добра алтернатива, особено в лайв ситуация, на китара със сингли

 

Иначе, не знам до колкото успях да направя семплите показателни, винаги е трудно (поне на мен де) да се направят наистина реалистични такива, а не просто добре звучащи. Според мен, добрият семпъл, даващ някаква реална информация, трябва да е напълно суров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите къмове са делнати и определено функцията е ценна за ползване.

 

Хъм на бриджа и сингъл на нека е интересна и ползотворна комбинация; поне на Винтидж V 100B.

Ако че не е истински сингъл...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.