Jump to content
Българският форум за музиканти

Пукната гайда - с какво и как да запълня пукнатината?


Recommended Posts

С какво ти е обработено дървото отгоре-черна боя ли е и каква?Колко е широка пукнатината?

Ако е много тясна, високо порьозно лепило като каноконлита ще свърши работа,но поради тази причина той и навлиза сериозно в дървото,поне в неполирано/с по-отворени пори/ и запълва клетките разваляйки акустиката.Не разбирам от гайди и ако този детайл е с важно значение за цялостният звук на инструмента,не те съветвавам да правиш каквото и да е с горното лепило.В такъв случай най-добре я занеси на лютиер или майстор изработващ гайди.Обаче, ако не се лъжа,съм виждал гайдуници от текстолит,което значи,че не е от особено значение този детайл от какъв материал е направен-сигурно звука не се променя особено много.Тогава бих пробвал с каноконлита и бих клампирал отгоре-внимавай със стягането,особено ако пукнатината се е отворила!!!!Затова аз бих направил постоянна клампа,ако няма да пречи на свиренето.Ако пък и не е от значение дали ще е и красиво,хубави и здрави клампи стават от текстил/плат,бинт/+каноконлит+сода за хляб.Един приятел си беше "бинтовал" счупен рибарски прът с тази рецепта и му служи доста години без никакви проблеми,използвайки го за супер тежък стил като търмъчене.

Успех, друже :)

п.п.Питах за боята,защото най-вероятно каноконлита ще я скапе на манипулираното място.

И като цяло, ако се решиш на процедурата с клампирането и останалите колеги,които ще се включат по темата, одобрят идеята,ще напиша как да го направиш и обработиш после,че поне да има някакъв вид.

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както питаш с какво да запълниш,значи пукнатината се е отворила.

Ако гайдуницата е от абанос от майстори на обои и от моята практика знам ,че

се използва много фин абаносов прах и каноконлит.Ако много се е отворило

и я прибереш има опасност да се спука на друго място.Може би трябва само да

запълниш и да загладиш ,но така това не може да се прецени от разстояние.

За звука не се притеснявай.По важното,че с това лепило имаш право само на един опит!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам от какво дърво е, боядисано е с байц и отгоре е намаслено със зехтин. На снимката не е моята гайдуница, намерих я от нета. Пукнатината не е много широка, може би около 0,2 мм в най-широката си част. Сигурни ли сте, че тея лепила ще хванат върху мазното?

Редактирано от MoDz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих някакво бяло лепило. Нямаше лепенка и затова не знам как се казва, но изсъхва за 2-3 часа (преди това пробно сложих малко лепило върху хартия, за да видя за колко време ще изсъхне). С него запълних пукнатината, като не съм я стягал или обезмазнявал и изчаках лепилото да изсъхне и стана :greenangel: Малко е грозно, но ще го мина с байц, за да не си личи. Само се питам колко време ще издържи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тея белите лепила са на водна основа-нещо подобно на Ц200.Дървен музикален инструмент с такова нещо не бих залепил!!!Послушай съвета на колегата или си занеси гайдата на майстор.По принцип епоксидна смола мисля ще хване на намаслено дърво.В развитият западен свят,колегите производители на барабани с нея лепят пукнатини,но по-големи като правят смес от нея и дървен прах.А ме е страх,че ако започнеш да обезмасляваш дървото може да се спука още повече-аз лично не бих се захванал с това.Прочети малко повече за маслената обработка и поддръжка на инструмента-има в този форум,да не кажа 2 теми по-надолу,а в западни форуми информацията е безкрайна.Зехтина не е подходящ за такава цел според мен,защото не консервира и изолира от влага дървото.

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами те всички, барабар с лютиерите, така казват - мажи си гайдата/кавала със зехтин. Иначе пратих емаил на един такъв лютиер, за да го питам как да процедирам с пукнатината и той ми отговори, че "тази операция не може да се направи от всеки". Явно си има тънкости. Ще закарам инструмента на майстор.

ПП: Защо не би залепил дървен музикален инструмент с такова лепило? Какво му има на лепилото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих някакво бяло лепило. Нямаше лепенка и затова не знам как се казва, но изсъхва за 2-3 часа (преди това пробно сложих малко лепило върху хартия, за да видя за колко време ще изсъхне). С него запълних пукнатината, като не съм я стягал или обезмазнявал и изчаках лепилото да изсъхне и стана :girl_witch: Малко е грозно, но ще го мина с байц, за да не си личи. Само се питам колко време ще издържи...

 

Здравей. Понеже познавам майстор на такива инструменти се допитах до него по твоя въпрос. Отговора беше следния:- прави се канал по окръжността на сцепеното място; стяга се с конец (копринен или капронов) и се залива с каноконлит (самия конец). Това е врменното за постоянно решение. И каза да не навиваш допълнително конец горе на сглобката между гайдуницата и муфата това не уплътнява допълнително , а само ти поврежда инструмента. Ако исакш нова гайдуница пиши ми на адрес: jhon1n2y@abv.bg , като изрично посочиш размера на "сглобката" между гайдуницата и муфата. Майстора каза , че имало 16 и 17 мм. гайдуници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този тип лепила след втвърдяване стават като гума,поне Ц200 и лепилата за дърво на тази основа.Те са страхотни инхибитори на звука.От синтетичните лепила могат да се ползват Поли Винил Ацетатни или Поли Уретонови лепила.Но най-добре за акустиката на инструментите са естествените лепила на базата на кръвен албумин или нашенският туткал,за който на запад се знае много малко.Поне това ползват лютиерите и големите компании за производство на ударни инструменти.

Ако е само за поддръжка ползвай лимонено масло,а за финиш си има масла със сикативи за втвърдяване.

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих някакво бяло лепило. Нямаше лепенка и затова не знам как се казва, но изсъхва за 2-3 часа (преди това пробно сложих малко лепило върху хартия, за да видя за колко време ще изсъхне). С него запълних пукнатината, като не съм я стягал или обезмазнявал и изчаках лепилото да изсъхне и стана :girl_witch: Малко е грозно, но ще го мина с байц, за да не си личи. Само се питам колко време ще издържи...

 

Здравей. Понеже познавам майстор на такива инструменти се допитах до него по твоя въпрос. Отговора беше следния:- прави се канал по окръжността на сцепеното място; стяга се с конец (копринен или капронов) и се залива с каноконлит (самия конец). Това е врменното за постоянно решение. И каза да не навиваш допълнително конец горе на сглобката между гайдуницата и муфата това не уплътнява допълнително , а само ти поврежда инструмента. Ако исакш нова гайдуница пиши ми на адрес: jhon1n2y@abv.bg , като изрично посочиш размера на "сглобката" между гайдуницата и муфата. Майстора каза , че имало 16 и 17 мм. гайдуници.

Много сложна работа ми се струва, не ми се рискува и ще я закарам на лютиер.

Мерси на всички за отговорите. Може да локвате темата (ако имате такава традиция тук).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих някакво бяло лепило. Нямаше лепенка и затова не знам как се казва, но изсъхва за 2-3 часа (преди това пробно сложих малко лепило върху хартия, за да видя за колко време ще изсъхне). С него запълних пукнатината, като не съм я стягал или обезмазнявал и изчаках лепилото да изсъхне и стана :girl_witch: Малко е грозно, но ще го мина с байц, за да не си личи. Само се питам колко време ще издържи...

 

Е ,сега вече си създал трудна работа на майстора на който ще я носиш.

Как ще го маха това лепило от тази пукнатина ?

Най го обичам този момент,някой да се опитвал сам да поправя и след това да ми носи

инструмента да оправям поправеното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вихро, ще ми позволиш ли да се намеся и да вметна само, че докато при ударните и струнните дървения корпус играе ролята на резонатор, при дървените духови неговата роля се свжда до минимум и съм виждал доста сносни кавали и дудуци от пвц тръби - очевидно еластичността в случая не е толкова трагична, най-малкото защото въздушната струя не е толкова силна, че да деформира нито еластично, нито пластично въздухоотводът, като какъвто се изживява именно гайдурницата, ручилото и т.н. други тръбички, серпентинки, дръвченца, чепченца и т.н. дърволя :thumbs_up: Ерго - ПВА лепилата ("бялото лепило" в случая) не са чак толкова лош избор за лепене на подобни орнаменти.

 

Мойте 10 пфенинга :godbless:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си,Влад.Затова и казвах момчето да изчака включване на повече знаещи и можещи по темата,преди да предприеме каквото и да е.

поздрави

Вихрен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.