Jump to content
Българският форум за музиканти

Стиви Рей Вон


Recommended Posts

П.С. Пикгарда, адаптерите и позициите не са ли нови?

 

Всъщност, и ESP имат една серия "износени" китари - Стратоподобия - тази на снимката горе ми изглежда да е такова изпълнение... Спомням си, че Ричи Блекмор свиреше на един Страт, дето му бяха изпадали точките тук-там по грифа от ползване :)

Искам да кажа, има разлика между "винтидж" изпълнение от завода и наистина един инструмент да се "разхлопа" от свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

В много лоша насока водиш темата :). Сега само да не се обърне пак на стария спор Стиви vs Джими. Майстори има много - Ингви (доколкото неговото прилича изобщо на страт...), Хендрикс, Ерик Клептън, Ерик Джонсън... Твърде много са. Но искам само да кажа нещо. Ще цитирам по памет какво бях чел някъде : когато един журналист попитал Стиви "как сравнявате творчеството си с Джими Хендрикс, и дали сте по - добър от него?" Стиви отговаря "Има само един Джими Хендрикс. А аз? Аз съм просто Стиви Рей Вон." Достоен отговор, така че, сега дайте да не спорим кой е НАЙ НАЙ НАЙ... Аз примерно ги харесвам поравно, и въпреки, че единият е бил фен на другия, аз ги слагам наравно.

 

Едит пп. То по тая логика, след като и Джими и Стиви са били фенове на Бъди Гай, излиза, че той трябва да е най най най. Просто са си отделни хора. А Бъди също е изключителен, но това е отделна (и доста обширна) тема...

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за темата. Аз само ще добавя някои неща за китарата, тъй като и аз съм и фен.

 

-Годината на производството не е сигурна, тъй като според грифа, тялото и адаптерите съответно са - 1959, 1962,1963г.

-Грифа е D shaped Maple. Най-дебелия гриф, който Фендер са произвеждали. Сменен е през 1990г.

-Фингърборда е от Палисандър. Радиуса му е по-дебел от стандартния 7.25". Това е заради рефтрет.

-Позиции - Jumbo sized fretwire, не басови позиции, както е според слуха.

-Горното мостче е сменено с кокал. (bone)

-Тялото на китарата е от Алдер. Произведено през 1963г.

-Адаптери - Фендерски оригинални, произведени през 1959г. (За това и Стиви си е помислил, че китарата е от нея година.)

-Левичарско позлатено вибрато. Поставено е през 1986г. Стиви използва 5 пружини.

 

Малко интересни факти:

 

Първия гриф, който тази китара е имала, е претърпял лек инцидент, след като Стиви се опитал да изпълни номер, който видя от брат си, а той бил да удари леко китарата в стената и когато тя отскочи, да я хване, но в следствие на това главата на гирафа се сцепила. По-късно била залепена и поправена.

 

Причината за смяната на грифа е инцидент по време на турне. Първо слагат гриф от друга китара на Стиви, а след това от друг, втори Фендер. Оригиналния гриф е бил сложен отново след смърта му.

 

Една от причините тона на Стиви да е толкова разпознаваем са дебелите струни, големия екшън и големите позиции.

 

Лепенките и буквите по китарата са намерени от Стиви на паркинг за камьони.

 

Има и информации, че адаптерите са екранирани, а и също dummy coil, за да се избегне хъма на единичните адаптери.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и информации, че адаптерите са екранирани, а и също dummy coil, за да се избегне хъма на единичните адаптери.

 

Точно, сега се сещам, че вчера като го превеждах, пишеше "Shielded pickup bobin".

Само дето не съм супер навътре в термините, затова го преведох просто като "адаптер", не бях сигурен дали означава точно "екраниран" или нещо друго. Може би това е смисълът, не знам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Ами и аз не съм запознат с терминлогията на електротехниката в английския език, но предполагам, че под shielded се има предвид екраникран.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Shielded си означава точно "екраниран", а целият израз означава "екранирана бобина( магнитче с намотка)". Понякога преводът зависи и от контекста, но мисля, че е достатъчно ясно ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се, че SRV има още една култова китара, пак страт - "Lenny". Не е толкова популярна, колкото "Номер едно" страта, но щом Фендер наблегнаха на нея последната година.

 

До колкото си спомням, мисля че е била купена от жена му от музикален магазин в Тексас и заради това се казва "Lenny".

 

ПП: Не че е по темата, ама се присетих и за другата му китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми се вижда, че преведеното в първия пост е по-скоро маркетинг и реклама за зарибяване на SRV феновете, отколкото е възможно да се пресъздаде 1:1 въпросната китара в едно серийно производство.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

Естествено, то си е чист маркетинг. Нали се сещаш, че ако искаш да запазиш нещо уникално и неповторимо, не му правиш 20-30 реплики. Обаче пък от друга страна, ако искаш да продаваш този продук - това е начина. ;)

Модела на Джеф Бек, на Клептън, Бъди Гай, Ерик Джонсън, че даже и миналата година вкараха и на Гилмор страта в "артист" серията си - маркетинг -> продажби. :thumbs_up:

 

ПП: Все пак, китарата си остава култова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека не забравяме и Джордж Линч - LTD signature model:

http://www.drumcityguitarland.com/drumcity...-P1460C430.aspx

 

http://images.google.bg/imgres?imgurl=http...t%3D20%26um%3D1

 

f358509c2ed52dc954e11c2e05ab35aa.image.300x299.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@Evtim Djerekarov : Ами, превеждано е от каталога на Фендер, няма как иначе да звучи ;) . Но по принцип ми е непонятна цялата мания около сигначър апаратурата. Аз поне не виждам особен смисъл от нея.

 

Беше ми интересна самата китара Номер Едно, и се сетих за нея, защото мернах случайно клипчето в youtube. С тази китара за записани толкова от любимите ми песни, толкова хора е разплакала... Но всъщност само един човек може да я накара да заплаче, и той за съжаление не е вече между нас.

 

пп Одеве Slide, като даде интересни неща, се сетих за още нещо интересно, което, обаче, няма връзка с темата. Някъде бях чел, че Стиви в ранните си години е ползвал VOX Wah-Wah, което му било дадено от брат му Джими. А той го получил от... Джими Хендрикс. По - късно, по време на турне, някой го откраднал от СРВ, поради което той го сменил с Crybaby Wah. Някой знае ли дали наистина е така, или съм се заблудил?

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.