Jump to content
Българският форум за музиканти

Смяна на Pickups


Recommended Posts

серия 532 (от латиноамериканската сапунка "О, защо съдбата ме наказва")

днеска с Mu3epHuK-а (той като по-пекан, има зад гърба си три подобни проекта а и поялника е негов) осквернихме пет струнен бас Ibanez, изпорязахме вътрешностите му, и само защото не страдахме от краен садизъм, не го изкормихме, басси, новите адаптери не щат да се наместят на мястото на старите - фирата е под 1mm, ако не е даже 0.5, по нататък не посмяхме да противосвещенодействуваме, защото боговете можеха да ни накажат.

 

p.s. аве аз май в трети пост споменавам за по-голям чук, да знаете в секция "Купувам - Продавам - Предлагам " дали някой продава такова примитивно (но ефикасно), средство на труда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми то УЖ не е музикален инструмент. Иначе щеше да има: "Продавам чук Fender на година и половина, не е ваден от калъфа и т.н....". А с адаптерите 'кво стана? pacman дали не може да се намеси? Половин милиметър едва ли ще му се опре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм от София, затова първо ще потърсим човек тука, да се надяваме, че някой от тукашните лютиери ще се наеме да доизкусори индонезийската изработка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да поприпомня:

новите адаптери не можеха да се поместят на мястото на старите.

 

Продължението:

благодарение на Диката :blink: всичко си дойде на мястото, даже дупчиците за винчетата си съвпадат, аве няма да се забележи че е имало намеса, още веднъж благодаря на Диката :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ако имаш някакви стари адаптери, мога да пробвам да ти навия нова жица на тях. Няма да ги познаеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за предложението, но за сега мъката ми е по инсталирването на новите + съответното окабеляване. Па ти като поназнайваш нещата, що не откриеш фирма за адаптери - не се майтапя, то новите ми адаптери не са от някаква световноизвестна марка, вероятно до преди година - две продукцията и да се е водила custom made :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже се споменаваше, че при запояване/разпояване на жиците към/от потенциометрите, има вероятност да изгорят последните - бихте ли дали съвет, как да се провери, дали един потенциометър не е изгорен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С мултицет - измерваш съпротивлението да е колкото е номинала (500 ома ли или колкото е там потенциометъра). Най-лесно се разбира дали си изгорил потенциометъра като престане да се чува звук. ;)

 

По едно време бях омазал тотално потенциометрите на една китара и трябваше да викам неволята в лицето на Никифена да оправя окабеляването.

 

Така че най-добре ела да го направим заедно, оттогава съм се бъзикал още доста с разни "project guitars" и вече правя добри спойки.

 

За екранирането с фолио дето си го намислил - не знам, не изглежда кой знае колко трудно, ама пък трябва да си намериш хубав мат'рял. А и се усложнява заземяването според мен (като техническо изпълнение). Виж, тука имаше много хубава тема с картинки. Никифена и той беше екранирал на Разбойника баса ако не се лъжа и беше постнал, така че има хора които разбират - да не се срамуват да споделят още тънкости. ;) (като например откъде да се намери стабилно медно фолио)

 

ПП: Ако намеря олово 99,99% Pb и го излея във форма или на тънък лист няма ли да е най-добре? Се пак в момента работя в КЦМ и имам комшии и познати леяри. :lol:

 

ПП2: Ето линк към темата за екранирането. :D

Редактирано от Mu3epHuK
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да е по-добре оловото, щото ще тежи доста. Да дойда, ама то вечер ще е. Басси тази смяна на адаптери - напълно реално да ме откаже от свиренето. А къде да се мери съпротивлението, потенциометрите са с три крачета - между двете най-крайни ли ?

 

Благодаря Разбойник и Mu3epHuK за линковете.

Редактирано от fracture
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, обаче ако имаш нещо вързано за тях за получава "успоредно свързани резистори", както пише в учебника по физика. Така можеш да ги измериш само ако всички жици са откачени от двата крайни извода на потенциометрите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.