Jump to content
Българският форум за музиканти

Разлики между китарите...


Toshi

Recommended Posts

По-точно по какво се различава китарата от 1500 и тази от 200?
Аре да го кажем по-просто - по какво се различава БМВ от Жигула?

Задаваш отговори..

 

Айде да кажа и аз ,то Евтим го е казал вече -Тон !

Синоними - пее,гали ухото ,сама свири ..,най-вече звучи истински.

 

Добре казано! Има и още един фактор (най-важния), но тук не е уместно да го разискваме - пръстите! ;)

Иначе - да разликата е в тона, изработката, цената на инструмента. Последното се влияе от качеството на изработката, селекцията на дървесината, познанията на лютиерите, които изработват инструмента, частите вложени в него (бридж, адаптери, ключове и т.н.). Много често цената се влияе и от надписа на главата, което понякога е силно неоправдано... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, радвам се, че стигнахме до консенсус.

 

Между другото - много ми е интересно от какво са направени телата на Harley Benton стратовете.

Дали е някакъв шперплат/агатис, или са се прежалили с макар и не върховна елша?

 

 

Пак за тона:

С Hillbilly сравнявахме един Винтидж, който беше доста подбран, с хубави адаптери и т.н. с един от евтините Гибсън LP Студио.... ами.. при изработката има места, където Винтиджа е видимо по-добре(макар и да има места, където е много по-оплескан от Гибсън-а), обаче, като засвири човек, кеф му клийн, кеф му с драйв.... ами гибсъна звучи по-живичко, няма го този плосък "стъклен" момент като при Винтидж-а, а когато се свирят по-широки акорди, гибсъна просто звучи много равно, звънко и живо както долу, така и нагоре по грифа - не заобля прекалено много с изкачването - напомня малко на хубава акустична китара - просто си пее китарката и звучи балансирано, звънко, вярно, "хармонично" - без тези неприятни нотки в звуковата картина като се свирят акорди, които почти всеки евтинджос има.

 

На първо чуване съвсем малка разлика, обаче прави 5 пъти по-голям гъдел като се свири на Гибсънчето.

 

 

ПС: Естествено, това не значи, че всяка скъпа китара ще има гореописаните качества. Има и такива, които не се отличават с върховен тон, а са скъпи поради други причини като марка, материали, изработка, хардуер, боя, имидж и др...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно подкрепям Евтим ........със сигурност колегата говори от опит .....само мога да добавя че разликата от скъпа и евтина китара .......е много по малка отколкото тази между добър и "добър " китарист .....а това да сравнява6 китари с жигули и бмв -та малко излиза от темата :P не 4е жигулата има 6ансове :) .....

Да ти е честита новата пидобивка и ако не е проблем кажи за този модел ли става вапрос HARLEY BENTON HBMS15WH и малко подробности ....колко излезе доставката ...и колко време след като направи поръ4ката пристигна .....благодаря ти предварително .....и свирене му е маиката и си трябва китрка без зна4ение скъпа или не .....а за философията може и само с ....... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, радвам се, че стигнахме до консенсус.

 

Между другото - много ми е интересно от какво са направени телата на Harley Benton стратовете.

Дали е някакъв шперплат/агатис, или са се прежалили с макар и не върховна елша?

 

Досега през ръцете ми са минали 4 Бентъна(само че не стратове) и нито един не бе шперплатен.

Изработката им е 6, според скромните ми разбирания. Частите им са кофти(много бързо ръждясва хардуера, флойдовете са на късмет), звука в някои модели наистина куца...

 

Всъщност съвсем скоро очаквам да пипна и едно Les Paul копие направено от тях, ако има интерес ще направя подробно ревю, както преди време направих с Peavey Vortex.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой е останал с погрешното впечатление, че не харесвам хубави китари с благ и характерен тон, моля да ме извини! Тезата ми е, че инструмента не те прави музикант. Освен това смятам, че някои хора прекалено много се вманиачават да гледат подробности по китарите, да ги лъскат, изобщо се отнасят към тях като към бижу и това им отвлича вниманието от основната задачка. :)

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това смятам, че някои хора прекалено много се вманиачават да гледат подробности по китарите, да ги лъскат, изобщо се отнасят към тях като към бижу и това им отвлича вниманието от основната задачка. ;)

 

 

Слабо. Инструмента си е чиста проба живо същество и си заслужава грижите. :)

 

 

п.с поддръжката на инструмента дава почивка от "основната задачка" :thx:

 

 

ЕДИТ: Май залитнахме в :thx:

Редактирано от vurbito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Приятелю, мили много добре знам, че отношението към инструмента е вайно и аз моята китара много си я обичам, привързан съм страшно към нея, но не се радвам на едно нездраво отношение към китарите.

Освен това много категорично си ми характеризирам мнението - де това самочувствие?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такам... за дървото и мене ме интересува, но как подяволите да разбера какво е xD :) Дайте някой про съвет...

Модела е малко по-евтиния вариант MS11BK ... поръчах си бял /грабна ми окото/ но уви... станала е някаква грешка. Както и да е- и черния изглежда зашеметяващо. Има едно- две места където ме дразни малко изработката, но не е фатално /а съм такъв перфекционист... наистина не е фатално значи xD/.

За доставката... значи моето е целия комплект китара, 15в. амп, тунер, перца, страп, калъф и кабел. Идва е един кашон всичко... Доставката до БГ е 30 ойро ама понеже си падам тарикатче... за 7евро до Австрия и от там с един камьон на майка ми дето кара продукция от БГ до там :oops:

А пък само кирата MS11 чиста си е 69 евро :) И пак продължавам да си се спуквам от кеф :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми беше как да разпозная от какво дърво е направена...

А за сунбърста е късно... още преди седмица китара е в мен :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпроса ми беше как да разпозная от какво дърво е направена...

Ами сложи я на един циркуляр и я делни на две напречно,после занеси проби в БАН и ще ти кажат.Базикам се.

Ми тъпичко е не знам да има начин да определиш дървото като е боядисано.И за какъв *** ти е да определяш вида дърво на китара от 120лв?!Свири си и толкоз като задобрееш и събереш кинти ше си купиш нещо дето производителите знаят от какво е направено,щото за тая едва ли знаят.

 

ПП между другото това ти си го писал и явно се предполага че е от това дърво ама едва ли

- Maple neck

- Body is made of alder

Редактирано от Heartman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо чудно. Може да не е супер-подбирана елша, но може да е елшово.

Попадал съм на немаркови евтини копия от елша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.