Jump to content
Българският форум за музиканти

Здрава китара


Slide

Recommended Posts

Здравейте!

 

Бая се чудех да пиша ли тая тема или не, щото тва, дето ше изложа в нея е малко или много относително... Ама както и да е.

 

Значи, един мой приятел и музикант (в частност - китарист) се допита до мен за мнение относно избор на китара. Работата е там, че случея е малко по-специфичен...

 

Колегата свири предимно глем-рок-метъл от 70s, 80s в стила на Rainbow, Whitesnake, Def Leppard, Malmsteen и тн.

До скоро свиреше на един Kramer Strat, обаче пича има кофти навика, който предполагам е откраднал от Малмстийн, да издевателства над китарите... Което е малко странно, при условие, че пари не се копаят и не става на 2 месеца да сменяш китара, ама тва е друга тема...

Под издевалтестване имам предвид - доста-доста агресивна игра с тремолото, напъване на грифа, въртене на китарата около себе си (Малмстийнови работи...), от което междувпрочем се получават непредвидени изпълнения, като изсхлузване на китарата, изтърване, падане, ужулване... Не един или два пъти се е случвало китарата да се озовава на пода с бая трясък... и такива други работи.

 

Ся, търси се здрава (което може би значи добре изработена) и качествена китара. Не знам що на мен из главата ми се върти някой Ibanez 350,370... Fender - сори, ама както при Kramer-а, така и при Fender-а тремолото е олд скуул синхронизирано тремоло и се разстройва, а и не мога да кажа, че някой друг Fender, освен тоя на Малмстийн би издържал такова издевателстване над него... Гибсън или Епифон - не представят такава гъвкавост, щото нямат тремоло система, а в случея то се търси. Пък и не знам дали някой би дал луди пари за Гибсън или за някой Епифон и да си позволи разни такива изпълнения с него... Не че един Fender или Ibanez не са китари де...

 

Както и да е. Много се отплеснах. Бих се радвал, ако някой изкаже мнението си или сподели опит, наблюдения...

 

Поздрави!

 

Опа, пропуснах само да кажа, че по незнайни причини колега се е ориентирал към някой дърт Charvel..

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) Смешно ми е щото и аз знам за един пич дето се прави на Малмстийн и вдига 1ва струна до 6та и тя се къса на 3 места и за тва си купува един комплект струни + 10 първи.Иначе не знам каква китара може да издържи на тея Малмстийнски изпълнения.Освен фендер обаче с друга китара не можеш да докараш същия звук така че ако си вземе Ибанец или Чарвел ,тремолото ще е по-здраво но тона ще е различен.Всъщност ,ако е решил да прави само чупки и стойки да знае че така не се става Малмстийн или който и да е и ако ще метална да е цялата китара тя като падне 2 пъти ще е до там.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:hysterical: Смешно ми е щото и аз знам за един пич дето се прави на Малмстийн и вдига 1ва струна до 6та и тя се къса на 3 места и за тва си купува един комплект струни + 10 първи.Иначе не знам каква китара може да издържи на тея Малмстийнски изпълнения.Освен фендер обаче с друга китара не можеш да докараш същия звук така че ако си вземе Ибанец или Чарвел ,тремолото ще е по-здраво но тона ще е различен.Всъщност ,ако е решил да прави само чупки и стойки да знае че така не се става Малмстийн или който и да е и ако ще метална да е цялата китара тя като падне 2 пъти ще е до там.

 

Начи, тука може би аз не съм се доизказал като хората и за тва си ме разбрал грешно... Пича е по-далечко от техника на свирене и звук от Малмстийн и не се мъчи да го имитира, дадох за пример именно него, щото има там един два глем хита шведа (You don't remember и Hold On). Също и заради "издевателстването". Само за Малмстийн се сетих, който си позволява по груби изпълнения с китарите. Хубу, айде и Стив Вай отчасти.

 

Не разбрах идеята ти за Фендъра.. Че единствено Фендър би издържал на такива изпълнения или че не би...

 

А иначе - както казах, търси се по-здрава китара, не се търси тона на Малмстийн, така че спокойно ;)

 

Пък тоя Kramer аз поне лично съм виждал с очите си как на два пъти е хвърлян умишлено на земята (и двата пъти падна по тяло, не по гриф) и след тва е хващан и свирнята е продължавала. (Е, после му трябва малко донастройване.. ;))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

К'ъв е тоя дзвер бе? :hysterical:

 

Няма ЕДНА китара, която да е в състояние дълго да издържи подобни издевателства. Има много китари, които могат да ги издържат, като бъдат сменяни и/или системно поддържани и ротирани, но това е привилегия на тези, които има пред кого и за кого да правят подобни изпълнения и имат средствата и поддържащия апарат, необходими за това.

 

Ако все пак човекът иска да продължи в същия дух, моят съвет е да НЕ си взима "добре изработена и качествена" китара, защото просто ще му излезе по-скъпо, като пречука и нея.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

К'ъв е тоя дзвер бе? ;)

 

Няма ЕДНА китара, която да е в състояние дълго да издържи подобни издевателства. Има много китари, които могат да ги издържат, като бъдат сменяни и/или системно поддържани и ротирани, но това е привилегия на тези, които има пред кого и за кого да правят подобни изпълнения и имат средствата и поддържащия апарат, необходими за това.

 

Ако все пак човекът иска да продължи в същия дух, моят съвет е да НЕ си взима "добре изработена и качествена" китара, защото просто ще му излезе по-скъпо, като пречука и нея.

Съгласен съм! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те това е за твоя човек, само ще трябва да я поръчаш нек тру боди и няма да има проблеми :hysterical:

 

П.П.

Явно този Крамер го е разглезил доста ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха,тоя пич здраво куфее а ?;) Аз мисля че той не е богат и толкова добър като Yngwie че да си позволява такива работи.Защо просте не си измисли свой стил на свирене ,май ще му излезе по евтино :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хахаха еми не е много разумен тоя пич. То и на мен ми се приисква да я ударя китарата понякога, ама се сдържам, щото не струва пари. Да смени малко тактиката и да не си го изкарва на китарата, ами да се мята да скача и т.н. :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мм да май-освен ако не си милярдер не е мноо разумно да си трошиш китарата ей така,аз кат се ядосам най-много да дръна силно през струните с перцето или да измърморя нещо и да почна отначало,така че се съмнявам че има чак толкова здрава китара която да поняся удари в земята а ако толкова бендва защо не пробва струни Томастик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изкриви се темата до немай си къде... Айде оставете. :rolleyes:

 

Темата не беше за тва - "ае кажете ми една китара, дето мога да сядам върху тремолото й, мога да я хвърлям, да я оставям да пада на земята, след тва да я хвана и да си продължа да свиря, без дори да се налага да проверявам дали държи строя...".

 

Темата по-скоро беше за - ето тва е китара(марка)/модел, който позволява до известна степен по-остър и груб подход към нея, която не е нужно да я гледаш като галено перо за да свири и тн.

 

От тука казаното, ако се правя на буквалист, ще изкарам нещата така, че едва ли не всичко различно от леко натискане на ръката на тремолото и меки бендове направо съсипва китарата и си е чисто издевалстване над нея и няма китара, която може да понесе тва...

 

Единствено коментара на sevenstring!

 

Колкото до тва кви пари тря имаш и с кво тря разполагаш, за да си позволиш съответното отношение към китарата - въпросния човек има нужните ресурси, за да си позволи подобно отношение. Мислите ли, че ако имаше Fender Squier, щото няма пари за друго, щеше да се отнася към китарата по същия начин?! Факт е, че има средства, с които може да си позволи да си купи китара за 1200-1300 лв. (втора ръка) и да има подобно отншение към нея. Следователно, тая китара може да бъде системно подържана и ремонтирана при нужда... Обаче се отплеснах и все тая общо взето. :)

 

Темата стана напълно излишна. Извинявам се за постването й. Може да бъде изтрита. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип едва ли можем да говорим за по-чупещи се и по-здрави китари.

Всяка китара, ако знаеш как да слагаш струни, как да я поддържаш и т.н. би държала строй при повечко свирене.

За конкретна марка и модел не може да става и дума, понеже никой не прави краш тестове на китари.

На много от най-скъпите и качествени китари при падане им се отчупва главата на грифа...

Щом от ултимативна важност за него е да не се разстройва китарата при повече свирене, нека си вземе китара или с фиксиран бридж, или с наистина скъпо тремоло от сорта на OFR или Шалер.

Ако избере китара без заключвания(фиксиран бридж, например), нека си вземе такава със заключващи ключове, може би и roller nut. За минимално разстройване, може да избере и някой Ibanez със ZR тремоло...

 

Като цяло, ако не иска да дава много пари и не се грижи за китарата си, нека си вземе някакъв евтинджос с фиксиран бридж и хубави ключове - ще свърши работа. Може даже да си вземе 2-3.

Но като цяло, ако приятелят ти си върти китарата около себе си вкъщи, според мен по-скоро говорим за пълен кретен :godbless: . Толкова здрави китари няма.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но като цяло, ако приятелят ти си върти китарата около себе си вкъщи, според мен по-скоро говорим за пълен кретен :godbless: . Толкова здрави китари няма.

Съмнявам се че е пълен кретен просто се вживява повечко :godbless: но наистина няма чак толкова здрави китари дори онази която колегата показа металната и тя дори грифа и ще се счупи или най-малко да се растрои или нещо такова :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично съм ставал свидетел как един китарист, който за шоу беше решил за последната песен то концерта с групата му, да строши китара. Само че беше направил лошия избор да троши орфей (за да не си строши хубавата китара), от онези с двата soapbar адаптери...абе изглеждат като танк, не мога да ви обясня точно, но имам снимка след издевателството:

 

dscf0264ze8.th.jpgthpix.gif

 

Та...така и неможа да счупи - изгърмя я 4 пъти в ръба на сцената, адаптерите се разхвърчаха, но дървенията не мръдна, с изключение на тези откъртени парчета от дясно. Та има истина в това с орфейките :hysterical:

 

Иначе аз лично мисля, че една солидно направена китара тип Лес Пол би издържала доста физически тормоз. Ама няма тремоло...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.