Jump to content
Българският форум за музиканти

Шумоизолация


Recommended Posts

Какво ще кажете за картоните за яйца? Създават акустика, щумоизолират или няма такова нещо? :headbang:

тва е мит :) никаква работа не вършат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ще кажете за картоните за яйца? Създават акустика, щумоизолират или няма такова нещо? ;)

тва е мит ;) никаква работа не вършат

...and we are the Mythbusters :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Идеята на картоните е съвсем различна от тази на стиропора. Стиропора поглъща звука така че като говориш в помещението гласа ти се губи в небитието сякаш си заобиколен от безкрайна пустош. Картоните отразяват и ръзсейват във всички посоки. Човек чува ясно гласа си но без никаква реверберация, защото независимо че стаята не е голяма по звукът в записа може да се съди за размерите и а това в повечето случаи не е желателно.

Глупаво е да ползваш двата вида изолация, поради различния им характер. Картоните върху стиропора обезмислят въздействието на стиропора и той е излишен. Същото важи и за дунапрен върху стиропор ;) Направи го или само с дунапрен или само със стиропор, но сам си прецени какво ти трябва защото звукът е различен.

На снимката виждам акустична китара и ако търсиш акустичен звук трябва да лепнеш картони или да оставиш стените голи без изолация. Звукът трябва да не се губи в небитието а да се отразява в стените за да създава усещане за акустика на помещението.

Редактирано от guitman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Значи да питам и аз <_<

 

Имам едно мазе на къща, което искам да превърна в репетиционна.

Разполагам с две свързани помещения - едното е към 20 а другото към 12 квадратни метрал Височината е 220 см.

Стените пода и тавана са от бетон.

Тъй като това е самостоятелна къща не ми трябва кой знае каква шумоизолация, по скоро трябва да се акцентира върху акустичната обработка за която говорите.

 

Как се процедира в такива случаи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да е малко встрани, но мисля че има много полезна информция. Още повече, че руския е лесен...Статии по електроакустика

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което всеки може да направи с минимум средства е да изолира озвучителните тела от конструкцията на сградата - да висят на въжета например (помага!) и да изолира вратите и прозорците така, че да нямат луфтове (добър тест е с лист хартия - затискаш го и ако можеш да го извадиш без да се скъса имаш още работа).

:greenangel:

 

И според мен това е едно от първите и същевременно най-евтините неща, които трябва да се направят по въпроса с шумоизолацията.

Аз в скоро време мисля да се захвана именно с това, така че ще съм много благодарен на малко (или пък много :no: ) информация и съвети по въпроса.

Конкретно ме интересува:

-как да уплътня дървената врата на стаята - има големи луфтове. Предполагам с някакви изолационни лепенки на местата където вратата и дограмата се допират!? Също така какво да се сложи на долния ръб на вратата? Методи, съвети, материали, цени, магазини - всичко е добро дошло :hello:

-освен с въжета (което и аз съм си мислил, ама е малко трудно приложимо) как може да се изолират озвучителните тела. В момента колоните ми стоят на дървено бюро. Може би ако им сложа някакви възглавнички отдолу? Същото мисля да направя и с кубето. А дали ще има голям ефект ако сложа нещо и на стената зад него!?

-до каква степен топлоизолацията в стените (въпреки че не знам каква точно е) спира шума?

 

 

Целта ми не е пълна шумоизолация, а просто да намаля джангъра, идващ от стаята ми (за да не могат други да му се кефят :green: ). За акустично третиране изобщо не си говорим.

Благодаря на всички отзовали се :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпроса за уплътнението на вратата, ако луфтовете не са над 1 см. прекрасна работа вършат самозалепващите се ленти за уплътнение на прозорци (не тези с дунапрена, а гумените). Що се отнася до долната страна - затваряш вратата, после както е в затворено положение плътно долепяш прагче, излизащо на 1-2 см. над луфта отдолу и фиксираш прагчето за пода. След това и на него залепяш една изолационна лента. Цената на лентите е ~65 ст./ метър (най-често са в бяло или кафяво и имат различни видове профили).

За изолация на колони има специални комплекти от по 4 бр. крачета - конусовидни, като конструкцията им е такава, че допирната точка на всяко от крачетата в колоната е около 1-2 мм2. По този начин с точковото допиране имаш минимум контакт с повърхността под тях. Иначе ако ще се спряваш сам идеята е същата - да намалиш до минимум вибрациите и предаването на звука от тонколоната към повърхността под нея. За тази цел може да подложиш напр. дунапрен (по-плътен по възможност) или киче. Малко офтопик: по-горе случайно прочетох за плоскостите от стиропор - в случая не са добър избор, защото стиропорът има добри топло и сравнително добри шумоизолационни качества, но само ако е в насипно състояние. Така както в оформен като плоскости ефектът по-скоро е обратен, защото цялата плоскост започва да вибрира и дори подсилва в определени случаи звукопредаването. Имах възможност да се уверя лично, когато правих второто си студио и един от пластовете на вътрешната шумоизолация бяха 4 см. листове стиропор. Добре, че направих само 2 стени и реших да пусна саунд тестове - направо бях като гръмнат....всичкият ефект от минералната вата беше отишъл на кино точно заради плоскостите. Тъй че за топло вършат работа, но за 'шумо' - така както са на плоскости - не. Не знам каква ти е топлоизолацията, за която питаш...дано не е от стиропор, а от вата. А зад кубето също може да сложиш нещо поглъщащо звука - някое излишно парче дебел дунапрен например. Принципно няма да забележиш разлика от преди, но част от задната вълна ще е погълната от дунапрена и ще свалиш някой и друг процент от джангъра. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти!

Първо мерси много.

 

Тия изолационни лепенки предполагам се продават в Бриколажа!?

 

А за долния ръб варианта с прага отпада - на теракот и ламиниран паркет е пода и подобни модификации са крайно нежелателни (особено като се има предвид че съм под наем :no: ). Луфта мисля не е голям, може би с няколко лепенки една върху друга + нещо меко и плътно накрая!?

 

Гумените крачета къде могат да се намерят? Предполагам не са скъпи. Струват ми се доста добра идея. А колко кила държат? :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха...щом е теракот...ясно защо се чува толкова...Ами лепенките вероятно ги има и в Бриколаж-а (на метър или в пакет), аз лично ги взимам на метър от един магазин (от Пловдив съм). Съветът ми за долния ръб на вратата беше в случай, че става дума за дърво (както е в моя случай). Но принципът пак е същия - прагче (независимо дали е залепено или фиксирано по друг начин) и уплътнение между него и вратата, която го притиска при затварянето. Оставиш ли и най-малкия процеп някъде между вратата - тая гад (звукът) моментално го намира и излиза от там. :greenangel: Работата е да стане почти херметично (същото важи и за прозорците).

А гумени крачета последно бях виждал тук в Конрад - предполагам, че и в софийския Конрад ще имат. Бяха за Hi-fi колони среден размер (цената не помня).

 

П.П. Сега се разчетох из руските страници от линка, дето беше даден по-горе. Статиите са доста старички, но някои са доста полезни. В една от тях потвърдиха моите наблюдения за плоскостите стиропор. Имат известен ефект само за намаляне на ударен (контактен) звук, но за звукови вълни, реещи се из въздуха ефектът е нулев, а в някои ситуации дори и обратен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А гумени крачета последно бях виждал тук в Конрад - предполагам, че и в софийския Конрад ще имат. Бяха за Hi-fi колони среден размер (цената не помня).

Знаеш ли как се казват, че не мога да ги намеря в online каталога?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

някой може ли да ме посъветва за това как да си направя акустични пана - стената, която искам да прецакам с тях е 2,5 височина и 4 м дължина

 

ватата е с размер 1 х 60 - дали да направя янколко пана с този размер или 2 по-големи - да речем 1,20 х 1?

 

и за самата конструкция - посъветвах се с бобалан и ми обясни, че трябва да са на 10 см от стената - обаче задната част на паното трябва ли да е от шпертплат да речем или само вата - притисната между метлана мрежа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.