Jump to content
Българският форум за музиканти

Дължината на мензурата


Slacoth

Recommended Posts

.... имам известни забележки ... ама те са по ОффТопика ...

 

както и да е по темата :

 

така формулирана , вероятно отговора и е , че сигурно е "маркетингов" трик да слагат повече прагове

компании като (БСРич/уорТрибе/, ЕСП/максКавалера-сигнатуре/ , Корт и т.н.) слагат по 24прага на фиксМост...

Макс(както и Чък) ползват китари с 24 и само бриджАдаптор !?!?!? - верно не му трябва след 14-5 прагче(в каиовас например на найлон с 6 струни) ама може да се наложи да има .. като и без друго не пречи.

НО има и една друга ТАРГЕТ група "китаристи", такива който китара с по- малко от 24 прага няма да купят, верно че едва ли ще ползват пълноценно след 19 ама ще натиснат няколко пъти 21+.... просто така като за "душевнаЧекия" да има китарата повече прагове да се "хвалят" , да изглейда готино етц.

... вероятно (да не кажа 99.9724% сигурност) себе стойността на китарата няма да се повиши от допълнителни 2-3-4-5 прагчета, но ще е в помощ на "хвалиПръцковци" или на такива в ниска настройка(Ре да кажем , не е кои знае колко ниско), но като искаш да се правиш на СЛАШ(нямам идея тои в какъФ строй дрънчи) , хакаш капо на 2ро и си свириш едно-едно ... а тои не е като да не ползва 22(ре на първа) съм забелязал.

 

така че изглежда няма друга лесно разпознаваема причина освен МАРКЕТИНГ-ПРОДАЖБА на "ефтини дъски" ... щото тези които си плащат истински, си искат каквото им скимне, а и на всичкото отгоре не плащат за китари ,а им го дават та да ги ползват с РЕКЛАМНА цел.

 

П.П. надявам се този път да съм хванал "посоката".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 56
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^Съгласен.

^^Най общо badValue цитира марките, които имам предвид.

 

Какво мислите за тази конфигурация:

http://www.cortguitars.com/english/product...?product_id=127 - и в частност конкретно за този модел Cort?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на въпроса ми беше къде видя разлики в мензурите.

Не-баритон китарите са на практика винаги с 24.75(гибсън), 25.5(стандартна) или 25(PRS) инча мензура.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на въпроса ми беше къде видя разлики в мензурите.

Не-баритон китарите са на практика винаги с 24.75(гибсън), 25.5(стандартна) или 25(PRS) инча мензура.

 

Във каталога на Cort:

КХ и EVL сериите са стандартни 648 мм,

а М моделите със 629 мм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да, едното е със стандартна мензура, другото е с гибсънска - нищо чудно, нито рядко срещано, нито пък ново като тенденция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във каталога на Cort:

КХ и EVL сериите са стандартни 648 мм,

а М моделите със 629 мм.

 

M - 22 прага (24.75")

КХ - ЕVL - 24 (25.5")

 

според някакъФ "прост" фретКалк - спрямо различните мензури последното прагче 22/24 са широки около 1см.(!?!?!?!) - вероятно по- тясно ще е не дотам лесно използваемо...

 

иначе М - като гибсън.... лично на мен (имам една с по- къса мензура 24.75) не ми допада, губя се в нея .. не съм и свикнал и търся прагчетата на друго място, като изключим "деФретнатата" другите са ми с 25.5 и са ми по присърце

 

едит:

а кои с каква мензура какво ще свири .. това вече е трудно да се "профилира" .. не вярвам някои да каже късаМензура-едното , дългата-другото ..... би било АДСКИ абсурдно

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НО има и една друга ТАРГЕТ група "китаристи", такива който китара с по- малко от 24 прага няма да купят, верно че едва ли ще ползват пълноценно след 19 ама ще натиснат няколко пъти 21+.... просто така като за "душевнаЧекия" да има китарата повече прагове да се "хвалят" , да изглейда готино етц.

 

Вярно рядко ми трябва, но има песни, чиито сола изискват 24 прага. Ако се занимавах само с авторска музика нямаше да ми дреме - щях да си правя партиите според инструмента, но докато се занимавам с кавъри - 24 прага се предимство(не задължително изискване, но все пак...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и предимства и недостатъци. При 24 прага, за сметка на очевидните удобства, бриджа е изнесен по-накъм грифа, за да може грифа да е по-отвън(за да могат да се достигат високите позиции лесно).

Това води до:

1. Адаптерите са по-сбити един до друг, което понякога пречи повече на перото и от друга страна дава по-тесен диапазон от тембри бридж/нек.

2. Петата на грифа при повечето 24-прагови болт-он китари е по-малка по площ или пък джоба има къси стени, понеже грифа е по-изнесен навън от тялото, което често има своето негативно влияние върху тона на китарата.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно рядко ми трябва, но има песни, чиито сола изискват 24 прага. Ако се занимавах само с авторска музика нямаше да ми дреме - щях да си правя партиите според инструмента, но докато се занимавам с кавъри - 24 прага се предимство(не задължително изискване, но все пак...)

 

Къде отива кавъра .. и какъв е смисъла в него като "трябва" да се свири всичко(сола и т.н.) едно-едно с оригинала ???

като не можеш да направиш "импровизация" на тема соло с 22 вместо 24 прага ... стани програмист кат' мен.... и си "зубри" каквото свириш !!!

 

нищо лично , не го приемай като упрек !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми 'щото звучи добре? Защо да правя импровизация, когато ЗНАМ нещо и мога да го свирна така, както на хората ще им кефне?

 

Места за импровизации има достатъчно - нека не сера и по малкото сола, които знам :)

 

Освен това

1. Адаптерите са по-сбити един до друг, което понякога пречи повече на перото и от друга страна дава по-тесен диапазон от тембри бридж/нек.

 

Това понякога е търсен ефект при шредърите(напр. тембровата разлика между адаптерите на Phil Demmel - Machine Head - сменя ги доста често по време на сола, а разликата[поне за мен] е приятна, вместо фрапиращо голяма).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, сигурен съм че и дрънченето на струните при много нисък екшън е търсен ефект понякога, обаче не в това е въпроса :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми 'щото звучи добре? Защо да правя импровизация, когато ЗНАМ нещо и мога да го свирна така, както на хората ще им кефне?

Места за импровизации има достатъчно - нека не сера и по малкото сола, които знам :hysterical:

 

едва ли хората няма да харесат 5-6 ноти (ако са избрани подходящо) и ако хванат кои са точно фрагментите с 22+ прагче

 

... аз лично харесвам кавъри-концерти на песен която не е едно-едно с студииния запис(мейдън - не че не ми харесва ама друго си е) кавъра дава различно усещане

 

П.П. не че и аз не съм си взел акустична-рязана 22 прага .. да ме пита човек за кво ми е .. ама найсе...да има

натискал съм нагоре.. ама с кебабчетата е ЗОР !!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

след нас на сцената се качиха Епизод и Драго извади китара с 33 прагчета
:):rocker::hysterical:

Баси темата...,ако са ви къси пръстчетата вземете си Gibson SG -там може да се свири до 22 позиция без никакви проблеми-затова и е рекламирана като "бързия гриф",нищо че Лес Пол отказва да приеме такава "нестабилна конструкция" да носи името му.Китарата се е доказала с времето и като саунд -останалото се таш*аци. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се нещо за колегата Slacoth. Пич, ако мислиш, че китарите с един адаптер са само за ритъм китаристи, виж звяра (Karl Sanders) от Nile как ги върти ония ми ти сола с неговия сигначър Kxk Warrior с един СД Инвейдър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още ли ги мерите тия пусти мензури ...? :)

За мен отговорът е много прост: няма мензури сами по себе си за солово / ритъм свирене; има конструкции (тяло, профил и сглобка на грифа), по-подходящи за едната или другата цел.

В интерес на истината обаче обикновено 24.75 мензурите са на китари със сравнително по-неудобни конструкции, когато стане дума за солиране над 15-та позиция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.